Skocz do zawartości

Kilka Pytań Na Start


Burn112

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym uzytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Jest to mój pierwszy pingwin, dlatego tez oczywiscie mam wiele pytan.

Zainstalowalem Fedore6 z plyty DVD, zakupilem 2 plyty DVD za 35zl wraz z gazeta Linux+ Extra! .

Po pierwsze stworzylem jedna partycje glówna oznaczona jako / tak jak bylo w instrukcji i 2 partucje w systemie Swap .

 

Problem numer 1: Przy odpalaniu Systemu naciskam Esc. Mam do wyboru 2 rodzaje ZFedory do uruchomienia, jakis jedej z Xen na koncu w nazwie i drugi identyczny, ale bez Xen. Standardowo domyslnie uruchamia sie ten z Xenem i przy uruchamianiu pojawia sie problem taki iz po zakonczneiu calego procesu jednostka centralna dziala dalej, a monitor sie jakby wylacza i jest czarny. Na tym bez Xen wszystko normalnie dziala, ale nie uruchamia sie on jako domyslny.

 

Problem nr 2. Jak przechodzic pomiedzy tymi stworzonymi przeze mnie partycjami?

 

Problem nr 3. Jak zainstalowac sterowniki NVidia? Albo raczje jak je pobrac? Na stronie Nvidii jak klikam pobieranie, akceptuje licencje to wyskakuje mi jakas litania napisów i znaczków i nic sie nie sciaga...

 

Problem nr 4. Na 2 plycie DVD znajduja sie pomocne programy, ale nie wiem jak je uruchomic ....

 

Reszte pytan zadam jak odpowiecie mi na te. Z takimi rzeczami jak internet (Livebox TP) i rozdzielczosc sobie poradzilem, ale ogólnie Linux to dla mnie czarna magia, której chce sie nauczyc.

 

Mój sprzet:

Plyta gl: Jakis tam Asus ale nie pamietam modelu... Gdyby bylo to wazne to moge poszperac.

Karta Graf. G 7600GS AGP8x

RAM 786DDR

Chipset NVidia nforce2

Procesor AthlonXP 2400+ 2.0Ghz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cze,

 

Tak na szybko:

 

Problem nr 1: jak chcesz zmienić defaultowy kernel to pogrzeb w grub.conf

Problem nr 2: partycje swap są używane przez system także nie możesz ich używać a są podmontowane do katalogu który został wskazany podczas instalacji

Problem nr 3: Postaraj się ściągną sterowniki przez yum z repozytoriów

Problem nr 4: Programy możesz sobie wgrać za pomocą poleceń konsoli lub z interfejsu graficznego ale najlepiej wgraj przez menu system/dodaj usun oprogramowanie

 

Sorki że tak skrótowo ale może ci coś pomoże to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze stworzylem jedna partycje glówna oznaczona jako / tak jak bylo w instrukcji i 2 partucje w systemie Swap .
Co prosze? 2 partycje SWAP?...

 

Problem numer 1: Poczytaj co to jest Xen.

 

Problem nr 2: Co? Mozesz powiedziec konkretniej o co Ci chodzi?

 

Problem nr 3: Czytaj i szukaj!! Na forum bylo 100 razy walkowane. Zajrzyj tez tu: poradnik.fedorapl.org

 

Problem nr 4: Nie ma takiej potrzeby, z reszta i tak sa to stare wersje. Od instalacji programów jest yum, internet i repozytoria.

 

Reszte pytan zadam jak odpowiecie mi na te.

 

Nie powiem jak to zabrzmialo... Byc moze zle Cie zrozumialem, ale pamietaj - forum to nie jest pomoc techniczna. Odpowiemy jak bedziemy umieli, zrozumiemy pytanie (czyt. dostaniemy od Ciebie wystarczajaco duzo informacji) i zobaczymy, ze wykazujesz wlasna inicjatywe w rozwiazaniu problemu (czyt. szukasz na forum i google, patrz "problem nr 3").

 

ogólnie Linux to dla mnie czarna magia, której chce sie nauczyc.
W takim razie musisz sam szukac i czytac. Nie jestesmy sklonni pomagac kiedy ktos pyta po raz n-ty o sterowniki nvidii...

 

Aha, jeszcze jedno - Nie wiem jaka jakosc prezentuje Linux+ Extra z FC6, ale jesli taka jak poprzednie L+Extra i jesli faktycznie sa tam takie "porady" jak mówisz, to lepiej instaluj tak, jak wiekszosc z nas - po przeczytaniu tego: http://docs.fedoraproject.org/install-guide/fc6/en/ . Znacznie bardziej wiarygodna i konkretna lektura na temat instalacji FC6...

 

@bugaz1978

 

Problem nr 2: partycje swap sa uzywane przez system takze nie mozesz ich uzywac a sa podmontowane do katalogu który zostal wskazany podczas instalacji

 

Partycje Swap nie sa nigdzie montowane (przynajmniej nie w tradycyjnym znaczeniu) a co za tym idzie nie wybiera sie dla nich katalogu do montowania podczas instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

Edytuj plik /boot/grub/grub.conf

i w linijce gdzie jest default wpisz numerek kernel który ma być uruchamiany. Jeśli na liście poprawny jest drugi wpisz tam 1, liczenie zaczynasz od 0.

 

3.

Musisz mieć zainstalowane repozytorium livna.

Więc jako root wpisujesz

rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-6.rpm

a potem w dalszym ciągu jako root

yum install kmod-nvidia

 

4.

Nie mam pojęcia co to za dvd, ale na bank można normalnie je przejrzeć i ręcznie zainstalować te programy.

 

 

2. Nie wiem :)

 

A ten kernel xen możesz usunąć, raczej się nie przyda. Przynajmniej na tym etapie wtajemniczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych partycji Swap to chcialem sobie porobic kilka partycji dysku tak jak w windzie, wiadomo jedna do gier, druga na bzdety i oczywiscie jedna na OS. Wedlug instrukcji z tej gazety glówna partycje zainstalowalem w systemie ext3, a reszte w systemie plików swap. Tylko mozliwe, ze zle zrozumialem pojecie "partycje wymiany" ^^ . Rozumiem, ze mam przeinstalowac (_linuxa_ → Linuksa) ORT i przy partycjach zainstalowac je w systemie plików ext3 ??

 

Mam nowy problem otóz próbowalem zrobic update i tam mailem ponad 200 pakietów do aktualizacji. Nietety wszystko sie zawiesza przy sprawdzaniu zaleznosci (albo to tak dlugo idzie, ale zeby przez godizne nawet tyci nic nie drgnelo? ) .

EDIT: W zarzadzaniu woluminami przy tych 2 partycjach swap jest napisane, ze nie sa podmontowane...

 

EDIT2: Da sie jakos zarzadzac partycjami, tzn przerobic je na zwykle lub je dolaczyc do tej glównej tak zeby byly one dostepne normalnie do uzytku, bez koniecznosci przeinstalowywania calego Lina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozum mnie zle ale widac, ze nie zadales sobie odrobiny trudu zeby sie rozeznac samodzielnie ze swoimi problemami, nawet tu na tym forum byly poruszane raczej wszystkie z nich...

poza tym widac, ze masz duzo przyzwyczajenia z windowsa, tu nie ma dysku C:, D:...

poczytaj na poczatek http://poradnik.fedorapl.org, tutejsze FAQ, pogugluj...

poza tym na swiezo to ja np robie tak (w przypadku FC6) zmieniam sobie kernela z i586 na i686 (http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/FC6Common#head-e0676100ebd965b92fbaa7111097983a3822f143) pozeniej z konsoli robie yum update i czekam -godzine...

poza tym czytac czytac i jeszcze raz czytac!! na poczatek zanim zaczniesz pisac POCZYTAJ!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji sterowników nvidii według wceśniejszej porady w pewnym momencie wyskoczyło coś akiego:

 

Running Transaction

Updating : parted ######################### [1/9]

Updating : nash ######################### [2/9]

Updating : mkinitrd ######################### [3/9]

Installing: kernel ######################### [4/9]

Installing: kmod-nvidia ######################### [5/9]

Installing: xorg-x11-drv-nvidia ######################### [6/9]

FATAL: Module nvidia not found.

Cleanup : mkinitrd ######################### [7/9]

Cleanup : nash ######################### [8/9]

Cleanup : parted ######################### [9/9]

 

Chjodzi mi o ten FATAL. Czy to w czymś przeszkadza? W pliku xorg w X11 w Driver miałem bodajże vesa i ręcznie je zmieniłem na nvidia, ale po reboocie znowu wróciło do pierwszej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych partycji Swap to chcialem sobie porobic kilka partycji dysku tak jak w windzie, wiadomo jedna do gier, druga na bzdety i oczywiscie jedna na OS
W Linuksie tak sie nie robi. Nie ma to najmniejszego sensu. Zamiast tego nalezy zrobic sobie partycje / (czyli glówna systemowa) i oddzielna na katalog /home (czyli ten z danymi uzytkownika). No i oczywiscie SWAP. To wszystko. Poczytaj (z bardziej sensownego zródla) o strukturze katalogów systemów Uniksowych.

 

Wedlug instrukcji z tej gazety glówna partycje zainstalowalem w systemie ext3, a reszte w systemie plików swap.

 

Nawet Linux+ nie mógl napisac takiego idiotyzmu. Wklej tu cytat bo nie uwierze. SWAP to odpowiednik windowsowego pliku wymiany. Trzymales jakies dane w pliku wymiany? :P

 

Tylko mozliwe, ze zle zrozumialem pojecie "partycje wymiany"
Tak przypuszczam...

 

Rozumiem, ze mam przeinstalowac (_linuxa_ → Linuksa) ORT i przy partycjach zainstalowac je w systemie plików ext3 ??

 

Masz przeczytac instrukcje instalacji, do której podalem linka. Jak skonczysz czytac to pogadamy.

 

Mam nowy problem otóz próbowalem zrobic update i tam mailem ponad 200 pakietów do aktualizacji. Nietety wszystko sie zawiesza przy sprawdzaniu zaleznosci (albo to tak dlugo idzie, ale zeby przez godizne nawet tyci nic nie drgnelo? ) .
Nie sie zawiesza tylko ma duzo do roboty. Zostaw go w spokoju i niech robi swoje.

 

W zarzadzaniu woluminami przy tych 2 partycjach swap jest napisane, ze nie sa podmontowane...

 

Juz mówilem, ze swap sie nie montuje. Nie mozesz (_na prawde_ → naprawdę) ORT wpisac "partycja swap" w google i przeczytac po prostu co to jest? To nie jest trudne, nie boli, widze, ze umiesz sie poslugiwac internetem i klawiatura oraz czytac - masz wszystkie wymagane umiejetnosci...

 

Da sie jakos zarzadzac partycjami, tzn przerobic je na zwykle lub je dolaczyc do tej glównej tak zeby byly one dostepne normalnie do uzytku, bez koniecznosci przeinstalowywania calego Lina?
Jak sobie wyobraze jaki balagan tam masz przez swoje nie czytanie i nie szukanie oraz niekompetencje redakcji Linux plusa to polecam jednak przeinstalowac OS - mniej sie nameczysz niz z naprawianiem. Tylko najpierw przeczytaj porzadna instrukcje instalacji, faq forum i poradnik.fedorapl.org

 

Przy instalacji sterowników nvidii wedlug wcesniejszej porady w pewnym momencie wyskoczylo cos akiego:

 

Najpierw zrób porzadny update systemu a potem pogadamy!! Tak jest napisane w regulaminie forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK wszystko zainstalowałem jak należy (tzn. Fedore), ale teraz jak chcę zainstalowac sterowniki do nvidii to przy tym "yum" wyskakuje coś takiego:

[root@localhost ~]# rpm -ivh http://rpm.livna.org/livna-release-6.rpm

Ściąganie http://rpm.livna.org/livna-release-6.rpm

ostrzeżenie: /var/tmp/rpm-xfer.0KCPol: Nagłówek V3 DSA signature: NOKEY, key ID a109b1ec

Przygotowywanie... ########################################### [100%]

1:livna-release ########################################### [100%]

[root@localhost ~]# yum install kmod-nvidia

Loading "installonlyn" plugin

Existing lock /var/run/yum.pid: another copy is running. Aborting.

 

Tzn. że już jest zainstalowany (nic nie instalowałem) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[root@localhost ~]# yum install kmod-nvidia

Loading "installonlyn" plugin

Existing lock /var/run/yum.pid: another copy is running. Aborting.

 

Tzn. że już jest zainstalowany (nic nie instalowałem) ?

Widać, że w ogóle nie starasz się znaleźć rozwiązania swoich problemów, tylko od razu piszesz na forum. Ja też nie przepadam za wyszukiwarką, ale w przypadku Twoich pytań to jest dużo szybsza metoda. Np. w google.pl wpisz site:fedora.pl Existing lock /var/run/yum.pid: another copy is running. Aborting. i już pierwsza strona dokładnie opisuje problem. Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, ale juz wczesniej to rozwiazalem. Teraz mam problem, którego w google nie znalazlem, tzn sa ale do np. Ubuntu, a nie mam pewnosci czy rozwiazanie dla obu tych systemów jest takie samo. Otóz znowu powrócil problem z instalacja sterowników nvidii, tzn:

 

Transaction Test Succeeded

Running Transaction

Updating : parted ######################### [1/9]

Updating : nash ######################### [2/9]

Updating : mkinitrd ######################### [3/9]

Installing: kernel ######################### [4/9]

Installing: kmod-nvidia ######################### [5/9]

Installing: xorg-x11-drv-nvidia ######################### [6/9]

FATAL: Module nvidia not found.

Cleanup : mkinitrd ######################### [7/9]

Cleanup : nash ######################### [8/9]

Cleanup : parted ######################### [9/9]

 

Installed: kmod-nvidia.i686 0:1.0.9755-2.2.6.20_1.2944.fc6

Dependency Installed: kernel.i686 0:2.6.20-1.2944.fc6 xorg-x11-drv-nvidia.i386 0:1.0.9755-3.lvn6

Dependency Updated: mkinitrd.i386 0:5.1.19.0.3-1 nash.i386 0:5.1.19.0.3-1 parted.i386 0:1.8.2-2.fc6

Complete!

 

Otóz znowu chodzi mi o ten fatal, bo w xorg.conf ciagle pozostaje jako Driver nv, a wpisanie na sile w tym miejscu nvidia powoduje przy reboocie blad i powrót do nv.

 

EDIT: Dodatkowo przy boocie powstaje komunikat "Uruchamianie hidd: zawiódl" pojawil sie on wlasnie po zainstalowaniu sterów.

 

EDIT2: Udalo sie...

 

EDIT3: Mam nowe pytanko, czy musze instalowac (o ile sa) sterowniki do motherboard ,USB 2.0 i takie tam czy te wszystkie rzeczy siedza juz w jadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn tego błędu może być kilka. Ostatnio też miałem pewne problemy z instalacją sterowników, błędy z zależnościami, z którymi yum nie mógł sobie poradzić tzn. kmod-nvidia wymagał xorg-x11-drv-nvidia, a xorg-x11-drv-nvidia wymagał kmod-nvidia. Mi pomogła stopniowa instalacja paczek: (jako root)

rpm -e xorg-x11-drv-nvidia kmod-nvidia
yum clean all
yum update kernel
shutdown -r now #skasowałeś już te jądro xen? System uruchamiasz z normalnego jądra
yum install xorg-x11-drv-nvidia
yum install kmod-nvidia

To jest trochę takie utrudnianie sobie życia i powtarzanie zautomatyzowach czynności, ale u mnie przyniosło oczekiwane rezultaty. Btw. jaką masz kartę?

 

EDIT. Spóźniłem się z tym postem :)

EDIT3: Mam nowe pytanko, czy muszę instalować (o ile są) sterowniki do motherboard ,USB 2.0 i takie tam czy te wszystkie rzeczy siedzą już w jądrze?
Opd. Nie wszystko już jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi pomoglo wpisanie su- ...
...Masakra :lammer: :lol:

Mam jeszcze jedno pytanko, otóż do którego folderu mogę wrzucać takie rzeczy jak muzyka, filmy itd.??

/home/<nazwa użytkownika> Jako zwykły użytkownik tylko w tym folderze masz pełne uprawnienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...