Skocz do zawartości

Jak Zsynchronizować Głośniki W Fedorze ?


faloxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, mam kilka spraw więc pytam hurtowo.

 

1.

Mam taki problem w domowej fedorze iż mam niezsynchronizowane głośniki. W prawym górnym rogu ekranu jest suwak do ustawiania głośności dźwięku ale przy regulacji nim działają tylko dwa przednie głośniki. Tył nie działa. Mam karte SB live! Dodam iz polecenie alsaconf nie działa.

Po wpisaniu lspci dostaję takie wyniki:

00:00.0 Host bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (different version?) (rev c1)
00:00.1 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 1 (rev c1)
00:00.2 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 4 (rev c1)
00:00.3 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 3 (rev c1)
00:00.4 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 2 (rev c1)
00:00.5 RAM memory: nVidia Corporation nForce2 Memory Controller 5 (rev c1)
00:01.0 ISA bridge: nVidia Corporation nForce2 ISA Bridge (rev a4)
00:01.1 SMBus: nVidia Corporation nForce2 SMBus (MCP) (rev a2)
00:02.0 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:02.1 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:02.2 USB Controller: nVidia Corporation nForce2 USB Controller (rev a4)
00:04.0 Ethernet controller: nVidia Corporation nForce2 Ethernet Controller (rev a1)
00:08.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 External PCI Bridge (rev a3)
00:09.0 IDE interface: nVidia Corporation nForce2 IDE (rev a2)
00:1e.0 PCI bridge: nVidia Corporation nForce2 AGP (rev c1)
01:06.0 Multimedia video controller: Brooktree Corporation Bt878 Video Capture (rev 11)
01:06.1 Multimedia controller: Brooktree Corporation Bt878 Audio Capture (rev 11)
01:08.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB Live! EMU10k1 (rev 08)
01:08.1 Input device controller: Creative Labs SB Live! MIDI/Game Port (rev 08)
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV28 [GeForce4 Ti 4800 SE] (rev a1)

Działa natomiast polecenie alsamixer. Po wpisaniu jego ukazują się w konsolce jakies suwaki. Niebardzo wiem co się nimi reguluje.

Poradźcie mi czy ja mam niezainstalowane sterowniki do karty dźwiękowej ?? czy tez może coś w ustawieniach jest nie tak ?

 

2.

To była jedna sprawa a dróga jest taka iz w FAQ fedory jest informacja o tym jak zainstalowac pluginy do odtwarzania plików MP3. Wszystko działa jednak po resecie systemu przestaje i trzeba od nowa instalować obsługę MP3 do konkretnego odtwarzacza. Chciałbym zrobić to i zapomnieć o tym.

 

3.

Jak zrobić aby określone programy ładowały sie przy starcie systemu ??

 

4.

W tej chwili najnowsza werjsa przeglądarki FireFox jest oznaczona numerem 1.5

Po updacie przez YUMa FF aktualizowany jest zaledwie do wersji 1.0.7. Na stronie domowej FF jest do ściągnięcia rpm z najnowszą wersją i jest tam w środku plik tekstowy opisujący jak zainstalować przeglądarke. Pisze tam że wystarczy albo zastąpić nowymi plikami stare i uruchamiac przeglądarke z pliku firefox. Albo uruchomić skrypt który ją zainstaluje. Jednak dróga opcja mi nie działa a co do pierwszej to nie mam zielonego pojęcia gdzie Linux przechowuje pliki swoich programów. A więc jak zaktualizowac FF do najnowszej wersji ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.

Jak zrobić aby określone programy ładowały sie przy starcie systemu ??

 

4.

W tej chwili najnowsza werjsa przeglądarki FireFox jest oznaczona numerem 1.5

Po updacie przez YUMa FF aktualizowany jest zaledwie do wersji 1.0.7. [...] A więc jak zaktualizowac FF do najnowszej wersji ??

To ja tak na szybko:

Punkty 1. i 2. - nie wiem sad.gif

Pkt.3. - wpisz w /etc/rc.local albo napisz odpowiedni skrypt umieść go w /etc/init.d a w katalogach

/etc/rcX.d

umieść link do programu, który chcesz uruchomić. I tu kilka zasad:

1. literę "X" w powyższej ramce zastąp numerem poziomu uruchamiania linuksa (czyli od 0 do 6). Zazwyczaj będziesz operował na rc3.d (poziom z siecią bez X-ów) oraz rc5.d (init 5 - sieć i X-y obecne).

2. Nazwa skryptu w każdym z katalogów rcX.d zaczyna się od liter "K" lub "S". "K" - skrypt wykonywany przy shutdownie systemu lub wychodzeniu na inny poziom pracy np. z 5 na 3. "S" - skrypt wykonywany przy starcie systemu lub przechodzeniu na inny poziom pracy.

3. Po literach "K" i "S" występują 2 cyfry - decydują o kolejności wykonania skryptu. S00jakasnazwa - wykona się jako pierwszy lub jeden z pierwszych, bo takich S00* może być kilka. S99innanazwa - wykona się jako jeden z ostatnich.

4. Trzecią część nazwy stanowi dowolny ciąg znaków - zazwyczaj jest to nazwa skryptu w /etc/init.d do którego linkujemy nazwę.

 

Pkt.4. Musisz dołączyć odpowiednie repo - poszukaj na forum, są też odnośniki od tworzonej akutalnie wikipedii na http://wiki.fedora.pl. Możesz oczywiście spokojnie zainstalować ręcznie pakiet RPM, ale raczej nie polecam ze strony firefoksa - wyszukaj sobie odpowiedni pakiet na http://rpm.pbone.net korzystając z wyszukiwania zaawansowanego.

 

Wreszcie Punkt 5., ostatni, ale bardzo ważny - w przyszłości nie łącz topiców na kilka tematów, tego się potem cholernie ciężko szuka, a forum jest po to, żeby sobie wzajemnie pomagać, ale niekoniecznie pisać 100x to samo.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt1

Ja, żeby uruchomić wszystkie głośniki musiałem podkręcic suwak "surround" i "EMU10K1 PC", co prawda mam trochę inną dźwiękówkę (sb audigy), ale sterownik jest chyba ten sam.

Najlepiej podkręć wszystie na maxa, a jak będzie działać to stopniowo wyłączaj niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldo --> ok teraz będe wiedzieć, założyłem wszystko w jednym topiku bo nie chciałem zaśmiecac forum, a jak widać mam mase pytań i problemów. A co do wyszukiwarki to bardzo ciężko coś znaleźć, mam wrażenie że źle ona działa, aczkolwiek zanim zakładam topik spędzam przy niej sporo czasu

 

Co do dźwięku to problem częściowo sie rozwiązał po ustawieniu suwaków w alsamixer. Tzn gdy reguluję dźwięk z poziomu odtwarzacza to reguluje on wszystkie pary głośników, jednak regulator linuksowy w prawym górnym rogu reguluje tylko głośniki przednie. Na stronie creativa nie ma sterowników pod linuksa dla mojej karty hlip hlip ;(

 

Waldo --> a czy nie ma łatwiejszego sposobu na dodanie czegoś do autostartu ?? Znalazłem z łatwością katalogi rcX.d lecz napisanie skryptu który by uruchamiał mi jakis program np kadu jest ponad moje siły sad.gif

A co do 4 i respozytoriów to yum jest skonfigurownay tak jak jest napisane w FAQ, niestety FF updatuje się tylko do wersji 1.0.7. Ale to chyba mało szkodzi bo dziury które załatane były w wersji 1.5 i tak na linuksie są nieaktywne ?

 

Co do plików MP3 to także częściowo sobie poradziłem. Częściowo ponieważ np odtwarzacz helix potrzebuje instalacji po każdym uruchomieniu ale np RYTHMBOX już nie i odtwarza wszystko jak leci zawsze, mała rzecz a cieszy smile.gif

 

No i ważna dla mnie rzecz jak sprawdzić czy mam zainstalowane sterowniki do dźwięku bo wydaje mi się że nie i nie wszystkie funkcjie kary są wykorzystywane, to samo tyczy się karty graficznej, niby instalowałem ją tak jak jest w FAQ ale po tej instalacji nic się nie zmieniło więc nie mam pojęcia co jest grane.

Chyba trzeba będzie zainstalować Wine i spróbować czy grafa działa.

 

PS - dodam jeszcze iż mam wrażenie że dźwięk na linuksie jest ładniejszy i czystszy biggrin.gif ale to tylko wrażenie, nie jestem audiofilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt.4. Musisz dołączyć odpowiednie repo - poszukaj na forum, są też odnośniki od tworzonej akutalnie wikipedii na http://wiki.fedora.pl. Możesz oczywiście spokojnie zainstalować ręcznie pakiet RPM, ale raczej nie polecam ze strony firefoksa - wyszukaj sobie odpowiedni pakiet na http://rpm.pbone.net korzystając z wyszukiwania zaawansowanego.

Na rpm.pbone.net zostały znalezione dla Firefoxa 1.5 paczki z FreshRPMS i Remi. Nieraz na forum przewijało się, że paczki z FreshRPMS kofliktują z tymi z Livny... A co z paczkami z Remi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...