Skocz do zawartości

przywitanie od nowego administratora


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

  

Dzień dobry wszystkim.

Dotychczasowy sponsor dla hostingu naszego forum podjął decyzję o usunięciu forum ze swojej infrastruktury. Bardzo dziękuję za ten - dosyć długi - czas i wszystkie trudne dni, które dzięki nam mieli okazję pokonać. Dobra robota!

Od dzisiaj forum zmieniło swojego administratora, którym jakoś dziwnym trafem zostałem ja.

Byłem dosyć aktywny na różnych forach linuksowych, w tym Polskim Forum Linuksowym sponsorowanym i hostowanym przez wydawcę polskiego Auroksa, forum Linuksowo, dystrybucji Linux Edu-CD mniej od 2003 roku. Fedora zaczęła się dla mnie od wersji Core 1 i jakoś wokół Fedory, CentOSa i Red Hata nadal się kręcę. To dla mnie wielki zaszczyt gościć Was wszystkim na swoim serwerze.

Forum Fedory jest z nami i służy wymianie wiedzy, tudzież luźnych przemyśleń, od ładnych kilku lat:

> select post, from_unixtime(post_date) from xa_forums_posts limit 1;
+----------------------------------------------------------------------------------+--------------------------+
| post                                                                             | from_unixtime(post_date) |
+----------------------------------------------------------------------------------+--------------------------+
| Jakie są minimalne sensowne wymagania Fedory dla trybu graficznego i tekstowego? | 2003-12-19 16:30:33      |
+----------------------------------------------------------------------------------+--------------------------+
1 row in set (0.000 sec)

Nie chcę, żeby to wszystko przepadło i pozostało tylko jako dane wsadowe w dużych modelach językowych. Chcę, żeby pozostało przystępne dla wszystkich i publicznie dostępne

Mieliśmy i nadal mamy kilka problemów do rozwiązania oraz kilka decyzji do podjęcia.

Serwer. W tym momencie działamy trochę na partyzanta. Bez wnikania w szczegóły, to szukam nowego domu dla forum. W tym momencie, kiedy tylko przejdziemy przez Cloudflare, zostajemy w Polsce. Chcę, żeby tak było nadal. W OVH zaczęły ponownie pojawiać się serwery VPS w różnych ośrodkach, ale są wyprzedawane w ciągu kilku dni. Rozważam też lokalizację Mevaspace w Wyszkowie. Im dalej od dużych dostawców, tym oczywiście drożej, ale też przestajemy być numerem klienta, a mamy dostęp do lokalnego wsparcia i realnej pomocy. To rzecz jasna będzie VPS, bo hosting LAMP to już dla nas trochę zbyt mało.

Licencja Invision. Oni serio się cenią: https://invisioncommunity.com/buy/self-hosted/ . Kosztuje to 500 dolarów na start i potem 200 dolarów rocznie. Pewnie plus podatek od towarów i usług. Mamy tutaj spore zaległości i forum działa na starej wersji Invision. Nie wiem jeszcze, jak to ugryźć. Można zapłacić i podbić wersję do najnowszej, co kupi nam trochę czasu. Można też szukać możliwości migracji na inną, hostowaną lokalnie platformę. Discourse, Flarum, albo phpBB. Możliwości migracji danych są mocno ograniczone i trzeba tutaj napisać własny kod, żeby zachować przynajmniej ciągłość postów. Migracja kont, prywatnych wiadomości i innych ustawień jest raczej poza zasięgiem.

Powiadomienia email. Docelowy serwer zostanie wyposażony w skromnego Postfiksa, który będzie mógł wysyłać pocztę, ale nie przewiduję możliwości jej odbierania. Za dużo z tym roboty. A za mało czasu na wieczorne dłubanie.

Przyszłość naszej społeczności. Na razie jesteśmy w największym dołku od chyba początku. Bardzo typowo dla hobbystycznych projektów, są one prowadzone przez jednoosobowy zespół przez wiele lat, dopóki nie zaistnieje konieczność zmiany stanu rzeczy. Na przełomie 2026/2027 planuję wprowadzić kilka rzeczy, żeby usystematyzować i uregulować administrację serwerem VPN oraz forum:

  • małą instancję Nextcloud dla zespołu administratorów na dokumentację, faktury, kalendarz do prac planowych oraz inne rzeczy niekoniecznie konieczne,
  • monitoring; umiem Nagiosa całkiem nieźle,
  • kopie zapasowe: ogarniemy Borg oraz zrzutami bazy danych,
  • agregaty logów; Graylog, również umiem całkiem nieźle,
  • postfix do wysyłania powiadomień mailowych; najbardziej potrzebny do resetowania hasła do forum; tutaj zrobimy też SPF oraz DKIM, żeby ta poczta gdziekolwiek docierała,
  • jak już mamy taki majdanek, to Mantis też nie zaszkodzi (-: ,
  • jakaś najprostsza forma komunikatora; może wystarczy bramka przeglądarkowa do polskiego kanału Fedory na irc.libera.czat
  • będę szukał ludzi, którym można powierzyć konta administracyjne do tego wszystkiego.

Jakoś do końca miesiąca skontaktuję się z ekipą moderatorów i uzbieramy stabilny skład. Dzięki bardzo za dotychczasową pracę i zobaczymy, co dalej.

Rekonstrukcja strony fedora.pl. Na razie portal nie jest dostępny i jeszcze nie wiem, co z nim zrobić. Albo szybki, prosty Wordpress, albo schludna i ładna strona informacyjna.

To tyle na początek. Życzę wszystkim owocnych dyskusji i do zobaczenia na Fedorze, Almie, Rocky-m, CentOSie, Red Hacie, czy co tam jeszcze lubicie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • SeeM pinned i featured this temat
W dniu 4.06.2026 o 20:47, SeeM napisał:

Discourse

Ja bym bardzo optował za migracją na Discourse – w zasadzie wszystkie fora (poza tym jednym) na których się udzielam z niego korzystają. Mam też z nim doświadczenie jako moderator na Manjaro PL – brak zastrzeżeń.

W dniu 4.06.2026 o 20:47, SeeM napisał:

Rekonstrukcja strony fedora.pl. Na razie portal nie jest dostępny i jeszcze nie wiem, co z nim zrobić. Albo szybki, prosty Wordpress, albo schludna i ładna strona informacyjna.

Wordpress nie jest ani szybki ani prosty, rzucam propozycję: stronka z wykorzystaniem Hugo (albo inny static page generator).
 

W sumie jak szukasz kogoś do pomocy przy moderacji to śmiało uderzaj - i tak zaglądam tu prawie codziennie mimo że z Fedory nie korzystam, ba w sumie mógłbym też pomóc z administracją serwera, trochę się na tym znam ;) 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tomcio napisał:

Ja bym bardzo optował za migracją na Discourse – w zasadzie wszystkie fora (poza tym jednym) na których się udzielam z niego korzystają. Mam też z nim doświadczenie jako moderator na Manjaro PL – brak zastrzeżeń.

Wordpress nie jest ani szybki ani prosty, rzucam propozycję: stronka z wykorzystaniem Hugo (albo inny static page generator).
 

W sumie jak szukasz kogoś do pomocy przy moderacji to śmiało uderzaj - i tak zaglądam tu prawie codziennie mimo że z Fedory nie korzystam, ba w sumie mógłbym też pomóc z administracją serwera, trochę się na tym znam ;) 

Dzięki. Na razie serwer musimy jakiś zorganizować. Forum gościnnie działa u mnie, ale działają u mnie również inne rzeczy dla innych społeczności. Chciałbym, żeby forum miało dedykowaną przestrzeń i adresację. Odezwę się w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serwera... Chyba w OVH usłyszeli o naszych problemach i udostępnili tanie VPS w swoim ośrodku w Ożarowie Mazowieckim. Kto potrzebuje, niech bierze. Nie gwarantuję, że za tydzień nadal będą dostępne. (-: My oczywiście już mamy i szykuję wszystko dla naszego forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tempo korpo-ślimacze, ale idziemy do przodu. (-:

Na naszym nowym serwerze w OVH działa kilka rzeczy:

  • MariaDB, na takiej bazie działa obecnie forum,
  • PHP 8.3, Nginx i Apache i dlaczego obydwa, może kiedyś wyjaśnię dokładnie; temat jest związany z modułem mod-itk do Apache,
  • Nagios,
  • Postfix oraz Opendkim,
  • prosta strona informacyjna fedora.pl ,
  • Borg do kopii zapasowych
  • ansible do rutynowych, cotygodniowych aktualizacji oraz ogólnego przeglądu systemu i wszystkich usług.

Z grubsza wszystko (oprócz wpisów w DNS, które trzeba umówić wraz z migracją plików oraz bazy danych) jest gotowe na migrację. Szczegóły się ustawi już na produkcji.

@tomcioJesteś nadal zainteresowany administrowaniem? Podaj mi na prywatnej wiadomości swój klucz GPG i ustalimy szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2026 o 20:47, SeeM napisał:

Od dzisiaj forum zmieniło swojego administratora, którym jakoś dziwnym trafem zostałem ja.

Ja jestem jak najbardziej ZA. Wiele pomocnych informacji dla mnie pochodzi właśnie od Ciebie Administratorze. Również doceniam pomoc innych Forumowiczów. Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
3 godziny temu, prymula napisał:

Szczerze mówiąc na niewiele mogę się przydać - więc będę przynajmniej trzymał kciuki za nową odsłonę forum. I oczywiście zaglądał w miarę możliwości.

Dziękuję za dobre słowo. Rozkręcimy towarzystwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...