Skocz do zawartości

Msi Wind U100+fedora+sterowniki


Linkas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje w niedalekim czasie zakup Msi WInd U100 takiego jak tu: http://www.komputronik.pl/Notebooki/Netboo...pelny,id,59948/ jest to wersja z Suse linux

 

Na stronie producenta są sterowniki do suse: http://global.msi.com.tw/index.php?func=do...mp;prod_no=1474

 

Czy Fedora będzie obsługiwała wszystkie komponenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Takie standardowe podzespoły jak karta sieciowa, dźwiękowa, matryca, touchpad, czytnik kart czy dysk to muszą działać. Obsługa kamer podobno została w znacznym stopniu poprawiona w F10, dlatego wydaje mi się, że z większymi lub mniejszymi kłopotami jakoś się odpali ten bajer. Teraz co może nie działać lub działać nieprawidłowo. Pod F10 może wystąpić problem z kartą graficzną GMA950, jest bardzo mała szansa, że X'y w ogóle się nie odpalą na sterowniku intel i wtedy trzeba będzie kombinować. Ale to jest akurat mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest to, że aplikacje wymagające akceleracji będą chodzić bardzo wolno, problem ze sterownikiem i810, w takim wypadku nie ma sensu używać także compiza. A i na to póki co nie ma rozwiązania. Ostatnią rzeczą jest karta wlan. W U100 standardowo jest chyba RTL8187, o ile mnie pamięć nie myli to jakiś czas temu sterownik do niej został dodany do jądra, czyli powinna chodzić "out of the box". W przeciwnym razie zawsze można skorzystać ze sterownika przygotowanego specjalnie dla wind http://code.google.com/p/msi-wind-linux/ lub po prostu z ndiswrappera. Pewne jest, że jakiś sposób na pewno zadziała.

Nie miałem jeszcze styczności z tym laptopem, ale jakiś czas temu przymierzałem się zakupienia go. Po przeszukaniu sporej ilości stron, stwierdziłem że laptop jest Linux-friendly :) i średnio zaawansowana osoba powinna sobie bez większych problemów poradzić z konfiguracją. Jednak nie kupiłem, bo się mocno przejechałem na kartach graficznych intela i raczej zdecyduję się na zakup pełnowymiarowego laptopa z kartą nvidii w przyszłości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jeszcze styczności z tym laptopem, ale jakiś czas temu przymierzałem się zakupienia go. Po przeszukaniu sporej ilości stron, stwierdziłem że laptop jest Linux-friendly :) i średnio zaawansowana osoba powinna sobie bez większych problemów poradzić z konfiguracją. Jednak nie kupiłem, bo się mocno przejechałem na kartach graficznych intela, że raczej zdecyduję się na zakup pełnowymiarowego laptopa z kartą nvidii w przyszłości...

Trochę odbiegnę od tematu, ale chyba nie nagrabię sobie u Moda lub Admina.

Dzięki thof za informacje. Ja go dzisiaj odebrałem, a przez parę dni, zanim Mikołaj przyniesie go mojej żonie, trochę się nim pobawię. Z tego co poczytałem na stronce użytkowników SUSE, to SLED 10 (SUSE Linux Enterprise Desktop 10) nie ogarnia właśnie zbyt dobrze wi-fi (w SLED 11 ma to być poprawione). Dlatego rozważam późniejszą instalację Fedory. Ale póki co dam mu (jej?) szansę. Ale swoją drogą biorę się za czytanie o instalacji systemu z pendrive.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zainstalowałem F10 na tym laptopie. Sama instalacja bez problemu (trochę powalczyłem z wyrzuceniem pulseaudio i dociągnięciem alsy, żeby chciał grać). Za to po intalacji nie mogę uruchomić myszy na bluetooth (przeczytałem chyba wszystko o bluetooth na forum, service bluetooth start i pokazuje OK, hidd też wklepuje, a myszy nie widzi), wifi i kamerki. Próbowałem zainstalować sterowniki do tych urządzeń dostarczone przez MSI (z rozszerzeniem .rpm). Ale dostaje komunikat, ze kernel-smp i inne takie sa potrzebne. Tu mam pytania: czy zainstalować kernel-smp, czy spróbować instalacji z --nodeps? Co najmniej namiesza w systemie? A może dla wifi lepszy jednak będzie ndiswrapper, czy też sposób podany przez thofa? Co z kamerką? Cheese się zainstalowaał ale jej nie widzi, a sterownik do niej też chce kernel-smp.

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA IDE Controller (rev 02)
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 8199 (rev 22)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 8199 (rev 22)

Nie wiem co to za karta, ale pewnie dużo się nie różni od innych modeli, spróbuj załadować rtl8187 (lub rtl8180). Dalej to już normalnie, ifup wlan0, ifconfig (sprawdzasz czy pojawił się interfejs wlan0) i na końcu skanujesz w poszukiwaniu sieci iwlist wlan0 scan .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webcam works out-of-the-box. Did you do Fn-F6?

To mnie podkusiło, żeby w terminalu spróbować. I na root`owym działa, na userze dostaję takie coś:

 cheese

** (cheese:3245): WARNING **: could not generate thumbnail for /home/iwona/Wideo/Webcam/2009-01-02-142904.ogv (video/ogg)


** ERROR **: Failed to open /dev/video0: Brak dostępu

aborting...
Przerwane

Jak założyć ten thumbnail ? Zaraz biorę się za czytanie o nadawaniu uprawnień.

Nie wiem co to za karta, ale pewnie dużo się nie różni od innych modeli, spróbuj załadować rtl8187 (lub rtl8180). Dalej to już normalnie, ifup wlan0, ifconfig (sprawdzasz czy pojawił się interfejs wlan0) i na końcu skanujesz w poszukiwaniu sieci iwlist wlan0 scan .

Na obudowie jest 8187. Będę walczył. A jakieś pomysły na bluetooth`a?

 

 

Edit: Poszło! Wg przepisu z code.google. Dzięki panowie. I mysz działa od razu.

 

Edit: Działało, dopóki komputera nie wyłaczyłem. Gdzie i jakie wpisy muszę zrobić, jak uda mi się ponownie to odpalić, żeby zostało na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamerka:

Z roota

 

adduser nazwa_usera video

 

( jakby nie bylo takiej grupy to najpierw)

 

addgroup video

 

Restart i zobacz czy pomoze.

Nic z tego, ...ale zaczęło działać i mysz na BT też chodzi. Co zrobić, zeby po zamknięciu systemu ustawienia nie uciekły?

 

Edit: No i oczywiście rano nic nie działa. Za każdym razem trzeba wchodzić do katalogu, gdzie są ściągnięte sterowniki i robić po kolei: ./makedrv, ./wlan0down, ./wlan0up. Przecież to jest bez sensu. Przeczytałem, przy okazji problemu kogoś innego, że ma taki plik: /etc/sysconfig/networking/devices/ifcfg-wlan0. U mnie takiego pliku nie ma, jest tylko eth0. Może powinienem utworzyć taki plik tekstowy i zapisać w /etc ?

 

Edit: Nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ma ktoś pomysł na to, aby nie trzeba było uruchamiać karty wi-fi z terminala? Teraz wygląda to tak:

[root@localhost ~]# cd /home/iwona/Pobrane/rtl8187se_coffee/
[root@localhost rtl8187se_coffee]# ./makedrv
make -C /lib/modules/2.6.27.9-159.fc10.i686/build M=/home/iwona/Pobrane/rtl8187se_coffee/ieee80211 CC=gcc modules
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/kernels/2.6.27.9-159.fc10.i686'
 Building modules, stage 2.
 MODPOST 5 modules
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/kernels/2.6.27.9-159.fc10.i686'
make -C /lib/modules/2.6.27.9-159.fc10.i686/build M=/home/iwona/Pobrane/rtl8187se_coffee/rtl8185 CC=gcc modules
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/kernels/2.6.27.9-159.fc10.i686'
 Building modules, stage 2.
 MODPOST 1 modules
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/kernels/2.6.27.9-159.fc10.i686'
[root@localhost rtl8187se_coffee]# ./wlan0up

I tak po każdym odpaleniu komputera. Jest to dość kłopotliwe, zwłaszcza dla mojej żony.

 

P.S. Celowo nie użyłem opcji edytowania, bo chciałem, żeby ktoś na to spojrzał, a temat już dość głęboko schowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jeszcze lepiej dopisz wywołanie skryptu w /etc/rc.local - pamietaj w tym przypadku podać pełną ścieżkę do skryptu.

Czy to chodzi o takie coś?

Jeżeli tak, to czy wpis w /etc/rc.local powinien wyglądać w moim przypadku tak:

cd /home/iwona/Pobrane/rtl8187se_coffee/./makedrev./wlan0up
ifconfig wlan0 up
dhclient wlan0
exit 0

I czy w 2.linii po wlan0 powinna być spacja?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...