Skocz do zawartości

Reinstalacja Grub'a


zbuko

Rekomendowane odpowiedzi

Jest różnica między Ubuntu (wywodzącym się z Debiana) a Fedorą (z Red Hat). Po pierwsze w F16 nie ma polecenia grub-install tylko grub2-install, nie ma grub-update itp.

Linux to Linux, ale Fedora to nie Ubuntu.

A do naprawy GRUB2 w Fedorze jest opis na naszej wiki, więc nie ma co sięgać do nieprzystających wzorów z innej dystrybucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to najprościej byłoby zainstalować system od początku. Tylko nie zdawaj się na automat a zainstaluj system z ręcznym podziałem (masz opcję, o ile pamiętam na samym dole w czasie instalacji) → podział dysku

Jak na domowy użytek, to trochę bez sensu (IMHO) korzystać z LVM. Lepiej pozakładać partycje ext4.

Poczytaj sobie trochę o Fedorze, bo podstaw to Ci nikt tutaj obszernie wykładał nie będzie - na forum rozwiązujemy problemy a nie uczymy od podstaw.

http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/13/html/Installation_Guide/ (ale na początek nasz poradnik powinien być OK).

Tu jest "obrazkowo" → http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-fedora-16-i686-gnome ale podział dysku tak jak mówiłem lepiej wybrać własny.

 

[EDIT]

Przy własnym podziale możesz zostawić sobie część dysku na reinstalację Windows 7 obok Fedory 16

 

Ja wiem jak mniej wiecej zainstalowac na roota pisali ze okolo 10 gb starczy swam przy 2 gb ramu i wiecej 1x ilosc ramu reszta na home i to chyba wystarczy zeby wszystko dzialalo ale mialem balagan w tym bootloaderze i w partycjach i zainstalowalem fedore 16 na calym dysku i pozwolilem na modyfikacje partycji i i tak nie dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może instalowałeś bootloader w boot sectorze partycji a nie na MBR dysku? No i szczerze mówiąc nie wiem dokładnie jak działa GPT, więc nie chciałbym Cię wprowadzać w błąd.

Wg mnie powinna pomóc instalacja od nowa z własnym podziałem dysku oraz zadbaniem o to, żeby GRUB siedział w MBR a nie na boot sektorze partycji (czyli GRUB na /dev/sda - tak chyba zresztą jest domyślnie - a nie na /dev/sda1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyle czoło, aczkolwiek schemat działania jest ten sam.
Schemat tak, ale dla początkującego sama procedura jest trudna. Po co dokładać "tłumaczenie" z innej dystrybucji jeśli jest gotowa procedura dla Fedory 16.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Witam

Mam taki problem, że windows skasował mi gruba z MBR (jak narazie używam dyskietki z grubem),

a jak próbuję zainstalować gruba z rescue mode to mi pisze, że nie wykrywa mi żadnych partycji linuxowych na dysku i przez to nie moge wgrać gruba.

 

Możecie mi z tym pomóc ponieważ nie pasuje mi zabardzo wkładanie dyskietki do napędu za każdym razem gdy włączam kompa.

Witam.

Jestem tu malutki ale robiłem tak:

 

http://forum.fedora.pl/topic/27176-instalacja-boot-loadera/

 

Windowsy zawsze psują Gruba. Najpierw się instaluje Windę a potem Linuksa, który doda Gruba i będzie uruchamiał Windy jakie tam są (tak myślę:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...