Skocz do zawartości

Fedora 5 - Opinie


Tylu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z tego co zauważyłem to nie jest to system dla kogoś kto nie ma netu... sad.gif

W moim przypadku jest tak że ganiam po kumplach z dyskiem , płytami i usb...

IMHO wcale tak nie jest.

To po prostu nie jest system dla kogoś komu są obojętne sprawy patentów i wolności oprogramowania.

Jak potrzebujesz mp3 i dvd, a nie chcesz Windowsa to kup sobie Maca. Fedora nie wspiera tego łajna, (mp3 do 2012, bo kończy się patent).

 

Ale wbrew pozrom są paczki dla oprogramowania z nienormalnymi licencjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Udało się!!

 

Zaktualizowałem 4 do 5. Mogę teraz się wypowiedzieć ;)

 

Piątka zaskoczyła mnie...pozytywnie. Aplikacje otwierają się szybciej. Na obecną chwilę wszystkie programy, których używałem na czwórce są również na piątkę. K3b zostało poprawione (choć z moją nagrywarką sata czasem ma małe problemy), file-roller obsługuje rar-y, przy updejcie kernela yum sam aktualizuje również moduły(nvidia), obsługa ntfs wpisana na stałe w jajko, w menu dodano przydatne przyciski do zamykiania komputera. Na tą chwilę nie mam się do czego przyczepić. Stabilność na starym dobrym poziomie.

 

Jeżeli komuś uda się zainstalować/zaktualizować szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Od niemal dwóch (może półtora? nie pamiętam) lat używałem aurox`a 10tki. (nie miałem czasu na instalację świeższego systemu, gdyż tamten sprawowal się poprawnie)

Obawiałem się trochę fedory po przykrych doświadczeniach z dwójką (nie będę wchodził w szczegóły) oraz braku wsparcia dla popularnych formatów. Ostatecznie poczytałemn tu i ówdzie, także na tym forum i postanowiłem: jedziemy z piąteczką!!

Minęły ze dwa tygodnie i sprawa tak się przedstawia:

-system działa nader wydajnie, mimo 256MB RAMu; jest wszystko czego potrzebuję;

-muzyczka odtwarzana jest płynnie i czysto (nie obyło sie bez eksperymentów z konfiguracją XMMS)

-instalacja bez problemów

-upgrady podstawowe (głównie za pomocą yum) zajęły mi niecały dzień (gdybym był doświadczony, pewnie krócej by to trwało)

-NIE BYŁO PROBLEMU Z NEOSTRADA (szczerze: mniej zachodu niż w windozie)!! BOOŻE, W KONCU!!

-mnóstwo pozytywnych zaskoczeń: np. podłączam mp3playera do usb a tu hop! sam się montuje!! wiem, że to szczegół (może nawet dostępny w poprzednich wersjach) ale przygotowany byłem na ręczne montowanie i kopiowanie plików z mc.. :D

-no i ten bąbelkowy motyw fc5.. :) miodzioooo.. (co za miła odmiana w porównaniu z tą paskudną łąką w winXP.. :))

 

Generalnie polecam wszystkim!

kompletną używalność można uzyskać w naprawdę krótkim czasie.. nawet nie będąc super doświadczonym użytkownikiem.. Może mam szczęście i akurat nie miałem problemów ze sprzętem, ale wydaje mi się że ewentualne to i tak margines.

 

Fedora5 jest naprawdę świetna. Poważna konkurencja dla komercyjnych systemów operacyjnych.

Pozdrawiam.

 

AMD2400+@ASUS A7N8X-X; 256MB-RAM; nVidia FX5200, 128MB; DVDRW LiteOn; HDD80GB; Sagem F@ST 800; LG Studioworks 520Si;

Angielski: no problem.. :);

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..dodam jeszcze, że pewnie bez większych zmian system ten będzie mi służył kolejny rok..

z rzeczy bierzących zostaje mi instalacja DjVu i udostępnienie łącza dla drugiego kompa (jak siostra wróci z wakacji i zacznie pultać).. A tak to WSZYSTKO JEST!!

Z miłych zaskoczeń: skaner w urządzeniach wielofunkcyjnych HP jest obsługiwany poprawnie!!

Cieszyłem się jak dziecko, gdy to zobaczyłem!! :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE BYŁO PROBLEMU Z NEOSTRADA (szczerze: mniej zachodu niż w windozie)excl.gif BOOŻE, W KONCU!!

Nom, mnie to też rozwaliło w FC5. Pod tym względem piąteczka jest za***ista. (jak i pod każdym innym ;) )

muzyczka odtwarzana jest płynnie i czysto (nie obyło sie bez eksperymentów z konfiguracją XMMS)

XMMS? Przecież to jest przedpotopowy program... Wypróbuj BMP albo BMPx - są znacznie nowsze. Albo Banshee, Amarok, Rythmbox.

no i ten bąbelkowy motyw fc5.. smile.gif miodzioooo.. (co za miła odmiana w porównaniu z tą paskudną łąką w winXP.. smile.gif

hehe, mi też się bardzo podoba. Ale nie wszytskim przypadł do gustu - np. goście z source show strasznie na niego narzekali - wg. nich to była jedyna wada FC5 :D

Poważna konkurencja dla komercyjnych systemów operacyjnych.

Miejmy nadzieję. Szkoda tylko, że nie jest promowana....

dodam jeszcze, że pewnie bez większych zmian system ten będzie mi służył kolejny rok

Nadchodzi FC6 - pamiętaj ;)

Z miłych zaskoczeń: skaner w urządzeniach wielofunkcyjnych HP jest obsługiwany poprawnie!!

Możesz powiedzieć jak masz go skonfigurowanego? U mnie też działał pięknie, a ostatnio jakoś przestał... Coś się schrzaniło. Problem w tym, że nie grzebałem w konfiguracji w ogóle... Sane go nie widzi. HP PSC 1410...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie Fedora jest b. dobra dystrybucja. Idealna dla poczatkujacego, który chce nauczyc sie Linuksa swoim tempem. Nie wiem jak z obsluga neo+ w Fedorze >=4, ale w 3 jest OK(Sagem). Do tego przyjazne i dobre wsparcie(FAQ i forum)(naprawde, nie podlizuje sie). Mialem jedynie Fedore 2(umówmy sie ze nie instalowalem), 3 i 5. FC3 sprawilo mi naprawde malo problemów. FC5 zdecydowanie szybciej sie uruchamia niz FC3. Nawet na "starsze" kompy(proc 500MHz, ram 128+swap~512/1024) bym dal FC5, a nie 3. Naprawde warto zainstalowac Fedore. Dobra na desktop/workstation('serwer' nie znam z autopsji). Chociaz szkoda, ze nie ma LiveCD z Fedora, z "Fedora" w nazwie.

 

Co do odtwarzacza, to naprawde mam gdzies, czy muzyka leci z XMMS'a, amaroK'a, rhytmbox'a... czy z czego tam jeszcze. I tu gra i tu :D

 

Jak ktos ma klawiature multimedialna to niech zainteresuje sie programem xbindkeys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż szkoda, że nie ma LiveCD z Fedorą, z "Fedora" w nazwie.

Jeśli czujesz się na siłach możesz wspomóc projekt Live CD Fedora. Możesz także zobaczyć na jakim etapie projekt aktualnie jest i obejrzeć inne Live CD oparte na Fedorze.

Więcej informacji: http://fedoraproject.org/wiki/Kadischi/LiveCD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mnie się ta dystrybucja, choć zmuszała mnie do wysiłku.

Brzydka i w ogóle do kitu :D.

Ikony do siebie samych nie pasują. Ikonka gnome-computer nie pasuje do ikonek folderów, czy typów plików, bo jest ładniejsza.

Ten zestaw powinien zostać troszkę aktualizowany. Perspktywa i kolory są ok, ale ikonka folderu koniecznie musi zostać zmieniona.

 

Dekoracje okien? Ładniejsze BlueCurve są. bardziej nowoczesne.

Styl? Ładniejsz niż 98, ale nie nadaje się do tego systemu. Zbyt nowoczesny.

Do Knoppiksa się nadaje rotfl.

Brak mi na wejściu Amaroka, MPlayera i Kaffeine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ludzie mają do wyglądu FC? IMHO wygląda za***iście. Z resztą.. Nawet jak się coś komuś nie podoba to zawsze można zmienić - od tego jest gnome-look/kde-look. Chociaż np. ja bardzo długo zwlekałem ze zmianą czegokolwiek w wyglądzie systemu - po prostu cholernie mi się podobał standard :)

Brak mi na wejściu Amaroka, MPlayera i Kaffeine.

Niestety z tym się trzeba pogodzić. To nie wina FC tylko prawa - strasznie lipnego prawa. A doinstalowanie to też nie jest wielki problem ;) Chociaż faktycznie miło by było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to dziwne. W durnym Kubuntu, którego straaaszie nie lubię na wejściu jest Amarok, ale bez kodeków mp3 itepe.

 

A co do wyglądu - USplash czy jak mu tam jest piękny, ekran powitalny Gruba również, ale ikony do siebie nie pasują.

Dekoracje okien też... takie ble.

 

Jeśli się na tym znasz - bądź paczkerem i zrób RPM windeko SuSE2 i styl Polyester :D.

Strasznie mi ich brak, a kompilacja się nie powodzi... Lipstik już mi się znudził :/.

To samo z windeko Crystal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wyglad gruba to da rade przeniesc go do np. fedory. Ogólnie Kubuntu z wygladu mi tez sie nie podoba.

 

Zaczelem przygotowywac okrojona wersje Fedory 5, tzn. usuniete wsparcie dla innych jezyków niz Polski i Angielski(gotowe), usuniete KDE, XFCE(moze), oraz opcjonalnie kodeki MP3 i sterowniki Nvidia/ATI. Planuje zmiescic sie w 2 plytach CD. Bylibyscie zainteresowani taka wersja szóstki? Testuje na razie na piatce, zeby pózniej wiedziec co i jak.

 

Co do skladu pakietów, moze umieszcze podstawowe KDE. Zalezy od tego, czy sie z miejscem wyrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy GNOME domyślnie?

Do kitu!

W KDE jest fajny analogowy syntezator dźwięku - aRts.

Dzięki niemu mogę mieć kilka dźwięków na raz, a w GNOME nie.

Ja nie będę zainteresowany, bo mam teraz dobry system.

 

Ja opisywałem Fedorę mówiąc, że ładny USplash i takie tam :D.

 

Polyester itepe stworzył ecik, więc nikt nie musi się siłować ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy GNOME domyślnie?

...

W KDE jest fajny analogowy syntezator dźwięku - aRts.

Dzięki niemu mogę mieć kilka dźwięków na raz, a w GNOME nie.

Jeżeli w Fedora Core 6 KDE będzie domyślnie, to w okrojonej wersji też.

 

W Gnome odpowiednikiem aRts jest ESD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...