Skocz do zawartości

'popsuty' Grub


Wsuwka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zainstalowałam Fedorę 19 obok Windows'a 8,
myślałam, że skoro już trochę programowałam w BASH'u to jakoś to będzie, a tu psikus :)
 
Nie bootował mi się Windows,
no i grzebałam w pliku bootowania (/etc/grub2/[nie pamietam nazwy, ale ten z wywołaniem, grub.cfg?])
i udało się, wszystko krzesało jak należy,
ale updatowałam pakiety i znów mi nie bootwał, to znów coś tam pozmieniałam (na logikę powinno krzesać bez zarzutu!!!) i bęc:
 
 

Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions.
GRUB>

 
nie mam pojęcia co z tym zrobić oprócz tego, że przeinstalować system (LINUX) - szukałam informacji to podpowiadali by z dyskiem instalacyjnym podziałać i odzyskać grub'a [ach, dopowiem, że instalowałam z pendrive'a (ISO), bo nie mam stacji dysków w notebook'u]

może da się z tego poziomu jakoś dostać do zawartości pliku, który edytowałam, albo zbootować windowsa?
dzięki z pomoc.
 
P.s. Wiecie co jest słodkie, ale szalenie niebezpieczne?
blondynka z hasłem roota ' a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom komputer z jakiejkolwiek płytki / pamięci usb Live, np, http://fedoraproject.org/pl/get-fedora

 

1. zamontuj partycję / w katalogu /mnt/fedoranadysku (może być cokolwiek, ale tak dla przykładu)

2. jeśli masz partycję boot, to zamontuj ją w katalogu /mnt/fedoranadysku/boot

3. zachrotuj się: chroot /mnt/fedoranadysku

4. jesteś rootem i nawet hasła nie potrzebujesz, możesz psuć dalej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tradycyjnie polecam naszą wiki → http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB przy czym pamietaj, że mamy juz GRUB2 więc rozdziały 2. i 3. nie są zbyt aktualne.

Ponadto:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

grub2-install /dev/sda (przy czym niekoniecznie sda jeśli masz więcej niż jeden dysk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale jakoś i tak nic z tego nie wyszło.

jak daje polecenie fdisk -l to widzi partycję /dev/sda z Linux'em LVM, ale już nie pozwala mi nic tam zamontować, czy zmienić roota (oczywiście z poziomu roota na Live maszynie)

dziwne jest tez to, że partycji z Windowsem nie rozpoznaje widzi jako istniejącą, ale pustą o.O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz napisać do dokładnie i w jakiej kolejności robisz. Dobrze by było, gdybyś skopiowała całą zawartość terminala do któregoś z serwisów "wklejkowych" typu pastebin. Będzie nam dużo łatwiej.

 

Zajmie to przypuszczalnie więcej czasu niż ponowna instalacja całego systemu, ale jeśli czas cię nie goni i masz na czym pracować, to może być ciekawie.

 

+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie powinnaś mieć przypadkiem jeszcze jednej partycji na tym dysku /dev/sda?

/dev/sda to nazwa urządzenia... /dev/sda1, /dev/sda2 itp to dopiero "urządzenia" odpowiadające partycjom.

No chyba, że się coś zmieniło w F19 i w bootloaderze jest pełna obsługa LVM...

 

Jeśli zaś chodzi o Windows to zrób na innym komputerze np USB z WindowsToGo i z CMD wykonaj komendy "fixboot"/"fixmbr" i ewentualnie użyj jeszcze bcdedit.

 

--

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już piszę co robię po kolei:

1. włączam komputer (fizycznie) i zmuszam go do pokazania mi menu bootowania:


2. bootuję "Generic Flash Disk" i startuje mi obraz live z pendrive'a:


3. wybieram opcję pierwszą: "Start Fedora Live in basic graphics mode"

4. Startuje mi system i otwieram terminal

5. jestem "liveuserem", wykonuję polecenia:

>>& su root
>># fdisk -l

Disk /dev/sda: ...
  [widzi Device: sda1 sda2 i sda3 z Linux LVM]
Disk /dev/mapper/fedora-swap: ...
Disk /dev/mapper/fedora-home: ...
Disk /dev/mapper/fedora-swap: ...
Disk /dev/mapper/fedora-root: ... //4-ry powyższe o wielkościach, które kojarzę, że ustawi                                    ałam dla Linuxa!
Disk /dev/sdb: 3.8 GiB ... [widzi ] // to chyba pendrive
  [widzi Device: sdb1 sdb2 i sdb3 z systemem "Empty"]
Disk /dev/sdb1: 953 MiB ...
  [widzi Device: sdb1p1 sdb1p2 i sdb1p3 z systemem "Empty"]
Disk /dev/mapper/live-rw: ...
Disk /dev/mapper/live-base: ...
Disk /dev/mapper/live-osimg-min: ...

6. no i zaczynam zabawę:


>># grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Found linux image: /boot/vmlinuz-3.11.10-301.fc20.x86_64

/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.
/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.
/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.
/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.

Found linux image: /boot/vmlinuz-0-rescue-[/*jakis numer*/]

/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.
/usr/sbin/grub2-probe: error: cannot find a GRUB drive for /dev/mapper/live-rw. Check your device.map.

Found Windows 8 (loader) on /dev/sda1
Found Fedora relase 19 (Schrodingers Cat /*dopiero teraz zrozumiałam przesłanie tej nazwy - jednocześnie mam i nie mam systemu */) on /dev/mapper/fedora-root
done
>># grub2-install /dev/sda
Path '/boot/grub2' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.
>># grub2-install /dev/sdb
Path '/boot/grub2' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.
 

7. to kombinuję tak:

>># mount / /mnt/odzyskiwanie
mount: mount point /mnt/odzyskiwanie does not exist
>># mount / /mnt
mount: / is not a block device
>># mount home /mnt
mount: special device home does not exist
>># chroot /mnt/sysimage
chroot: cannot change root directory to /mnt/sysimage: No such file or directory

8. poddaję się z braku pomysłów :) czyli shutdown.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie wygląda trochę inaczej:

 

mkdir /mnt/katalog

mount /dev/partycja/root/sda/cos/tam /mnt/katalog

chroot /mnt/katalog

 

Z LVMem za bardzo nie pomogę, unikam tego przy każdej swojej instaalacji. Na pojedynczym dysku i tak nie robi żadnej różnicy.

 

+

 tak tez myślałam i próbowałam, tworzyłam sztucznie ten katalog, ale potem i tak go nie widział :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie wygląda trochę inaczej:

 

mkdir /mnt/katalog

mount /dev/partycja/root/sda/cos/tam /mnt/katalog

chroot /mnt/katalog

 

Z LVMem za bardzo nie pomogę, unikam tego przy każdej swojej instaalacji. Na pojedynczym dysku i tak nie robi żadnej różnicy.

 

+

A niby czemu nie robi różnicy? Mi tam na dużym dysku LVM sprawdza się świetnie - nie muszę kombinować jak ułożyć partycje. Robię sobie jakiś layout partycji a potem w miarę potrzeb je rozszerzam. Wolę tak niż robić wielką partycję z pustym miejscem.

 

LVM jest fajny :)

 

--

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...