Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Z ostatniej godziny
  2. Chodzą słuchy, że RHEL wejdzie na WSL, to i CentOS ma stosowne obrazy. Tylko nie w sklepiku Microsoftu, ale do ręcznego ustawienia - https://sigs.centos.org/altimages/wsl-images/
  3. Wczoraj
  4. Witam. Dorwałem Tablet PMT5587_WI - Prestigio MultiPad 8.0 WIFI HD 8.0" i tak sobie pomyślałem ze są Raspberry Pi z procesorem ARM Cortex A9 i chciałbym spróbować powalczyć i zaadoptować "wgrać" w nim dystrybucje Fedory. Zacząć od podstaw w jaki sposób wykonać taką dystrybucje dla uradzenia. . Specifications Product Code : PMT5587_WI Manufacturer : PRESTIGIO Series and Family : MultiPad 8.0 HD Features : Video Accelerator, OpenGL ES 2.0, G-Sensor, 3D Accelerometer, USB OTG Support, microUSB Charging Processor CPU : Dual Core ARM Cortex A9 AML8726-MXS CPU Internal Clock Rate : 1.50 GHz CPU Core Quantity : 2 Graphic Card GPU : Dual Core Mali 400 MP GPU Speed : 350Mhz Display Display Size : 8.0" | 20.3 cm Display Resolution : 1280x768 Display Technology : HD LCD Display Features : Capacitive multi touch screen Screen rotation : G-Sensor Memory Internal Memory Size : 8 GB Installed RAM Storage Capacity : 1 GB DDR3 Flash Card : Supported 32GB Micro SDHC/Micro SDXC Card Interface Interfaces : Wi-Fi, Micro SDHC, Micro SD, Micro USB 2.0 Interface Wi-Fi : IEEE 802.11b/g/n Software Operating System : Android 4.2 (Jelly Bean) Miscellaneous System Requirements : Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP, Linux 2.4.0 or Later, Apple Mac OS X 10.4 or Later
  5. Moze komus sie przyda. Fajne ciemne kolorystycznie z tonowane i ciekawe moim zdaniem tła na pulpit dla "Fedory" Pobrałem tło pulpitu ze strony Fedory "WIKI- Wallpapers" - https://fedoraproject.org/wiki/Wallpapers Fedora Core 1/2/3/5/6 Fedora 8, Day/ Morning/Sunset/Night Fedora 11/12/13/14 Fedora 15 - GNOME edition Fedora 18-Máirín Duffy Fedora 19-Dawn/ Day/Dusk/ Night Fedora 20-Alexander Smirnov Fedora 23- Samuel Iuri Fedora 28-Máirín Duffy- (pod moj pulpit) Fedora 29-Micah Denn-(ok) Pozdrawiam
  6. Wcześniej
  7. yt-dlp wymiata i może też pobierać zawartość listy odtwarzania. Jako, że pobiera filmy w wysokiej jakości i formacie, który mi nie zawsze pasuje, traktuje pobrany plik ffmpeg-iem, albo nawet kroję i renderuję z kdenlive. ffmpeg -i film.webm -vf scale=1280:720 -preset slow -crf 18 film.mp4
  8. Witam. Jaki program możecie mi polecić do pobierania filmików z Facebooka lub innych portali? Może w Firefox i są odpowiednie dodatki ale chyba wolę aplikację...
  9. Skoro masz Plasmę, to spróbuj tą 'aktualizację programów' wykonać w Discovery/Odkrywcy.
  10. Jakiś czas temu doszło do rozdzielenia aktualizacji systemowych od aktualizacji programów w gnomowiskim Oprogramowanie/ Aktualizacje. Przez długi czas funkcjonowało to dobrze choć mi ten podział się nie podobał. Od kilku aktualizacji jednak gnome oprogramowanie zawiesza się podczas aktualizacji programów - sama aktualizacja systemu podczas ponownego uruchamiania działa dobrze. Tylko aktualizacja programów z kategorii "aktualizacje programów" zawiesza się. Chciałbym ten problem zgłosić oraz zapytać o komendę która aktualizuje te programy. Znam tylko komendę: dnf update --refresh -y Ta komenda aktualizuje programy z kategorii głównej ale nie widzi aktualizacji dla "aktualizacje programów". Zastanawiam się czy za zawieszanie nie jest winne KDE Plasma która wizualnie zmodyfikowała gnome i może wprowadziła jakieś inne modyfikacje, które się jakoś gryzą.
  11. Potęga. Wielkie dzięki @tomcio :-)
  12. Witam. Instaluje na laptopie Fedore - 41(Xfce Desktop) i szukam ciemnego tła z logiem Fedory moze ktos cos wie, gdzie znajde lub poda linki takich tapet (ciemny deseń). Moze byc tez same logo Fedory np. w jpg , bmp. Pozdrawiam.
  13. Dzieki za odpowiedz i rady Ksiazki traktuje jako 'baze wyjsciowa', poznanie historii, podstawy itp. A czas na praktyke i 'grzebanie' w systemie to koniecznosc, i wrecz obowiazek ;)
  14. Na jednym koncie użytkownika w Fedorze 40 i wcześniejszym wygląd Firefoxa w Gnome różnił się od wyglądu Firefoxa na pozostałych kontach. Różnicę zauważyłem głównie w wyglądzie okna Firefoxa w trybie prywatnym. Myślałem, że to jakiś błąd Firefoxa, ale po instalacji KDE Plasma gdy wygląd Gnome został zmodyfikowany przez KDE, doszły inne ikonki, zmienił się wygląd kursora, doszła muzyczka na powitanie to wszystkie konta poza tym jednym o którym mowa zmieniły wygląd natomiast to jedno konto zachowało "dziewiczy" wygląd Gnome. Czy ktoś potrafi wytłumaczyć tą niekonsekwencje?
  15. Tak naprawdę istnieją tylko dwie książki, na które warto stracić czas: - Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów. - Linux. Wprowadzenie do wiersza poleceń – choć tą polecam w wersji angielskiej – dosłownie 3 dni temu wyszła 6 edycja No i ma tę przewagę nad polskim wydaniem, że oryginał jest dostępny za darmo na licencji Creative Commons. Do pobrania tutaj https://www.linuxcommand.org/tlcl.php A dalej to już specjalizacja w dziedzinie, która cię najbardziej interesuje, niekoniecznie przez książki Na pewno trzymaj się z dala od wszelkich książek, które stawiają na kilkanie po GUI (najlepiej odstaw wszystkie, które poświęcają więcej niż rozdział na przedstawienie dostępnych wyborów DE/WM), czyli de facto większość twoich propozycji – srogo się na nich zawiedziesz, bo raz, że GUI z czasem potrafi się zmieniać, dwa, że po darmowych fragmentach widać, że screeny pochodzą z bardzo starych wersji, i trzy w ten sposób tak naprawdę niezbyt wiele się nauczysz, a na pewno nie poruszania się po konsoli jeśli na tym ci zależy. No i miej świadomość, że samo przeczytanie nawet najlepszych książek nic ci nie da jeśli nie wdrożysz wiedzy w praktyce (pomijając dzieła typowo o historii Linuxa czy IT). Na swoim przykładzie mogę to potwierdzić – mam kilka książek o Linuksie, żadnej w całości nie przeczytałem, a co najwyżej wyrywkowo małe fragmenty. Ponadto nie mam wykształcenia informatycznego (jestem po polonistyce), a pracuję jako sysadmin. Cała moja wiedza pochodzi z grzebania w systemie, eksperymentowania oraz czytania manuali i dokumentacji (obowiązek jeśli poważnie myślisz o Linuksie)
  16. Czesc Jestescie w stanie polecic wartosciowe i dobre ksiazki w jezyku polskim dla osob rozpoczynajacych swoje doswiadczenie z linuxem? Zalezy mi na tym, aby poznac srodoiwsko w ktorym pracuje, calkowite podstawy, zrumiec maszyne, wiedziec co robie, co do czego sluzy, po co i dlaczego. Ponadto zalezy mi na tym aby zrozumiec rozne srodowiska np. Ubuntu, Fedora itp. Zrozumiec skad to sie wszystko wzielo, do czego rozne srodowiska sa wykorzystywane. Chcialbym poznac, oraz zrozumiec take pojecia jak DNS, PROXY, nauczuc sie podstawowych komendt itp itd. Do tej pory znalalzem takie ksiazki: Jesli powyzsze ksiazki sa Wam znane, czy polecilibyscie je osobie zaczynajaca swoje dzialania w systmie linux? Moze macie inne propozycje? Podrzucam te ksiazki poniewaz wiele z nich jest wydana dosc dawno, i nie wiem na ile moga byc aktualne na dzien dzisiejszy - wynika to oczywiscie z mojej niewiedzy Wiem, ze moge znalezc wiele info w sieci, aczkolwiek preferuje nauke z ksiazek Bede wdzieczny za podzielenie sie wiedza!
  17. Czesc Dzieki za Twoja wiadomosc, pomysly i chec pomocy. Pogrzebalem, popisalem, posprawdzalm i Udalo mi sie rozwiazac problem: Moze komus w przyszlosci to rozwiaze podobny problem. Pozdrawiam!
  18. Hetman

    Americas Army 2.5

    W każdej chwili. Serwer powrócił. open 91.189.78.62 - AAO 250 dla Windows: https://drive.google.com/file/d/18iz8ICabUHYpnnKN1yamUshIFCv-ZgPY/view?usp=sharing czyste od wirusów. więcej na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=WxsBBhWH2kU Niestety, uruchomienie klienta gry na linux to droga przez mękę przekopywania się przez biblioteki 32bitowe dla systemu. Serwer potrzebował jednej ia jakoś się uruchomił w linux, natomiast gra już tak prosta nie jest bo dochodzą biblioteki dla grafiki. To dlatego podałem link do klienta dla windows (niestety) tu jest łatwiej uruchomić. ... i jeszcze jedno, jeżeli uda się komuś uruchomić grę na linux, to tylko mój serwer prawdopodobnie nawiąże połączenie z wersją gry 2.5.0 dla linux.
  19. Mam kilka pomysłów w initramfs brakuje modułu do obsługi szyfrowania typu "luks" o nazwie "dm_crypt", jest jakaś nieścisłość pomiędzy plikami /etc/fstab z partycjami oraz /etc/crypttab z konfiguracją szyfrowania, katalog z plikiem initramfs jest na zaszyfrowanym woluminie? dlatego właśnie partycja /boot/ nie jest szyfrowana. Jeżeli chcesz się pobawić i to naprawić, uruchom komputer / wirtualkę z nośnika instalacyjnego i wybierz "rescue". Będziesz mógł zalogować się do konsoli zainstalowanego systemu, ale używając kernela z pendrajwa, płyty DVD, czy czegośkolwiek innego. Przypuszczam jednak, że zabawy będzie sporo, bo szukamy trochę w ciemno. System prawdopodobnie nie zamontował nawet żadnego woluminu i nie mógł niczego zapisać w logach. Rozwiązanie prawdopodobnie sprowadzi się dwóch kroków: odszyfrowania woluminu za pomocą cryptsetup luksOpen /dev/[jakies/urzadzenie/dyskowe] [dowolna nazwa] naprawieniu systemu plików za pomocą fsck, xfs_repair, btrfsck, lub innego; to już zależy jakiego typu partycja jest uszkodziona. Jeżeli Ci się to uda, to możesz startować na juniora w firmie hostingowej. Jeżeli nie, to przeinstaluj i ciesz się życiem. (-:
  20. Czesc Na wstepie zaznacze, ze jestem dosc 'zielony' w oprogramowaniu. Niedawno zaczalem przygode z tym srodowiskiem. Spedzilem wiele godzin nad tym problemem i nie jestem w stanie go rozwiazac... Po instalacji program i ponownym uruchomieniu komutera wyskakuje mi czarny ekran z taka informacja: Nie moge nic zrobic, ani nie wiem jak to naprawic. Czy bylby w stanie ktos pomoc?
  21. Jeżeli to nie było przez Ciebie konfigurowane od zera, to warto przejrzeć nie tylko strefy. Firewalld ma również firewall-cmd --info-policy które są rozciągnięte na wiele stref. Warto przejrzeć katalog firewalld w /etc oraz historię basha. Wówczas szybko znajdziesz, co tam jest skonfigurowane.
  22. Witam Potrzebuje pomocy w konfiguracji firewalld. Od razu powiem że nie mam doświadczenia. Domyślnie firewalld na routerze jest jedna strefa public do której sa przypisane dwa interfejsy. To działało jako router. Na interfejsie enp0s3 działa dhcp, mam też zrobione przekierowanie ssh do niktórych komputerów w sieci lan . # firewall-cmd --get-active-zones public interfaces: enp0s3 enp0s8 # firewall-cmd --list-all public (active) target: default icmp-block-inversion: no interfaces: enp0s3 enp0s8 sources: services: cockpit dhcpv6-client ssh ports: protocols: forward: yes masquerade: yes forward-ports: port=2222:proto=tcp:toport=22:toaddr=192.168.10.10 source-ports: icmp-blocks: rich rules: Chciałem aby interfejs enp0s8 obsługiwała strefa public a enp0s3 strefa "internal". # firewall-cmd --zone=public --change-interface=enp0s8 --permanent The interface is under control of NetworkManager, setting zone to 'public'. success # firewall-cmd --zone=internal --change-interface=enp0s3 --permanent The interface is under control of NetworkManager, setting zone to 'internal'. success # firewall-cmd --zone=internal --add-forward --permanent success # firewall-cmd --runtime-to-permanent success # firewall-cmd --reload success # firewall-cmd --get-active-zones internal interfaces: enp0s3 public interfaces: enp0s8 # firewall-cmd --zone=public --list-all public (active) target: default icmp-block-inversion: no interfaces: enp0s8 sources: services: cockpit dhcpv6-client ssh ports: protocols: forward: yes masquerade: yes forward-ports: port=2222:proto=tcp:toport=22:toaddr=192.168.10.10 source-ports: icmp-blocks: rich rules: # firewall-cmd --zone=internal --list-all internal (active) target: default icmp-block-inversion: no interfaces: enp0s3 sources: services: cockpit dhcpv6-client mdns samba-client ssh ports: protocols: forward: yes masquerade: no forward-ports: source-ports: icmp-blocks: rich rules: Nie mogę sobie poradzić z skonfigrowaniem udostępnienia internetu w sieci LAN. Nie ida też pingi z sieci lan do np: 8.8.8.8 ani po nazwie domenowej. # sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1 # ping 8.8.8.8 PING 8.8.8.8 (8.8.8.8) 56(84) bytes of data. From 192.168.10.1 icmp_seq=1 Packet filtered From 192.168.10.1 icmp_seq=2 Packet filtered Z tego co widze to target w "internal" jest ustawiony na default. Jak zmienię na "accept" to net i wszystko inne działa ale nie o to mi chodzi. Chciałbym rozwiązać przyczynę przy polityce "default". Czy moge liczyć na pomoc? Pozdrawiam ma
  23. Jak to w Open Source, na tym to polega
  24. Zalogowałem się z ciekawości na weblate i mam trudne pytanie. To tak każdy może tam sobie wejść i coś pozmieniać?
  25. Czasami jest podany kontekst Tak, jest możliwość sprawdzenia w kodzie źródłowym, gdzie występuje dany ciąg. PS. https://docs.weblate.org/pl/weblate-5.7.2/user/translating.html#source-context
  26. Tak z ciekawości. Jak można tłumaczyć wyrwane z kontekstu ciągi? Czy jest tam możliwość podejrzenia miejsca gdzie występuje tłumaczony tekst?
  27. Najnowsze wydanie Fedory 41 zbliża się wielkimi krokami, ze zdziwieniem zauważyłem, że najnowsze wydanie dnf5 nadal nie ma polskiego tłumaczenia. Postanowiłem zmienić to i zachęcam przede wszystkim, doświadczonych użytkowników, ale i również początkujących o pomoc w tłumaczeniu, poprawianiu błędów, jakby nie patrzeć podstawowego narzędzia. Tłumaczenie odbywa się generalnie poprzez Fedora Weblate na stronie projektu Przypomina również, że można tłumaczyć stronę domową Fedory.
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...