Skocz do zawartości

bootc


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Patrzyłem i słuchałem trochę co tam na Summit Redhaty opowiadały i jedno mi się nawet spodobało:

https://docs.fedoraproject.org/en-US/bootc/

Czyli kontenery z kernelem oraz systemd. Trudno powiedzieć, czy to jeszcze bardzo duży kontener, czy już bardzo odchudzona wirtualizacja.

Działa to już na Fedorze 40, na RHEL-u 9.4 i zapewne podobnych. Nie jest to jakoś szczególnie redhatowe i zapewne niedługi trafi do innych dystrybucji. To jest zdaje się rozwinięcie koncepcji z ich UBI, gdzie ma się taki dosyć tłusty kontener z prawie całym Red Hatem, selinuksem i dodatkowym oprogramowaniem typu MariaDB, czy Nginxem.

Universal Base Images od Red Hata działają podobnie do każdej innej konteneryzacji. Bierze się jakąś wersję RHEL-a, dodaje do niej oprogramowanie i ustawia różne rzeczy zmiennymi środowiskowymi: porty, hasła do aplikacji i takie tam. Można też ściągać gotowce od razu zainstalowanym Apache i PHP w jakiejś tam wersji. A tutaj dodali trochę funkcjonalności z Fedory Silverblue, między innymi sposób działania katalogu /etc. Ma to nawet swój specjalny bootloader. Ciekawe, że on może działać na UEFI z Secureboot, więc na blachy też się nadaje.

Na razie niewiele z tego wszystkiego rozumiem (-: , ale przegryzam dokumentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SeeM napisał:

Trudno powiedzieć, czy to jeszcze bardzo duży kontener, czy już bardzo odchudzona wirtualizacja.

Szukałem, ale nie mogę znaleźć, jakie są zalety/wady w stosunku do pełnej wirtualizacji?

Z zalet to pewnie szybkość i mniejsze zużycie zasobów (zapewne głównie chodzi o pamięć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...