Skocz do zawartości

Ubuntu Vs Fedora


DamianLINUX

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj sie zmusilem i zainstalowalem Ubuntu na Playstation 3. Instalacja prosta fajna i przyjazdna. Sam system jest ok. Zainstalowalem go dla synka aby poznal troszke innowacji a nie siedzial tylko na Windzie. W nocy pociagnalem sobie 2 wersje Fedory. jedna do zainstalowania z DVD a druga to wersja Live. Na poczatek sie chce pobawic wersja LIVE a potem jak mi przypasi to wzyce wersje pelna na dysk. jeszcze sie do konca nie przekonalem co do (_linuxa_ → Linuksa) ORT, jakos windows to dla mnie windows. zwlaszcza jesli chodzi o gry. Czasami czlowiek chce sobie pograc np. w counter strike source a nie mam wiedzy dostarecznej na temat dzialania czy tez emulacji gier windowsowych na (_linuxie_ → Linuksie) ORT. Troszke zaluje, ze nie ma czegos takiego jak steam na (_linuxa_ → Linuksa) ORT, ale moze sa inne sposoby. W kazdym widze, ze to forum jest bardzo przyjazdne i sadze, ze stanie sie dla mnie podstawa do zrozumienia tego systemu i zdobycia wiekszej wiedzy. Spectruma juz mam za soba, Amige tez, Windowza... coz nadal jestem na niego skazany, wiec czas zdobyc wiedze na (_linuxie_ → Linuksie) ORT. Sadze, ze dzieki dwum Linuxom, Ubuntu na Plasytation 3 i Fedorze na laptopie dopasuje odpowiednia wersje dla siebie. Zreszta zawsze moge zamienic Ubuntu na Fedore na Playstation3. Zobaczymy jak to bedzie i ktora wersja bedzie latwiejsza w obsludze i ktora bedzie w stanie zadowolic moje bardzo skromne wymagania webmastera amatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja zainstalowałem dziś najnowsze ubuntu 8.0.4

System jest naprawde fajny i stwarza mniej problemów niż Fedora 8

Wtyczki flash i java instaluja sie automatem podobnie jak w windows.

Jestt Firefox 3. b5 . Stery nvidii też sie instaluje z automatu .

Dla ubuntu jest dostepna gotowa instalka najnowszej wersji wtyczki KAFFEINE-SC :rolleyes: Dla fedory też ,mamy gotowego rpm-a ale ze starsza wesja wtyczki potrzebnej do kart DVB.

Instalacja KDE 4.0.3 jest łatwiejsza w ubuntu niż w fedorze :rolleyes:

W ubuntu nie ma problemów z syntezatorem dzwieku ZYNADDSUBFX.

W fedorze nie udało mi sie go uruchomić choć zainstalowałem i uruchomiłem serwer dzwieku JACK .Dla najnowszewgo ubuntu jest dostepny w repozytoriach PYTUBE - downloader a zarazem konwerter klipów pobieranych z youtube i innych podobnych serwisów.

Aczy jest on w repo fedory 8 :?:

Np sciagnałem plik .flv z youtube ale jako format koncowy zapisałem .mpeg

A gdy uruchomiłem odtwarzacz TOTEM program ten wywalił komunikat o braku kodeków i sam ich poszukał ja tylko je zaakceptowałem i poo chwili plik mpeg juz sie odtwarzał . A czy odtwarzacze multimediów w fedorze8 potrafią same znaleźć dla siebie kodeki :?:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałem dziś najnowsze ubuntu 8.0.4

System jest naprawde fajny i stwarza mniej problemów niż Fedora 8

Wtyczki flash i java instaluja sie automatem podobnie jak w windows.

Jestt Firefox 3. b5 . Stery nvidii też sie instaluje z automatu .

Dla ubuntu jest dostepna gotowa instalka najnowszej wersji wtyczki KAFFEINE-SC :rolleyes: Dla fedory też ,mamy gotowego rpm-a ale ze starsza wesja wtyczki potrzebnej do kart DVB.

Instalacja KDE 4.0.3 jest łatwiejsza w ubuntu niż w fedorze :rolleyes:

W ubuntu nie ma problemów z syntezatorem dzwieku ZYNADDSUBFX.

W fedorze nie udało mi sie go uruchomić choć zainstalowałem i uruchomiłem serwer dzwieku JACK .Dla najnowszewgo ubuntu jest dostepny w repozytoriach PYTUBE - downloader a zarazem konwerter klipów pobieranych z youtube i innych podobnych serwisów.

Aczy jest on w repo fedory 8 :?:

Np sciagnałem plik .flv z youtube ale jako format koncowy zapisałem .mpeg

A gdy uruchomiłem odtwarzacz TOTEM program ten wywalił komunikat o braku kodeków i sam ich poszukał ja tylko je zaakceptowałem i poo chwili plik mpeg juz sie odtwarzał . A czy odtwarzacze multimediów w fedorze8 potrafią same znaleźć dla siebie kodeki :?:

 

Nie ma co porównywać bo Ubuntu 8.0.4 to nowa wersja z połowy kwietnia, będzie możną je porównać z Fedorą 9. Jak dla mnie to Ubuntu nie ma najnowszego jądra i to może być problem dla ludzi mających nowy sprzęt ale muszę przyznać, że jest ciekawe chociaż nie wiem jak będzie działać na PC bo teraz mam je tylko na VM.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja z Ubuntu HH 8.04 jestem raczej niezadowolony. Zainstalowałem, bo to pierwsza wersja Ubuntu która bezproblemowo odpala się na moim laptopie (to duży plus). Kolejnym zaskoczeniem była obsługa wbudowanej kamery internetowej "out of the box" - następny duży pozytyw. Mimo wszystko, stwierdzam że bardziej odpowiadała mi F8. Po prostu nie pasuje mi ta dystrybucja (trudno wymienić jeden główny powód, jest to raczej suma wielu małych niuansów). W przyszłym tygodniu Ubuntu ustępuje miejsca F9 na moim dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ja też zainstaluje Fedore 9 gdy pojawi sie jej finalna wersja .

Wtedy porównam ją z najnowszym ubuntu i obaczymy czy np

wirtualny keyboard ZYNADDSUBFX zechce wreszcie na fedorze działać.

Bo na razie nie chce :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej zainstalowałem Ubuntu 8.0.4 i muszę stwierdzić że ta dystrybucja nie radzi sobie z dwoma fizycznymi dyskami. Taka sama konfiguracja z F7 działa bez problemu a Ubuntu po instalacji nie odpaliło się z komunikatem że nie może zamontować partycji. Jeszcze dwa dni i będzie F9 a Ubuntu nadaje się tylko do eksperymentowania na VM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Sporo czasu poświęciłem na Ubuntu 8.04. Dużym plusem jest Grub, który po włączeniu komputera prezentuje nam listę z możliwością łatwego i sprawnego wyboru pomiędzy Windowsem a Ubuntu a innymi systemami, radzi sobie z tym właściwie bardzo dobrze. (O ile toś posiada rożne systemy)

Niestety F9 nie radzi sobie tak dobrze, choć jest opcja i niby bardziej graficzny interfejs to spotkałem się z paroma problemami.

 

Proces instalacji, na obu dystrybucjach jest bajecznie prosty, choć na Fedorze zajmuje on więcej czasu (zakładając, że instalujemy podobną ilość pakietów), jedna F9 ma dużego plusa, za możliwość wybrania tego co chcemy umieścić na dysku, Ubuntu (ku mojemu wielkiemu zdziwieniu za pierwszym razem) nie posiada. Jeśli już chodzi o same repozytoria, tutaj góruje Ubuntu, mimo wszystko zawiera więcej aplikacji, program zajmujący się z tym jest bardziej przejrzysty i ogólnie rzecz biorąc, ten aspekt programiści Ubuntu zrobili lepiej. Oczywiście w moim odczuciu.

 

Jeśli chodzi o lokalizację, Ubuntu instalowałem już wiele razy, na różnych komputerach i niestety przynajmniej ja zobaczyłem dość duże niedociągnięcie. Choć w czasie instalacji wybieramy lokalizację polską to po włączeniu ukazuje nam się angielski ekran logowania (można to szybko zmienić, ustawiając język polski i restartując komputer, ale jednak), tak samo już po zalogowaniu system nie jest w pełni zlokalizowany, aby to zrobić musimy wgrać odpowiednie pakiety językowe, całość jest prosta i zajmuje chwile, jednak ktoś kto pierwszy raz ma Linuksa w ręku, może się zniechęcić.

 

Kolejne trudności jakie napotkałem to działanie flasha i jawy w przeglądarce, mimo, że powinno działać to nie działa. Flash często pokazuje błędy a jawa ładuje co chce, spędziłem sporo czasu na próbach konfiguracji i instalacji, jednak bezowocnie niestety. Do samego końca nie działało wszystko, jak na F9, w którym po instalacji systemu mamy już prawie wszystko gotowe.

 

Kolejny minus, to fakt, że Ubuntu zadowalająco radzi sobie jedynie z pakietami *.deb. Inne sprawiają sporo problemów, konieczność instalacji kolejnych bibliotek na każdym kroku jest denerwująca.

 

Na duży plus dla Ubuntu zasługuje filozofia firmy, darmowa wysyłka płyty z systemem w oryginalnym opakowaniu mnie osobiście urzekła, tak samo jak dużo "gadżetów" Ubuntu, ja naklejki czy smycze, badziole, daje to możliwość takiego... "wniknięcia" w społeczność Ubuntu, (_na prawdę_ → naprawdę) ORT duży plus. Fedora, RedHat właściwie nie skłania sie ku temu a szkoda, chyba, że o czymś nie wiem?

 

Ubuntu wykrywał bez problemu podłączony do USB MP4, Fedora ma z tym duży problem, wykrywa podłączenie ale zobaczyć zawartość już jest problem. Tak samo z innymi dyskami niż ten linuksowy, Ubuntu swobodnie je wyrywał i pozwalał się po nich poruszać, Fedora je wykrywa ale zobaczyć ich zawartość znów jest problem.

 

To są takie pierwsze przemyślenia jakie mi się nasuwają, z czasem może dopiszę coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie 2 sie bije tam trzeci korzysta.

Wg mnie najnowszą fedore i najnowsze ubuntu pokonał najnowszy SUSE 11

Po zainstalowaniu i zaktualizowaniu najnowszego suska mamy ;

Jądro 2.6.25-pae a w nim gotowy moduł "nvidia" i gotowy moduł OV51X-JPEG do mojej kamerki internetowej .

Instalator nowego susła jest ładniejszy niżzz ten fedory czy ubuntu :rolleyes:

Jedynie w suse 11 ja nie mam problemów z dźwiekiem z zewnetrznego tunera telwizyjnego podłączonego pod USB

Na fedorze 9 i ubuntu 8.04 są tylko piski lub całkowira cisza !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator nowego susła jest ładniejszy niżzz ten fedory czy ubuntu :rolleyes:

No nie wiem, kwestia gustu.

Jedynie w suse 11 ja nie mam problemów z dźwiekiem z zewnetrznego tunera telwizyjnego podłączonego pod USB

Na fedorze 9 i ubuntu 8.04 są tylko piski lub całkowira cisza

Dobra konfiguracja sądzę bym pomogła, a jeśli nawet nie to wybacz, ale nie ocenia się dystrybucji po tak pojedyńczych rzeczach, które stosuje 1/00 osób. Tak patrząć mogę wynaleźć 100 kolejnych rzeczy które działają/są na Fedorze czy Ubuntu a nie ma ich OpenSuse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu chodzi u mnie w pracy. Kolega zna się jednak na debianopodobnych. Ja na rpmach za bardzo może nie, a firma geodezyjna.

Prosiłbym może w przyszłości o pomoc w uruchomieniu programów w Wine na bazie danych Borlanda.

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników Red Hatowych,

Siekiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząć mogę wynaleźć 100 kolejnych rzeczy które działają/są na Fedorze czy Ubuntu a nie ma ich OpenSuse.
Ja jeśli chodzi o OpenSuse w wersji 11 (nie wiem jak było w poprzednich), to zauważyłem na pewno solidny firewall na dzień dobry. To co pokazało mi polecenie "iptables -L" okazało się wielokrotnie lepsze niż to co na dzień dobry prezentuje Fedora i Ubuntu. Przede wszystkim domyślna polityka ustawiona na DROP. Niestety zarówno Fedora jak i Ubuntu domyślnie dopuszcza wszelkie połączenia zamiast tylko tych ESTABLISHED i RELATED - raj dla wszelkiej internetowej hołoty, bo w tym momencie system jest bardziej otwarty niż Windows (tu Fedora trochę się broni SElinuksem o ile ktoś go sobie włączy).

 

I na tym wg mnie kończą się przewagi OpenSuse, bo ładny instalator nie zapewnia mi funkcjonalności, stabilności i bezpieczeństwa systemu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojoj czyli dobrze, że nie wyłączam SELinux ani na chwilkę ;)

Hmmm czas skonfigurować więc IPTables i zakładam, że wujek Google pomoże choć troszkę :)

Ja tam wolę pakiety RPM bo mam takie jakieś dziwne szczęście, że prawie zawsze kompilacja ze źrodeł wywala błędy i nie mogę ich przeskoczyć nawet stając na głowie (w przenośni oczywiście) a tak yum install nazwapakietu.rpm i zero zmartwień ^_^ (no chyba, że i tu zawiedzie ale raczej się to nie zdarza :D)

Kolega ma Ubuntu i tak ogólnie opinia w moich stronach jest taka, że Ubuntu jest dobry na początek jako taki wstęp...moim wstępem był zaproponowany mi około 5 lat temu przez informatyka system Aurox 9.4 jeśli dobrze pamiętam...jeszcze pamiętam jak się cieszyłem jak umiałem włączać różne gry (er ^_^") i dziękuje mu za to bowiem cóż Aurox umarł a ja przesiadłem się na Fedora i tak skończyłem na tym forum (oj się rozpisałem przepraszam :D)

Fedora jest prawdziwym systemem nie to co wiadomo-co-na-W :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czas skonfigurować więc IPTables i zakładam, że wujek Google pomoże choć troszkę :)
Wg mnie iptables z OpenSUSE jest całkiem znośny. Przynajmniej na początek można go sobie ściągnąć i potem rozwijać i dostosowywać do swoich potrzeb. Czyli możesz np. ściągnąć płytę LiveCD OpenSUSE i stamtąd poleceniem iptables-save[/b] zrzucić zawartość do jakiegoś pliku, który potem wczytasz w Fedorze. Powinno zadziałać, ale oczywiście przed akcją zrób kopię oryginalnego fedorowego pliku /etc/sysconfig/iptables.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak- miałem Ubuntu, teraz mam Fedorę. Powody przejścia?

Ano takie że:

- WSPARCIE!! Osobiście wszędzie gdzie się da narzekam na wsparcie na forum ubuntu ;) Ale prawda jest taka że tam nie ma nic wartościowego, nic co mogłoby się przydać przy konkretnych problemach- forum.ubuntu.pl jest pełne pierdół i aroganckich, wielkich mistrzów ubuntu...

- a popatrz na to forum ;) Może owszem czasami jako grupa jesteśmy wredni, odsyłając do google etc, ale tylko w uzasadnionych przypadkach... a nie jak to bywa na forum.ubuntu.pl w każdym ;) Najlepsze jest tam to, że odsyłają do ubuntuforums, myśląc że wszyscy znają angielski hehe. Ja tam znam, nie chwaląc się, ale i tak takie rozwiązanie nie byłoby wygodne -> nie chce mi się siedzieć i czytać CAŁEJ MASY wątków na ten sam temat, gdzie mało który ma rozwiązanie...

- "Ubuntu to staroafrykańskie słowo oznaczające "Nie umiem skonfigurować Debiana"" ;)

- Fedora jest taka... mm... kobieca :D A Ubuntu to takie ch*j wie co, weź człowieku zgadnij jakiej płci jest ten system :D

Tu stanę w obronie Ubuntu. Uzywam od póltora roku. Wcześniej była własnie Fedora. rzeczywiście jest tam mało odpowiedzi, ale z własnego doświadczenia wiem, że i problemów z Ubuntu (jak ktoś nie grzebie) jest mało. Poza tym z założenia ma być to system dla kompletynych laików, i tak ma pozostać. Mam Ubuntu na stacjonarnym i na laptopie i prawdę powiedziawszy trudno mi wyobrazić sobie prostszy system. fedorę ceniłem i cenię, ale zawsze coś, jakis szczegól był nieopracowany. W Ubuntu się z tym nie zetknąłem. Więc może dlatego. Powtarzam, to jest system dla laików i nie wymagajcie od nich wiele.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...