Skocz do zawartości

Bios Wykrywa Tylko 137gb, System Też Wxp Sp2 Help!


elvis20000

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta Główna GIGABYTE GA-K8N-SLI (SATA II)

 

Dysk Twardy SAMSUNG SP2504C (SATA II)

 

Sprawa wygląda następująco. W biosie dysk samsunga jest wykrywany w wielkości 137 GB, system tagże go wykrywa jako 137GB. Próbowałem wszystkiego:

 

1. Wszystkie ustawienia zwrotek

2. Zmiana biosu, próbowałem f4,f5,f6

3. instalacja windows potem sp2, lub instalacja windowsa z wgranym sp2

 

Słyszałem że jest jakiś program samsunga który nawet gdy bios rozpoznaje dysk jako 137 GB to windows wykrywa go poprawnie. Tylko jaki program i jak to zrobić. 8|

 

Może bios nie wykrywa prawidłowo dysku ale prubowałem wszystkie ustawienia w biosie :?

 

Bios powinien mieć włączoną jakąś obsługe LBA, ale jak to ustawić :<

 

Błagam pomuszcie, bo już nie mam sił kombinować dalej sad.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta Główna GIGABYTE GA-K8N-SLI (SATA II)

Dysk Twardy SAMSUNG SP2504C (SATA II)

Sprawa wygląda następująco. W biosie dysk samsunga jest wykrywany w wielkości 137 GB, system tagże go wykrywa jako 137GB. Próbowałem wszystkiego:

 

1. Wszystkie ustawienia zwrotek

2. Zmiana biosu, próbowałem f4,f5,f6

3. instalacja windows potem sp2, lub instalacja windowsa z wgranym sp2

masz proble xp nie widzi dobrze sata (windows wszystkie)

przy instalacji xp masz opcje F2(nie jestę pewien) - nazywa się to dotaj sterowniki innych firm

wkładasz dyskietkę od producenta i dogrywasz sterowniki

 

ale to nie to forum ? (może zaspany jestę)

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem, Ale dowiedziałem się że w biosie dysk musi byś ustawiony na LBA a ja mam tylko opcje AUTO i LARGE sad.gif

u producenta płyty patrzyłeś ile płyta GŁ obsługuje (tu są ograniczenia) ja mam stary komputer że poza 3,7GB nie wyjdzie dobrze że dysk jest tylko 2,5GB

a nieznam się na oznaczeniach to 250GB ?

z tego co mi wiadomo to goły xp nie da rady M$ sprawdź ma właśnie tylko 137GB

musisz mieć xp zrobionego nLitem do sp2 (ale to nie jest legalne- nie wolno posiadać kopi ?!

ha ha

a może LinuX ?

ale pierw BIOS sprawdź

 

Narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest dopiero co kupiona, przy okazji zaktualizowałe bios, ma obsługe SATA 2 więc musi obsługiwać takie dyski. Instalowałem już windowsa z wgranym Sp2 a nawet (_linuxa_ → Linuksa) ORT i nic mad.gif W biosie powinna być opcja na dysku LBA, ale jest tylko AUTO I LARGE unsure.gif (wykrywa w biosie 137 GB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nawet (_linuxa_ → Linuksa) ORT i nic  mad.gif

elvis20000 Ty chyba nie zauważyłeś, że to jest forum przede wszystkim linuksowe biggrin.gif Jak chcesz znaleźć odpowiedź na swoje problemy, to wyszukaj raczej jakieś forum o sprzęcie i/lub o jedynie słusznym systemie tongue.gif

Chociaż stawiam na to, że problem jest głównie z biosem. Przeczytaj dokładnie instrukcję do płyty, potem obsługę biosu a potem zajrzyj z płytą do sklepu, w którym ją kupowałeś.

Osobiście przeszedłbym (o ile to możliwe w tak nowoczesnej płycie tongue.gif) na "sterowanie ręczne". Na dysku musisz mieć wypisaną ilość ścieżek, głowic i sektorów - to zdaje się wszystkie dane potrzebne do ustalenia wielkości dysku - jeśli funkcja AUTO nie działa poprawnie należy przełączyć się w tryb USER i wpisać parametry dysku ręcznie. Pozwolę sobie na złośliwość rolleyes.gif - tak to już jest z Windowsem, że oducza myślenia. Jak nie ma "auto" albo "next, next", to się robi problem tongue.gif

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opis tego problemu byl opisany w Chip-ie nr 1/2005. - dotyczy biosu i win xp

opisuje:

 

Wazne : zainstalowac servis pack do win xp.

 

korzystanie z dyskow powuzej 137GB jest mozliwe tylko kiedy wlaczymy 48-bitowe adresowanie LBA dla dyskow ATA.Windows ma domyslnie zablokowana obsluge takich dyskow.

Aby miec dostep do dyskow >137GB trzeba zmienic w rejestrze :

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Current\ControlSet\Services\Atapi\Parameters\

i tworzymy klucz EnableBigLba typu REG_DWORD, nastepnie nadajemy wartosc 0x1

(zero-x-1).Aby dzialalo bios i dysk musi obslugiwac 48-bitowe LBA.

Bez servis pack-a mozna stracic wszystkie dane na dysku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow smile.gif Widzę, że nam się tu forum z linuksowego na windowsowe przekształca. Jak to miło dry.gif . Jeszcze chwila i polecę do sklepu kupić ... tongue.gif Widzę, że jednak jedynie słuszny system jest znacznie lepiej wspierany niż Linux tongue.gif

A czy service pack spod Windows będzie pasował na moją Fedorę? Czy ja też będę miał takie straszliwe problemy jak kupię dysk większy niż był sobie w stanie wyobrazić MS? Czy ktoś z deweloperów linuksa mógłby napisać specjalne sterowniki pod Windows, żebym nie musiał czekać aż MS zrobi mi łaskę i za jakieś pół roku wyda kolejne łaty? tongue.giftongue.giftongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda że rozprawiam tylko o Windows, mam też zainstalowanego SUSE 10, niestety przy instalacji (_linuxa_ → Linuksa) ORT tagże nie wykrył mi pełnej pojemności dysku unsure.gif Zabawa w rejestrze systemu też nic nie dała, prubowałem ręcznie i małym programem. Wielkie NIC huh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda że rozprawiam tylko o Windows, mam też zainstalowanego SUSE 10, niestety przy instalacji (_linuxa_ → Linuksa) ORT tagże -> także nie wykrył mi pełnej pojemności dysku  unsure.gif Zabawa w rejestrze systemu też nic nie dała, prubowałem->próbowałem ręcznie i małym programem. Wielkie NIC  huh.gif

Przy instalacji linuksa czy windy to jakby za późno. Sugerowałem ręczną konfigurację w BIOSie.

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z deweloperów linuksa mógłby napisać specjalne sterowniki pod Windows, żebym nie musiał czekać aż MS zrobi mi łaskę i za jakieś pół roku wyda kolejne łaty? tongue.giftongue.giftongue.gif

 

tak to są "jaja"

ale M$ zaczyna niekture narzędzia z Linux-a przenosić na swoją platformę

tj konsola odzyskiwania

konta itp. a TCP czyje jest ? chyba Linux-a (UNIX-a)

 

a o ilę się nie mylę to dawno temu M$ kupował akcje Corel LInux

a potem powstał NT i XP

tj uczą się co jest dobre smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tj uczą się co jest dobre

Taak jassne uczą się biggrin.gif

A nowy Vista jest szybki (jak sie ma rakietę zamiast procka) i wygląda jak Mac 5 lat temu.

Apropos TCP/IP to w windzie jest implementacja z freeBSD bo Licencja jest mało restrykcyjna i w zamkniętych tfu... systemach i programach można wykorzystywac kod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nowy Vista jest szybki (jak sie ma rakietę zamiast procka) i wygląda jak Mac 5 lat temu.

 

 

a można to jakoś zobaczyć aż mie zaciekawiło

pracowałe jakiś czas na 2003 server EE jak na to klełem ? muli strasznie

a UNIX normalnie dawał redę

 

 

Apropos TCP/IP to w windzie jest implementacja z freeBSD bo Licencja jest mało restrykcyjna i w zamkniętych tfu... systemach i programach można wykorzystywac kod.

 

a polityka monopolisty bierze co dobre a potem życie utrudnia

przykład NTFS

a co będzie z FAT już jakiś proces wygrali o patent !!

mad.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej bawiłem się zwrotkami, w dyskach SATA II też są, ale teraz jest bez zwrotek czyli MASTER. Producent nawet nie dał żadnej zwrotki bo to nie ma dużego zastosowania w dyskach SATA II. W biosie już kombinowwałem wszystko. Zresztą można tylko wyłączyć dysk, włączyć AUTO albo LARGE, nic więcej z dyskiem nie ma wspólnego chyba że RAID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...