Skocz do zawartości

Reinstalacja Grub'a


zbuko

Rekomendowane odpowiedzi

Jak windows oczyscil rozruch. to aby zainstalowac gruba najlepiej:

-wziac jakas livecd np. knoppixa

-z livecd zamontowac partycje fedory w jakims katalogu np. /mnt/fedora

-chroot na ten katalog

- wydac polecenie grub (bardziej pewne niz grub-install)

wklepac takie linijki

root (partycja)
setup (hd0)  //hd0 to nasz dysk
quit //wychodzimy

odmontowujemy partycje i dajemy reboot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolacze sie, bo tu byl watek o partycjach a mam pytanko..

 

Chce zmienic dysk na wiekszy.. Jesli na tym wiekszym odwzoruje uklad partycji, ktory mam teraz.

 

Tylko zrobie je wieksze (chodzi mi o partycje linuxowa z systemem czyli np." / ") mam 5 GB a bym chcial 10.

Czy bedzie to miec jakis wplyw na system? Gruba zainstaluje w mbr i ustawie tak jak mam teraz bo sciezki sie nie zmienia (przynajmniej wychodze z takiego zalozenia).

Jest programik pod dosa GHOST.. taki malutki i fajny.. do robienia obrazow partycji badz dyskow.. mozna nim przeniesc linuxowy system plikow? Bo on (ghost) dziala dosyc sprawnie, chcialbym go uzyc zamiast tarowania wszystkiego = no chyba ze tarowanie bedzie szybsze, albo tamto mi odradzicie.

 

Dane (filmy muze itd.) trzymam na fat32 bo lepiej je przenosic .. ( nie wszyscy maja linuxy tongue.gif ) .. wiec jak je powieksze to nic sie nie stanie. Chyba biggrin.gif

 

Z gory dzieki za odpowiedz.

Ghost powinien sobie poradzic :] z partycja ext3, ale jak wróce do domu to jeszcze sprawdze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Nie trzeba było reinstalowac Linuksa. Wystarczyło go po prostu przenieść :P A odnośnie GRUBA: szukaj w wyszukiwarce grub-install (nie zapomnij o wyborze starszych postów)

 

http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...te=grub-install

 

/edit/

W sumie to podepnę ten temat, żeby pytania odnośnie GRUBa już się niepotrzebnie nie powtarzały :mellow:

 

/edit2/

http://www.fedora.pl/site/index.php?option...7&Itemid=34

 

 

 

podane linki nie działają;((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A ja mam taki problem:

Powiedzmy że miałem (_linuxa_ → Linuksa) ORT wszystko pięknie ładnie dopóki brat nie złapał na windowsie syfu (czyt. wirusów, spyware itp.)

Sformatowałem partycje i zainstalowałem windowsa, ofc z mbr zniknął mi grub,

I teraz najważniejsze: NIE POSIADAM płyty z FEDORĄ, i powiedzmy NIE MAM DO NIEJ DOSTĘPU

Czy ma ktoś pomysł jak inaczej zapisać gruba na mbr? np przez rescue windowsowego?

A faktem jest że nie działa mi stacja dyskietek :P

 

Z góry thx :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko tu mam 75 mb do ściągnięcia a tam niecały 1 ;] thx
Czyli wielkość ma znaczenie ;) Pod tym kątem to nawet nie rozważałem, mój tzw. ISP mnie rozpaskudza, ostatnio znowu podniósł mi dwukrotnie transfer w moją stronę. Szkoda, że wyjście dalej 256kbps :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mam problem z GRUB, wcześniej nigdy go nie miałam. Ostatnio wciągu tygodnia 2 razy musiałam od nowa stawiać Windows [ale to już z jakich powodów musiałam stawiać to już inna bajka] i myślę, że to ma związek po części z tym, że nie mogę zainstalować GRUB. Zawsze jak stawiałam Windows, wystarczyło później tylko wpisać

linux rescue [enter]
chroot /mnt/sysimage
grub-install /dev/hda
2xexit

i to wszystko.

teraz po wpisaniu

linux rescue

wywaliło komunikat:

Ratowanie systemu

Podczas próby montowania części lub całości systemu wystąpił błąd. Część systemu może być zamontowana jako /mnt/sysimage

Naciśnij <return>, aby uzyskać powłokę. Kiedy z niej wyjdziesz, system zostanie automatycznie uruchomiony ponownie.

Ok

wpisałam później mimo wszytsko

chroot /mnt/sysimage

i

grub-install /dev/hda

, ale wyskoczył mi komunikat: Not found or not a block device i nic więcej się nie da zrobić :] Próbowałam więc zaktualizować system, ale wyskoczył mi kolejny komunikat:

Błąd podczas montowania urządzenia hdd1 jako /mnt/Czesiek: Nie ma takiego pliku ani katalogu. Prawdopodobnie ta partycja nie jest sformatowana. Naciśnij ok aby ponownie uruchomić system. Ok

Nic mi innego nie pozostaje, jak chyba znowu od nowa stawiać FC :angry: Pewnie da się to jakoś obejść ;) Polecenie

 fdisk -l

wskazuje wszystko tak jak potrzeba, FC jest na dysku. W grub.conf też są odpowiednie wpisy. Myślę, że przez to się tak stało, bo partycja z 3 dysku zmieniła przydział [tzn. w Windows wyświetla się to w ten sposób, że każda partycja podstawowa z każdego dysku ma pierwszeństwo, a dopiero później te na rozszerzonej-czyli C to tam, gdzie jest Windows, D-2 dysk[partycja podstawowa], E-3 dysk[partycja podsatwowa], F-dysk z partycji rozszerzonej 1 dysku itd.]. Wcześniej takie rzeczy się nie działy, bo podczas instalacji systemu FC czy reinstalki GRUB ten dysk nie był wpięty, a teraz został wpięty i się wszystko pozmieniało- wcześniej partycje z dysku 3 miały ostatnie przypisane literki. Podobną sytuację w tym wątku miał ktoś, kto zmienił system plików na którejś z windowsowych partycji, więc myślę, że w tym tkwi problem :unsure: Ktoś tu napisał, żeby zainstalować root do innego katalogu i by przy tym użyć livecd Knopix, ale jak ja nie mam tej płytki z tą dystrybucją, to co wpisać, żeby odzyskać moją dawną FC5 :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wpisaniu tego polecenia z mount, wywaliło mi:

mount: invalid option -- -
mount: invalid option -- b
mount: invalid option -- i
mount: invalid option -- d
mount: Mounting /dev on /mnt/fc5/dev failed: No such file or directory

oczywiście katalog /mnt/fc5 został wcześniej utworzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stówe zrobiłaś gdzieś literówkę, ale ja też się walnąłem:) nie napisałem, że w xyz musisz mieć podmontowaną partycje ze swoją fedorką, nie wiem czy wywnioskowałaś to z wcześniejszego posta ;)

 

mkdir /mnt/xyz
mount /dev/part_gdzie_jest_FC /mnt/xyz
mount --bind /dev/ /mnt/xyz/dev
chroot /mnt/xyz
grub-install /dev/hda
exit
exit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto wie, może i zrobiłam literówkę..mógł mi się palec omsknąć :P ale wracając do tematu. teraz już sprawdzałam, co piszę i po wpisaniu mount --bind /dev/ /mnt/fc5/dev wykrztusiło mi:

mount: invalid option -- -
mount: invalid option -- b
mount: invalid option -- i
mount: invalid option -- d
mount:Mounting /dev on /mnt/fc5/dev failed: Block device required

więc wpisałam mount --bind /dev/hda7 /mnt/fc5/dev i wywaliło mi:

mount: invalid option -- -
mount: invalid option -- b
mount: invalid option -- i
mount: invalid option -- d

po czym stwierdziłam, że wpiszę może zamiast tego hda7 samo hda, ale tym razem wykrztusiło:

mount: invalid option -- -
mount: invalid option -- b
mount: invalid option -- i
mount: invalid option -- d
mount: Device or resource busy

po czym komp się zresetował :unsure: tym razem nie mogło być mowy o omsknięciu palca, bo zrobiłam 2 razy to samo, tak na wszelki wypadek ;) więc co tym razem może pomóc? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...