Jump to content

Tylko HTTPS, menu wyglądało inaczej


Toni
 Share

Recommended Posts

Jeszcze niedawno po włączeniu opcji "tylko HTTPS" po kliknięciu na kłódkę, w menu kłódki, wyświetlał się dodatkowy napis że przełączono na tryb https niejako podkreślający że ten tryb jest włączony, zauważyłem też w Firefoxie na innym koncie użytkownika menu wyboru w którym można wyłączyć "tylko dla https" dla danej strony (jak na zrzucie który zamieściłem w poście, pochodzącym z instrukcji mozilli) . Menu wyglądało inaczej niż to domyślne. Zauważyłem zmianę po uruchomieniu trybu tylko HTTPS a teraz wszystko wygląda jak było przed uruchomieniem tej opcji. Nie rozumiem czemu tak jest?  Czy ten tryb mógł się sam wyłączyć mimo, że w ustawieniach widnieje jako włączony?

2020-10-28-17-27-47-5b8557.png

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, Mocny napisał:

Na jakim systemie operacyjnym uruchomiony był Firefox?

Opisuje sytuacje tylko z Fedory (obrazek u góry został ściągnięty ze strony mozilla support)  Po prostu po włączeniu opcji "tylko https" przez pewien czas menu kłódki wyglądało inaczej, od wczoraj zauważyłem, że wygląda po staremu, przed uruchomieniem "tylko https"  Obecnie wygląda tak:

Link to comment
Share on other sites

Na drugim koncie użytkownika systemu Fedora Firefox znów zaczął pokazywać menu w sposób jaki robił to ostatnio - sprawdziłem to poprzez tryb prywatny.  Nic to jednak nie zmienia dla mojego codziennego konta Fedora, na nim menu kłódki w trybie prywatnym nie różni się od tego z wyłączoną opcją tylko dla HTTPS.

Na jednym koncie użytkownika jest tak

A na drugim tak:

Link to comment
Share on other sites

W dniu 31.01.2023 o 19:47, SeeM napisał:

Coś mi się wydaje, że Firefox ma inaczej ustawiony pasek narzędziowy.

Na jednym jest coś, co nazywa się "swobodny odstęp", a na drugim nie.

Tak, to nagrania Firefoxa w trybie prywatnym z dwóch kont użytkownika Fedory- wyglądają inaczej bo jeden jest przeze mnie spersonalizowany. Drugi nie.

W ostatnim poście zamieściłem dwa nagrania Firefoxa na dwóch kontach systemowych Fedory. W obu wypadkach użyłem przeglądarki w trybie prywatnym. Te nagrania mają pokazać różnicę w wyglądzie menu kłódki na dwóch kontach systemowych mimo tych samych ustawień

Robię z tego problem dlatego, że po włączeniu w ustawieniach wyświetlania tylko stron https z początku menu kłódki na moich domyślnym koncie wyglądało inaczej niejako podkreślając że tryb tylko https jest włączony - po jakimś czasie zauważyłem, że menu kłódki wygląda znów tak jak było przed włączeniem tylko https

Na pierwszy od góry filmiku widać napis przełączono na protokół HTTPS  pojawia się lista gdzie można wyłączyć lub włączyć ten tryb dla danej strony

Na drugim filmiku pokazane jest menu kłódki które wygląda mimo włączonej opcji tylko https tak jak domyślnie bez włączonej opcji tylko https

Pytanie brzmi: Czemu ?  Obie przeglądarki w trybie prywatnym, obie z zakazem łączenia się ze zwykłym HTTP - czy na koncie ukazanym w drugim filmiku można mieć pewność że tryb tylko https jest włączony ?  Czemu z dnia na dzień zniknął napis "przełączono na protokół HTTPS"?

Link to comment
Share on other sites

Pewność możesz mieć dosyć łatwo:

tcpdump -i any port 80 -s0 -vv -X -c 1000

Uruchom to w terminalu i poużywaj trochę Firefoksa. Jeżeli przeglądarka zadzwoni gdziekolwiek na porcie 80, to będziesz o tym wiedział. Jeżeli nic się nie pokaże, to żadnego ruchu na porcie 80 nie ma.

Weź jeszcze pod uwagę, że przeglądarka musi na chwilę połączyć się z portem http, żeby wynegocjować siłę szyfrowania z serwerem www. Jeżeli wejdziesz stronę, której przeglądarka nie ma w historii, to tak właśnie się stanie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ktoś wyjaśnił mi to czemu tak jest. Zależy to od tego jaki adres się wpisze czy jaki link się kliknie. Na moim drugim koncie użytkownika Firefox jest czysty - nie ma tam nic, historii, ciasteczek i służy mi tylko w określonych sytuacjach. Gdy wpisuje się adres w tej "czystej" przeglądarce to Firefox podczas wpisywania nazwy strony proponuje adres zaczynający się od http (nie wiem czemu Firefox nie proponuje od razu https ale jak się wpisuje w takiej gołej przeglądarce np. google to firefox w podpowiedzi daje http google ) najpierw więc próbuje połączyć się z taką stroną, ale to że mam włączoną opcję tylko HTTPS sprawia że od razu przełącza na HTTPS i wtedy w menu pisze przełączono na HTTPS o menu zupełnie zmienia wygląd. Natomiast w przeglądarce która ma historię odwiedzanych stron, zakładki to Firefox czerpie wiedzę z tych źródeł i od razu proponuje HTTPS i tu nie ma mowy o "przełączono na HTTPS" tylko bezpośrednio z linku podpowiedzi przeglądarki bezpośrednio łączy się firefox z np. https google.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...