Skocz do zawartości

Dyskietka Bootujaca Dla Fedory 3?


baru

Rekomendowane odpowiedzi

A nawet na pewno nic nie da smile.gif Taka kompresja może "zwiększyć" rozmiar o niecały 1MB

 

jak to mowia 'nigdy nie mow nigdy' :) okrojone jadro (bez sporej czesci modulow) zajmuje 1,66 MB (przynajmniej w moim przypadku tak bylo - jajko 2.6.9)

 

niestety ja korzytalem z gotowego programu ktory wygenerowal mi dystkietke i tylko przekierowalem to do /dev/fd0u1680 (zobacz reszte urzadzen: ll /dev/fd*) wiec nie powiem Ci do konca pelnego przepisu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Forum czesto pojawiaja sie pytania o to jak wystartowac Auroksa gdy "nie ma bootloadera" (instalacja bez bootloadera lub zainstalowano inaczej niz w MBR). Sprawa tym bardziej istotna, ze pojawia sie rowniez wiele informacji o problemach ze startem Sam-Wiesz-Czego po zainstalowaniu bootloadera. Na szczescie nie musisz od nowa instalowac Auroksa. Zaczynamy zatem zabawe.

 

1. Uruchom system z CD1 w trybie rescue (boot: linux rescue)

2. Wykonaj "chroot /mnt/sysimage" (jesli instalator nie wykryl zainstalowanego systemu to sam musisz zamontowac odpowiednie partycje)

3. Sprawdz jaka masz wersje kernela - "ls /boot/vmlinuz*" - otrzymasz vmlinuz-<wersja>

4. Wloz dyskietke do napedu i wykonaj "mkbootdisk --device /dev/fd0 <wersja>" - oczywiscie zamiast <wersja> wpisujesz wlasciwa wersje uzyskana z wczesniejszego polecenia

5. Teraz polecenia "exit" az do restartu systemu - pamietaj aby wyjac krazek CD z napedu.

 

W przypadku Auroksa 10.0 nie jest tak prosto gdyz dyskietka msialaby miec ok. 2MB a napedy i dyskietki EM sa raczej rzadko spotykane. Ale to jeszcze nie jest tragedia - zrobimy sobie bootowalny krazek CD (ale musisz miec nagrywarke). Zaczynamy analogicznie jak w poprzednim przykladzie wykonujac pkt. 1-3 (tutaj wersja kernela to 2.6.7-10.0.aur.9)

4. przejdz do katalogu /tmp ("cd /tmp") i wykonaj "mkbootdisk --device boot.iso --iso 2.6.7-10.0.aur.9" - wprawdzie pojawi sie komunikat o bledzie ale ... plik boot.iso powstanie i bedziemy mogli go wykorzystac.

5. Przenies plik boot.iso do filesystemu, ktory jest dostepny z tego "pierwszego" systemu, ktory juz masz zainstalowany.

- przejdz do katalogu /mnt ("cd /mnt")

- zaloz katalog do montowania partycji tego "pierwszego" systemu - "mkdir inny" (mozesz go nazwac dowolnie)

- zamontuj partycje "mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/inny" - jesli ten "pierwszy" to inna dystrybucja linuksa to "... -t ext2..." lub reiserfs lub jfs, ntfs nie jest obslugiwany na tym etapie

- skopiuj nasz obraz dysku CD "cp /tmp/boot.iso /mnt/inny/"

6. polecenia exit az do restartu maszyny.

Po uruchomieniu "pierwszego" systemu nagraj plyte CD z obrazu. Proponowalbym zaczac od dysku CD-RW choc ja ten przepis przetestowalem na dwuch maszynach i zadzialal idealnie.

 

Jesli pojawia sie jakies problemy to prosze o informacje.

 

to nie mój pomysł, ale bardzo fajny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o dyskietke z grubem to ja robiłem to mniej więcej tak

1. z cd 1 instalacyjnej odpaliłem rescue mod

2. chroot coś tam dalej (powinno być napisane troche wcześniej)

3. grub-install /dev/fd0

 

jak ktoś chce szczegółowo opisany ten proces to poszukajcie na forum o instalacji gruba (na pewno jest)

 

------------------------

 

postarałem sie i znalazłem

 

Wkładamy CD1 od Fedory ( musimy mieć w biosie ustawione bootowanie z płyty ) i wpisujemy w konsoli linux rescue.

Zatwierdzamy wszystkie pytania i kiedy wejdzie do konsoli wpisujemy :

 

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hda

exit

exit

 

tylko zamiast hda podajemy stacjie dyskietek

Edytowane przez spyro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. - włóż dyskietkę

2. - su - (i hasło oczywiście)

3. - mke2fs /dev/fd0

4. - mount /dev/fd0

5. - grub-install '(fd0)'

6. - umount /dev/fd0

7. - wyjmij dyskietkę

 

ad 5. - jeśli jądro systemu masz na partycji /boot (takie są domyślne ustawienia przy instalacji) to wpisz grub-install --root-directory=/boot /dev/hda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam obsługi Boot CD, i musze mieć dyskietkę....

jest inna mozliwosc mozesz miec dyskietke ktora bedzie startowala bootowalnego CD przepis na zrobienie takiego dysku jest na stronie projektu syslinux, mozna rowniez zrobic dystkietke ktora bedzie startowala USB-drive'y (w wypadku kiedy bios nie obsluguje takiego startu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest możliwosc zrobienia startowej dyskietki , a dokładnie to

taki zestaw składa się z kilku dyskietek i można pobrać

 

http://www.thisiscool.com/fc3floppy.htm

 

(w archiwum jest pięć obrazów dyskietki , nie sprawdzałem jak to działa)

 

ps: Nadaje sie też do FC4

http://www.fedorafaq.org/#floppyinstall

http://www.fedorafaq.org/fc3/#floppyinstall

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...