Skocz do zawartości

Przezroczystosc W Linuksie.


perl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

pytanie jest ogolnie hobbystyczne, bo lubie sobie od czasu do czasu cos "upiekszyc" w srodowisku graficznym, no moze troszke chce pokazac "fige" znajomemu ktory zachwyca sie MS Vista wink.gif

 

przedzierajac sie przez "zasmiecona dzungle" google, znalazlem i przeczytalem wiele postow na temat przezroczystosci w linuksie, mimo wszystko mam kilka pytan,

 

od razu zaznaczam ze chodzi mi o prawdziwa przezroczystosc, czyli zeby pod danym oknem widac bylo zawartosc innego a nie zadne wyswietlanie tapety jako tla dla terminala itp.

 

efekt taki widzialem w Linux+ w opisie Auroksa (w srodowisku KDE), jednak z tego co wiem (czyli z tego co przeczytalem na sieci) obslugiwany jest tylko dla kart nvidia (odpowiedni wpis w xorg.conf dla sterow tej karty), czy na ATI da sie cos takiego zrobic?

 

czy "prawdziwa" przezroczystosc mozna uzyskac w innych srodowiskach np. fluxbox, xfce, gnome?

 

wklejajcie tutaj rowniez ciekawe linki gdzie byl poruszany ten temat z przyjemnoscia sobie poczytam smile.gif

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

O przezroczystości we fluxie i nie tylko: LINK

 

Ja bym nie miał serca robić transparencji na KDE, nie mówiąc już o Gnome, gdzie sprawa jeszcze gorzej wygląda.

 

Jeśli chodzi o karty to tak, transparencję obsługują również inne karty, dla ATI jest to po prostu inny wpis w xorg.conf (podane w arcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam sie pod pytanie. Z naciskiem na gnome smile.gif.

Ale przecież Gnome nie supportuje xcompmgr rolleyes.gif

 

Niemniej kiedyś trafiłem na pewien projekt transparencji dedykowanej dla Gnome. Sprawa wyglądała tak, iż coś im tam nie wyszło z pierwszym releasem i wszyscy czekali na drugi. Miało to potrwać miesiąc, a działo się to jakieś dwa miesiące temu - tak więc paczka pewnie już jest. Oczywiście nie pamiętam nazwy, w linkach też z tego co widzę nic mi się nie ostało... Zainteresowanym pozostało więc google.

 

Jeśli się nie mylę był to jedyny tego rodzaju projekt pod Gnome, bez niego możesz sobie przezroczyste konsolki i paski co najwyżej porobić wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kartach ATI roszeżenierozszerzenie X COMPOSITE kuleje strasznie. Posypie ci środowisko i nic więcej. Możesz spróbować odpalić to roszeżenierozszerzenie ze sterownikiem RADEON , ale prędkość renderowania pulpitu jest żałosna. Composite najlepiej chodzi z kartami NVIDIA i na razie nie zanosi się na żadne zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sorror: fajny art o fluksie i przezroczystosci smile.gif , tylko narazie nie moge znalezc tych dodatkow xcompmgr i transs sad.gif , w jakich repo one sie znajduja? a moze instalowales je ze zrodel?

Ze źródeł, jak to ja biggrin.gif Linki: Xcompmgr oraz Transset. Jest jedno ale: transset jest dosyć starym wynalazkiem, jeśli z jakichkolwiek przyczyn odmówi współpracy zastąp dziada tym: Transsetdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wlasnie o taki efekt mi chodzilo tylko zastanawialem sie czy wszystkie aplikacje dadza sie zrobic przezroczyste czy nie?

Prawie wszystkie. Czasami zdarzają się co prawda problemy z xmms lub firefoxem, ale mam na nie rozwiązania (jeśli więc będą się stawiać daj znać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...