Skocz do zawartości

Kernel Panic po aktualizacji


Rysio

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem Fedorę 36 a potem aktualizacje środowisko KDE i nie pamiętam co jeszcze no i po restarcie niestety jak na zrzucie ekranu.

Wybrałem więc przy starcie  starszą wersję jądra

kernel-core-5.17.5-300.fc36.x86_64


i system wystartował. Odinstalowałem więc kernel w wersji 5.19.7-200.fc36 ale po restarcie maszyny GRUB nie uwzględnia tej zmiany i nadal chce uruchamiać system z nowym jądrem

co oczywiście wiadomo kończy się niepowodzeniem.

 

IMG_20220907_144826_733.thumb.jpg.a4b22da49fadc198650954ef4b6d5c32.jpg

Przeglądałem podobny wątek  i może to wiązać się ze sterownikami karty NVIDIA który też doinstalowałem ale przecież zawsze to tak działało  :-(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczne sterownik nvidii powinien zostać przebudowany pod nowy kernel, ale to działa tylko prawie zawsze.

Z komunikatu wynika, że jest problem pomiędzy GRUB-em, a systemem operacyjnym, ponieważ nie można zamontować partycji/woluminu root. To pomiędzy może być tylko jednym: initramfs.

Zaktualizuj system ponownie, lub w jakikolwiek inny sposób doinstaluj najnowszy kernel z repozytorium. Następnie trzeba się upewnić, że initramfs został poprawnie utworzony. Możliwe, że właśnie w czasie instalacji kernela został poprawnie utworzony, ale można zrobić to ręcznie:

ls /boot

pokaże wszystkie initramfs, które zostały wygenerowane w czasie instalacji kernela. Znajdź najnowszy i zastosuj:

dracut -f /boot/initramfs-5.19.7-numerekrersji.fc36.x86_64.img 5.19.7-numerekwersji.fc36.x86_64

Ten numerek wersji jest ważny. Możesz go uzyskać poprzez sprawdzenie wersji pakietów z kernelem:

rpm -qa | grep kernel

Co się teraz dzieje? Dracut zbuduje initramfs, który powinien wystarczyć do uruchomienia systemu, to znaczy będzie miał podstawowe sterowniki i umiał obsłużyć system plików na partycji root. Jak już to się stanie, uruchamiana jest Fedora i przejmuje sprawę. Jeżeli to się nie stanie, można wymusić utworzenie initramfsa ze wszystkimi sterownikami w ogóle, co nie jest optymalne wydajnościowo, ale tak się czasem robi po migracji systemu pomiędzy fizycznymi maszynami:

dracut -f --no-hostonly /boot/initramfs-5.19.7-numerekrersji.fc36.x86_64.img 5.19.7-numerekwersji.fc36.x86_64

Prawie na pewno nie będziesz tego potrzebował. Dodane tylko z kronikarskiego obowiązku. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Tobie za szybką reakcję, dziwnym trafem dzisiaj po dnf -y update wszystko samo wróciło do normy.

No może prawie bo coś tam widziałem poszło nie tak z openjdk ale w temacie kernela i uruchamiania systemu z najnowszym jądrem i sterownikami

NVIDIA  wszystko jest poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...