Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Wczoraj
  2. Witam. Kombinowałem i przekombinowałem teraz nie wiem jak przywrócić ekran logowania do standardowego logowania Fedora (GNOME).
  3. Wpisz w Google convert cda to pdf, i wyskoczy ci masa stron z takimi konwerterami online.
  4. Problemem są np. nowe procesory Intela, ale takie mobilne. Zawsze trochę trwa, zanim sprzęt z tym zacznie działać. Zwłaszcza dziwne laptopy, mamy tam jazdy z brakiem audio, np. a to brak, a to jeden kanał nie działa, a to WIFI trzeba ręcznie, a to obracanie ekranu sprawia problem, a to touchpad lata. itd. itd. czasami się trochę schodzi, zanim się rozwiąże problemy, a czasami trzeba czasu. Np. mam 10" Chuwi z N100 i zanim tam wszystko zaczęło działać to się zeszło trochę. W przypadku stacjonarnych komputerów, problemów jest zwykle mniej. Czasami producent zastosuje nietypowy chip audio, czasami jakiś RAID jest dodany, dlatego raczej zalecam korzystanie z popularnego sprzętu. Do czego chcesz wykorzystywać ten nowy komputer?
  5. Secure Boot działa poprawnie, tak naprawdę w przypadku większości sprzętu z kartami Nvidia wystarczy, że włączysz repozytoria firm trzecich, albo sam sobie dodasz. Wystarczy wejść w aplikację oprogramowanie, odkrywaj, przewinąć na sam dół i masz tam sterowniki sprzętowe. Wchodzisz, klikasz NVIDIA Linux Graphics, instalujesz, restart i to tyle. Jeśli sterownik jest poprawnie zainstalowany, to w systemie wyświetla nazwę karty, a nie sam model chipu. np. u mnie jest tak.
  6. Ok. namierzyłem łotra, okazało się, że przeoczyłem plik. Edytowałem, i dodałem po prostu średnik. Teraz już nie startuje na początku i działa ok. Dziękuje wszystkim za pomoc.
  7. To sprawdź jeszcze serwisy uruchamiane przez twojego użytkownika. systemctl --user [i dalej coś tam cośtam status]
  8. Ostatni tydzień
  9. Sprawdź: GPU Screen Recorder flatpak can install files in $HOME/.local/share/gpu-screen-recorder. If you want to uninstall GPU Screen Recorder then you will have to remove this directory manually.
  10. gpu-screen-recorder-ui.service does not exist, Przejrzałem wszytko co wyrzuciło mi systemctl. Nie znalazłem nic, co by nawet przypominało z nazwy gpu-screen.
  11. W takim razie może gpu-screen-recorder-ui.service? https://github.com/flathub/com.dec05eba.gpu_screen_recorder/blob/17c546cc4ee18f0dfdc4f2809bc98f70355ff471/com.dec05eba.gpu_screen_recorder.yml#L177
  12. Niestety GPU Screean Recorder tam nie ma. W dokumentacji znalazłem taką informację. Ale jak wspominałem, ani polecenie nie znajduje takiej usługi, ani nie znalazłem nawet config/gpu-screen-recorder.env. Wiem, że niby mogę utworzyć tam plik, ale dlaczego to samo startuje, gdzie to się może dopisywać?
  13. ~/.config/autostart - zwykle tam są trzymane wszelkie auostarty o ile nie są żadnym serwisem systemd lub cronem.
  14. Diabelstwo samo startuje po zalogowaniu się do systemu. Szukałem w katalogu użytkownika jakiejś konfiguracji, ale nie znalazłem, systemctl disable --now --user gpu-screen-recorder, twierdzi, że nie istnieje coś takiego jak gpu-screen-recorder, ignition czy podobne wynalazki, też nigdzie nie widzą tego programu. Soft instalowany z aplikacji systemowej, z Flathub, ale Flatseal też nie pokazuje żadnej opcji, która mogłaby dotyczyć autostartu. W samym GUI też nic nie widzę. Gdzie, to diabelstwo trzyma info o autostarcie?
  15. Witam. Miałem nie zakładać nowego wątku ale robię to z powodu wątpliwości jakie mi się nasuwają. Właśnie zainstalowałem Fedorę 42. Procedurę instalacji sterowników do kart NVidia znam z poprzednich wersji Fedory. Oczywiście z repozytorium. Czytałem wskazówki dotyczące ich instalacji i wygląda na to, że F42 różni się od poprzedniczek. Mam trochę za mało wiedzy i nie wiem czy "kombinacje z Secure Bootem" są bezpieczne. Przypuszczalnie jak bym wyłączył go w firmware płyty glównej i po instalacji sterów włączył, czy to by wystarczyło... Nouveau wyłączę "po staremu" echo blacklist. Oto link: https://github.com/Comprehensive-Wall28/Nvidia-Fedora-Guide
  16. Wykorzystałem Twoją wskazówkę z tym, że zainstalowałem już F42. Nie chcę zakładać nowego wątku więc zapytam czy procedura instalacji sterowników NVidia (karta NVidia GeForce GTX 1050 Ti) jest identyczna jak we wcześniejszych wersjach niż F40? Mam na myśli dezaktywacje nouveau i instalację z repozytorium. Pisali jeszcze o wyłączeniu Secure Boot.
  17. Ładnie ładnie. Dawno nie byłem na żadnym LUG-u, którego sam nie organizowałem. (-:
  18. https://www.ciemnastrona.com.pl/2025/04/22/koniec-windows-10-rok-linuksa.html I zaproszenie: "Dzień dobry! Mam nadzieję, że nie nadużyję uprzejmości ISOCu przesyłając poniższą informację: Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania czterdziestolecia pracy Free Software Foundation na rzecz wolności użytkowników programów komputerowych. Lokalne uroczystości w Warszawie odbędą się 29 maja w godzinach 18:00-21:00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (sala 256). Wstęp wolny, wymagana rejestracja uczestników przy wejściu na teren Biblioteki. Rejestracja rozpocznie się o godz. 17:30. Podczas wydarzenia poznacie czym jest wolne oprogramowanie oraz w jaki sposób Free Software Foundation promuje i broni wolności użytkowników już od czterdziestu lat. Zaczniemy od quizu z udziałem publiczności, po którym odbędzie się panel dyskusyjny na temat wolności w obszarze aplikacji uczenia maszynowego. Następnie obejrzymy krótki spektakl teatru improwizowanego Spoko Moment zainspirowany tematyką wieczoru. Panel prowadzony będzie przez Krzysztofa Siewicza (licensing and compliance manager, FSF) a dyskutować będą (w języku angielskim): * Free Software Foundation Europe * Jakub Szprot, Platforma Otwartej Nauki, ICM Uniwersytetu Warszawskiego * Katarzyna Szymielewicz, Fundacja Panoptykon * Anna Fajfer, Fundacja Reszka * Radosław Czajka, Fundacja Wolne Lektury Przewidujemy też czas na rozmowy i wzajemne poznawanie się w nieformalnej atmosferze. Liczę na tłumny udział! Zachęcam do jak najszerszego rozpropagowania tej informacji. Pozdrawiam, Krzysztof Siewicz"
  19. Wcześniej
  20. Witam, Sprawdziłem działa ! Bardzo dziękuje za pomoc
  21. Jedyne, na czym Linux może się położyć i go nie zainstalujesz, to brak trybu AHCI dla dysku oraz dziwny rodzaj RAID-a ustawionione w biosie/uefi. Tutaj jest to ładnie wyjaśnione - https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000123462/zalecane-ustawienia-systemu-bios-dla-systemu-linux . Jeszcze nie widziałem laptopa Latitude, na którym Linux by się nie zainstalował. To bardzo bezpieczne laptopy i na Allegro są do nich części, łącznie z bateriami.
  22. Jak przekonwertować plik w formacie cda w plik o formacie pdf? Tex?
  23. Każdy i żaden zarazem Dzisiejszy Linux to już nie ten sprzed 10 czy 15 lat, ruszy bez problemu na praktycznie każdym nowym sprzęcie. No i desktop to nie laptop - lwia część problemów jeśli już występuje dotyczy przede wszystkim laptopów. Jeśli już to trzymaj się bardziej zasad typu nie kupowanie sprzętu w dzień premiery (bo na czymś takim najprędzej postawisz Archa, a inne dystrybucje ruszą po paru tygodniach czy z następnym wydaniem - wsparcie dla sprzętu musi dotrzeć do firmware dostarczanego z dystrybucją - choć zdarza się też i w drugą stronę, że wsparcie jest obecne z wyprzedzeniem) - mówię tu głównie o procesorach i gpu. Bo płyty główne to składanka różnych części i może się zdarzyć, że np. dana karta dźwiękowa czy sieciowa nie będzie działać, bo jej producent ma wywalone na Linuksa (i nie będzie działać niezależnie od tego na jakiej płycie głównej ją posadzisz) - ale takie historie obecnie to naprawdę rzadkość. Jak chcesz mieć większą pewność to możesz sprawdzić tutaj jak innym się sprawuje https://linux-hardware.org/?view=search I tak przy okazji, zajrzałem w stary wątek i już powinieneś być w stanie uruchomić na starym sprzęcie instalator - naprawili bug w F40 https://discussion.fedoraproject.org/t/install-media-dont-boot-in-uefi-mode-on-certain-motherboards/71376/4
  24. Chciałbym uniknąć jakichkolwiek komplikacji, dlatego pytam o model/ markę która najbardziej wspiera Linux/Fedorę. Jak już kupować to nie po to by mieć takie przygody.
  25. Brak możliwości odpalenia instalatora nie przekreśla tak zupełnie możliwości instalacji Fedory. Opisałem kiedyś pewną sztuczkę w artykule https://wiki.baszarek.pl/doku.php?id=wiki:centos_root_raid&s[]=centos , to znaczy instalację dowolnej dystrybucji metodą "na Gentoo". Rsync plików z działającej instalacji, przebudowanie initramfs, poprawki w /etc/fstab, ewentualnie /etc/mdadm oraz parametach kernela. Każdą dystrybucję idzie tak zainstalować. Lokalnie ostrzegam, że to jest totalny kosmos i trzeba na to cały dzień. Czasami można jednak łatwiej. Spróbuj dodać (nieśmiertelne, zdaje się) parametry noacpi acpi=off do kernela przy uruchamianiu instalatora.
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...