Skocz do zawartości

Wersja Jajka A Nvidia


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak instaluję stery nvidii z faq to po

# yum install kmod-nvidia

 

dostaje

...

--> Processing Dependency: kernel-i686 = 2.6.16-1.2111_FC5 for package: kmod-nvidia

--> Finished Dependency Resolution

Error: Missing Dependency: kernel-i686 = 2.6.16-1.2111_FC5 is needed by package kmod-nvidi              a

fakt mam jajko 2.6.16-1.2080_FC5 ale czy to znaczy że już yum'em dla starszego jądra niż najnowsze ni będę w stanie zainstalować sterów czy po prostu nie ma sterów dla tego jaja. KIedyś (FC4) niezależnie od jajka (chyba że było supernowe) nie było problemów z instalką sterów a teraz .. czemu tak się dzieje. Może czegoś nie wiem ...

Z góry dziękuję

 

P.S. Jestem świadomy że instalacja tego jajka 2.6.16-1.2111_FC5 (to chyba najnowsze dla yuma zlikwiduje ten problem ale interesuje mnie odpowiedź na pytanie dlaczego nie mogę aktualnie zainstalować w ten sposób sterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moze lepiej instalowac moduly (drivery) z paczek od nVidii..

Sciagasz NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg[01].run (najlepiej podczas sciagania zamienic 1 n a 0), wtedy sciagnie paczke bez skapilowanych juz modulow jadra.

Nastepnie:

chmod +x NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg.run

Teraz tylko instalujesz kernel-devel*.rpm, teraz:

./NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg.run

Powtarzasz to po kazdej zmianie kernela.

Prosto, latwo i przyjemnie smile.gif - bez czekania na paczki z liva-repo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzasz to po kazdej zmianie kernela.

Prosto, latwo i przyjemnie  smile.gif - bez czekania na paczki z liva-repo.

I masz bajzel w pakietach, problemy z odinstalowaniem itp itd wink.gif

A paczki z Livna wychodzą z raptem jednodniowym opóźnieniem, po pojawieniu się nowego kernela.

Warto poczytać kilka wątków na tym forum na temat nvidia i problemów z instalacją i korzystaniem z akceleracji - prawie wszystkie kłopoty miały źródło w instalacji z paczek *.run ściągniętych z nvidia zamiast zalecanej instalacji z RPM.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... uzywam tego sposobu juz od 4-5 lat i nigdy nie mialem zadnego problemu z akceleracja. A powstaly "bajzel" nie wynika z instalacji z "run", tylko niedoinformowania usera, braku wiedzy, a w najgorszym wypadku dziala "na czuja". Co skapilowane moduly jadra maja do pakietow :> ... chodzi o te dwie biblioteki z pakietu z biblitekami "mesy" - i tak nie sa uzywane (tzn. sa ale tylko nadpisywane). Przy instalacji innych paczek tez nie wystepuja konflikty.

W razie "problemow":

./NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg.run --uninstall

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko niedoinformowania usera, braku wiedzy, a w najgorszym wypadku dziala "na czuja".
To miałem mniej więcej na myśli smile.gif Dla wiekszości użytkowników tego forum (w tym i mnie żeby nie było wątpliwości wink.gif) bezpieczną formą jest instalacją z RPM. To tak jak z instalowaniem softu ze źródeł opierając się wyłącznie na znajomości sekwencji "./configure && make && make install" - można, ale jak cos pójdzie nie tak, to pozostaje śmietnik a w najgorszym razie - reinstalacja.

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie ma już odpowiedniej wersji w repo albo musisz jawnie podać wersję, którą chcesz instalować np.
yum install kmod-nvidia-1.0.8756-1.2.6.16_1.2080_FC5

.

hmm chyba jednak sobie zrobie

yum update kernel

i tyle smile.gif

 

.. a tak przy okazji yum mi po update zrobi nowy kernelek a ja ich już mam trochę Jak skutecznie się pozbyć starych yumem

yum remove 'uname -r'

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurcze jak ja lubie Yuma sam mi po yum update kernel zaproponował

=============================================================================
Package                 Arch       Version          Repository        Size
=============================================================================
Installing:
kernel                  i686       2.6.16-1.2096_FC5  updates            13 M
Removing:
kernel                  i686       2.6.15-1.2054_FC5  installed          34 M 

czyli usunie mi najstarsze jajo super smile.gif

 

ale nadal nie ma nowszego niż 2.6.16-1.2096_FC5 a do grafy chciał 2.6.16-1.2111_FC5 i czemu to tak dziwnie blink.gif stery do nowszego jajka niż jest w repach

Edytowane przez MC'
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwidoczniej yum wybrał jakiś serwer gdzie jeszcze nie ma nowego kernela. Odkomentuj w pliku z repo core linię z baseurl i zakomentuj z mirrolist, a następnie prawdź czy jest nowy kernel. Jak nie znajdzie to trzeba mu pousuwać metadata (yum clean metadata). Po instalacji można przywrócić plik repo do poprzedniego stanu (a nawet trzeba).

 

Do usuwania starego kernela służy plugin który znajduje się tu:

/etc/yum/pluginconf.d/installonlyn.conf

Ja go tam wyłączyłem bo wolę samemu usuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie konieczne było nawet czyszczenie metadanych wystarcyło drugi raz zapuścić yum update kernel i wszystko poszło ...

Teraz po wpisaniu wg faq

yum install kmod-nvidia

dostałem coś takiego

...
============================================================================
Package                 Arch       Version          Repository        Size
=============================================================================
Installing:
kmod-nvidia             i686       1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5  livna             1.6 M
Installing for dependencies:
xorg-x11-drv-nvidia     i386       1.0.8756-1.lvn5  livna             4.0 M

Transaction Summary
=============================================================================
Install      2 Package(s)
Update       0 Package(s)
Remove       0 Package(s)
Total download size: 5.6 M
Is this ok [y/N]: y
Downloading Packages:
(1/2): kmod-nvidia-1.0.87 100% |=========================| 1.6 MB    01:24
(2/2): xorg-x11-drv-nvidi 100% |=========================| 4.0 MB    02:45
Running Transaction Test
Finished Transaction Test
Transaction Test Succeeded
Running Transaction
 Installing: kmod-nvidia                  ######################### [1/2]
 Installing: xorg-x11-drv-nvidia          ######################### [2/2]
FATAL: Module nvidia not found.

Installed: kmod-nvidia.i686 0:1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5
Dependency Installed: xorg-x11-drv-nvidia.i386 0:1.0.8756-1.lvn5
Complete!

niby wszystko fajnie ale SKĄD ten FATAL?

Jak i czy w ogóle da się usunąć ten bootscreen nvidii przy starcie? - strasznie to spowalnia start ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz po wpisaniu wg faq

yum install kmod-nvidia

dostałem coś takiego

...
============================================================================
Package                 Arch       Version          Repository        Size
=============================================================================
Installing:
kmod-nvidia             i686       1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5  livna             1.6 M
Installing for dependencies:
xorg-x11-drv-nvidia     i386       1.0.8756-1.lvn5  livna             4.0 M

Transaction Summary
=============================================================================
Install      2 Package(s)
Update       0 Package(s)
Remove       0 Package(s)
Total download size: 5.6 M
Is this ok [y/N]: y
Downloading Packages:
(1/2): kmod-nvidia-1.0.87 100% |=========================| 1.6 MB    01:24
(2/2): xorg-x11-drv-nvidi 100% |=========================| 4.0 MB    02:45
Running Transaction Test
Finished Transaction Test
Transaction Test Succeeded
Running Transaction
 Installing: kmod-nvidia                  ######################### [1/2]
 Installing: xorg-x11-drv-nvidia          ######################### [2/2]
FATAL: Module nvidia not found.

Installed: kmod-nvidia.i686 0:1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5
Dependency Installed: xorg-x11-drv-nvidia.i386 0:1.0.8756-1.lvn5
Complete!

niby wszystko fajnie ale SKĄD ten FATAL?

Zaktualizowałem yumem do tego samego jądra co MC' i instalowalłm sterowniki w ten sam sposób. Dostałem rownież ten sam błąd (FATAL). Od tej chwili gdy startuję system z nowego jądra zawiesza mi się przed wyświetleniem ekranu do logowania.

 

Posiadam kartę GF2 Ti (64mb) i FC5 instalowaną z DVD. Proszę o pomoc, gdyż na standardowych sterownikach fedora wiesza mi się okresowo (problem występował zarówno w FC3 jak i FC4 ale zawsze instalacja sterowników z livna pomagała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczył Ci FATAL, bo zainstalowałeś moduł nowszego jądra niż masz. Jak uruchomisz system z nowym kernelem to będzie działać. Pakiet *.src.rpm z nvidią powinno się rekompilować. Na przykład:

rpmbuild --rebuild nvidia-kmod-1.0.8756-2.2.6.16_1.2107_FC5.src.rpm --define "kversion 2.6.16-1.2111_FC5" --define 'kvariants ""' --target i686

Inaczej wystarczy aktualizacja mesa albo xorg-x11 i w przypadku monolitycznych wydań X-ów nie podniosą się one. Deinstalator nvidii często nie usuwa wszystkich śmieci i później mogą być problemy. Sterowniki nvidii często też podmieniają libglx.so, nie tylko mesa. Jeśli chcesz starszą wersję sterowników, to możesz zainstalować sterowniki legacy.

 

http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg01178.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moze lepiej instalowac moduly (drivery) z paczek od nVidii..

Sciagasz NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg[01].run (najlepiej podczas sciagania zamienic 1 n a 0), wtedy sciagnie paczke bez skapilowanych juz modulow jadra.

Nastepnie:

chmod +x NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg.run

Teraz tylko instalujesz kernel-devel*.rpm, teraz:

./NVIDIA-Linux-x86-1.0-*-pkg.run

Powtarzasz to po kazdej zmianie kernela.

Prosto, latwo i przyjemnie  smile.gif - bez czekania na paczki z liva-repo.

Jeśli mi to wyjdzie bo właśnie z sciągam to:

 

ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-8756/NVIDIA-Linux-x86-1.0-8756-pkg0.run

 

ma 0 na końcu ( pkg0.run ). mam kervel-devel od jądra... chyba wink.gif na pewno bo sie silowałem z tym dziadostwem.

 

Jeśli to zadziała to stary masz u mnie browara jak wpadniesz do Wawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskoczył Ci FATAL, bo zainstalowałeś moduł nowszego jądra niż masz. Jak uruchomisz system z nowym kernelem to będzie działać. Pakiet *.src.rpm z nvidią powinno się rekompilować. Na przykład:
rpmbuild --rebuild nvidia-kmod-1.0.8756-2.2.6.16_1.2107_FC5.src.rpm --define "kversion 2.6.16-1.2111_FC5" --define 'kvariants ""' --target i686

Inaczej wystarczy aktualizacja mesa albo xorg-x11 i w przypadku monolitycznych wydań X-ów nie podniosą się one. Deinstalator nvidii często nie usuwa wszystkich śmieci i później mogą być problemy. Sterowniki nvidii często też podmieniają libglx.so, nie tylko mesa. Jeśli chcesz starszą wersję sterowników, to możesz zainstalować sterowniki legacy.

 

http://www.redhat.com/archives/fedora-deve...y/msg01178.html

Jesli dobrze Cie zrozumialem, to instalowanie modulu gdy uruchomiony jest nowy kernel (ten dla ktorego instalujemy modul) nie powinno powodowac tego bledu FATAL.

=============================================================================
Package                 Arch       Version          Repository        Size
=============================================================================
Installing:
kmod-nvidia             i686       1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5  livna     1.6 M
Installing for dependencies:
xorg-x11-drv-nvidia     i386       1.0.8756-1.lvn5  livna             4.0 M

Transaction Summary
=============================================================================
Install      2 Package(s)
Update       0 Package(s)
Remove       0 Package(s)
Total download size: 5.6 M
Downloading Packages:
(1/2): kmod-nvidia-1.0.87 100% |=========================| 1.6 MB    02:41
(2/2): xorg-x11-drv-nvidi 100% |=========================| 4.0 MB    06:30
Running Transaction Test
Finished Transaction Test
Transaction Test Succeeded
Running Transaction
 Installing: kmod-nvidia                  ######################### [1/2]
 Installing: xorg-x11-drv-nvidia          ######################### [2/2]
FATAL: Error inserting nvidia (/lib/modules/2.6.16-1.2111_FC5/extra/nvidia/nvidi a.ko): No such device

Installed: kmod-nvidia.i686 0:1.0.8756-2.2.6.16_1.2111_FC5
Dependency Installed: xorg-x11-drv-nvidia.i386 0:1.0.8756-1.lvn5
Complete!
[root@grek ~]# uname -r
2.6.16-1.2111_FC5

Tu jak widac, wersje modulu i jadra zgadzaja sie. Po instalacji i restarcie komputera zawiesza sie mi przed pokazaniem ekranu logowania (tego graficznego). Po ponownym restarcie uruchamia sie w trybie tekstowym jakies narzedzie diagnostyczne X-ow ktore mowi, ze nie mozna bylo zaladowac X-ow, w raporcie o bledzie widzialem ten sam FATAL co przy instalacji. Nastepnie X-y przelaczaja sie do starego sterownika i wszystko dziala. Jakies porady?

 

PS. Nie uzywalem polskich znakow, bo po wcisnieciu alt+s wysyla mi sie post. Czy to problem z moja konfiguracja klawiatury lub czegos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eK' date='11.05.2006 - 20:37']

FATAL: Error inserting nvidia (/lib/modules/2.6.16-1.2111_FC5/extra/nvidia/nvidi a.ko): No such device

A może jest po prostu jakiś błąd przy budowaniu modułu, bo plik powinien się raczej nazywać nvidia.ko,a nie nvidi a.ko :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postępowałem tak jak w faq tyle żę init 3 wywalało mi się.. (tzn było ACPI.....[ZAWIÓDŁ] i stało) więc zrestartowałem kompa (poazało przy starcie że ładuje drivera nvidii i uruchamia go) wpisałem pomimo tego

nvidia-config-display enable

i nów zrestartowałem. Tym razem nie zauważyłem by coś się mieniło dalej ładował (_modół_ → moduł) ORT i aktywował go przy uruchamianiu usług.

 

pytanie:

Jak sprawdzić czy sterowniki dziłają tak jak powinny )? Tzn czy nie blokuje ich np SELinux abo czy (_wogóle_ → w ogóle) ORT pracują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...