Skocz do zawartości

Wpisy W Logach.


perl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

mam na serwerku FC4 x86_64 nastepujace wpisy w /var/log/secure:

Sep 19 21:37:40 localhost sshd[29603]: refused connect from ::ffff:62.85.57.103 (::ffff:62.85.57.103)

(...)

Sep 20 13:12:58 localhost sshd[5353]: refused connect from ::ffff:202.61.99.28 (::ffff:202.61.99.28)

i od dluzszego czasu zastanawiam sie co oznacza "::ffff:" przy adresie IP?

 

z tego co wiem powinna znajdowac sie tam nazwa hosta i domeny, a co to jest? :blink:

 

jezeli macie jakies dziwne wpisy to piszcie z mila checia poszerze swoja wiedze na temat logow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wniosek bierze się stąd, że na jednej maszynie w pliki /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-eth0 mam wpis IPV6INIT=no, a na drugiej takiego wpisu nie mam i właśnie tu pojawiają sie dopiski do adresów ip.

2. Pozatym jak zrobisz netstat to zobaczysz w niektórych miejscach ::ffff:

 

Oczywiście to są moje przypuszcenia, ale co może być dopisywane do adresu ip? Numer konta bankowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jak mowisz:

You are using ipv4. Redirection to an ipv6-page is not possible.
You will be redirected to http://[::ffff:xxx.xxx.xxx.xxx]...

takie cos dostaniecie po wejsciu na strone http://ipv6.xn--lrcks-jua.de/ i probie polaczenia sie z domena uzywajaca IPv6, podczas gdy wasze IP jest w wersji 4 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie, przeczytalem specyfikacje IPv6 i jest tak jak powiedzial Adi, jednak mylil sie z mowieniem o tunelowaniu, poniewaz w IPv6 zapis jest nastepujacy: aaaa:bbbb:cccc:dddd:eeee:ffff:gggg:hhhh gdzie kolejne 8 liczb heksadecymalnych oddzielonych jest dwukropkami, zgodnie ze specyfikacja IPv6 jest to 128 bitow, ponadto specyfikacje pozwalają na opuszczanie początkowych zer oraz zamianę bloków zer na podwójny dwukropek,

 

ponadto wprowadzono w specyfikacji nastepujace oznaczenia:

> ::/128 – adres zerowy, wykorzystywany tylko w oprogramowaniu

> ::1/128 – adres lokalnego hosta (odpowiednik 127.0.0.1 z IPv4)

> ::/96 – adresy kompatybilne z adresem IPv4 hosta korzystającego z IPv6 i IPv4

> ::ffff/96 – adresy kompatybilne z adresem IPv4 hosta korzystającego wyłącznie z IPv4

> fe80::/10 – adresy typu "link-local" wykorzystywane wewnątrz sieci lokalnych, w procesie autokonfiguracji

> ff00::/8 – adresy multicast

 

i to wlasnie jest ten przedrostek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...