Skocz do zawartości

Ubuntu Vs Fedora


DamianLINUX

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Ubuntu juz 3 miesiące ale szczerze to nie jestem specjalnie zadowolony. Zawsze sa jakies problemy których moim zdaniem nie powinno być. Jeszcze społeczność ubuntu to porażka a przynajmniej polska ponieważ ja pisze temat w przedszkolu linuksa pisze, że jestem zielony w linuksie a oni poszukaj sobie nie umiesz formulowac pytan itp. Rece opadaja. Dla tego mysle ze to forum i ta dystybucja bedzie lepsza dla mnie. Mam nastepujace pytania. Przesiadal sie ktoś z was z ubuntu na fedore lub na odwrót. Używaliście tego i tego jakie macie odczucia do tych dystrubucji. Jak przebiega instalacjia Fedory 8 z GNOME. Czy sa jakis e-booki albo HOWTO. Z góry dziękuje za odpowiedzi i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ostatnio próbowałem zainstalować najnowsze ubuntu (chciałem sam się przekonać na czym polega ten tzw. "fenomen" ubuntu), niestety po instalacji system nie uruchamiał się, stawało na czymś związanym z kontrolerem scsi. Myślałem, że może ktoś pomoże na forum, założyłem wątek, ale zero odzewu... no cóż IMO problem był do rozwiązania, ale nie chało mi się go drążyć ;) . Wczoraj zainstalowałem F8, hmm... instalacja całkiem sprawnie, ale coś z yumem nie tak i kilka innych denerwujących błędów. Myśle, że za najwyżej miesiąc wszystkie błędy zostaną naprawione i bedzie można się przesiąść na stałe. Powinienem polecić Ci instalację F8, ale ze względu na te błedy szybko możesz się zniechęcić do fedory, z drugiej strony instalacja już nie najnowszej F7, też nie jest optymalnym wyjściem. Musisz sam zadecydować. Jeżeli chodzi o jakieś HOWTO instalacji, to chyba jest to zbędne. W sumie to instalcję fedory można opisać w kilku słowach, tj.: Dalej, Dalej... it(dalej). ;) . Co do tej nieprzyjaznej społeczności ubuntu, to nie oczekuj, że tu po zadaniu pytania, które pojawia się po raz n-ty ktoś za Ciebie poszuka odpowiedzi na forum i potem pokornie wklei link do Twojego tematu, nie o to chodzi, ale ma nadzieję, że to rozumiesz. A i na koniec, napiszę, że nie powinieś oczekiwać od Fedory, że będzie ona systemem idealnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w tej chwili zainstalowane najnowsze KUBUNTU 7.10 i FEDORA 8

Wydaje mi sie ze ubuntu stwarza troche mniej problemów niz fedora .

Np ; nie ma problemu z serwerem dzwieku JACK i programem ZYNADDSUBFX

Na fedorze dostep do partycji windowsowej jest prawidłowy gdy korzysta sie z gnome .

Na kde są problemy . Ubuntu widzi inne dystrybucje linuksa , fedora juz nie .

Ale za to fedora 8 jest szybsza w działaniu niz ubuntu .

Wg mnie Synaptic jest fajniejszym narzedziem do instalacji programów niz yumex .

W repozytoriach fedorki nie ma np przegladarki Opera a w ubuntu jest w repo .

W fedorze 8 sa problemy z wtyczka javy , w ubuntu java instaluje sie bez zgrzytów .

Taka jest moja opinia .

Ale za to tutejsze forum jest znacznie bardziej przyjazne niz "forum.ubuntu.pl"

Polecam ci ; jesli chcesz zadac pytanie na jakims forum o ubuntu to zadaj je tam

http://www.linux.com.pl/forum/index.php?t=...p;rid=7020&

Ale za to fedora ma 1 niepodwazalna zalete ;

Proces KSOFTIRQD/0 nie obciąża procesora.W ubuntu jest tak;

 4 root      34  19     0    0    0 S 22.3  0.0   2:12.30 ksoftirqd/0

Czyli porocek pracuje na ponad 20 % . Tak samo jest w innych distrach majacych jadro 2.6.22 . Najgorzej jest pod tym wzgledem w SUSE 10.3

Tam procek pracował u mnie na ponad 30 %

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rgabrysiak

W Ubuntu nie podoba mi się że nie mogę wybrać pakietów do instalacji tak jak w Fedorze, zgodzę się jednak że zainstalowanie javy na F8 to nie lada wyzwanie.

I jeszcze jeden atut dla Fedory - tutejsze forum jest bardziej przyjazne.

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak- miałem Ubuntu, teraz mam Fedorę. Powody przejścia?

Ano takie że:

- WSPARCIE!! Osobiście wszędzie gdzie się da narzekam na wsparcie na forum ubuntu ;) Ale prawda jest taka że tam nie ma nic wartościowego, nic co mogłoby się przydać przy konkretnych problemach- forum.ubuntu.pl jest pełne pierdół i aroganckich, wielkich mistrzów ubuntu...

- a popatrz na to forum ;) Może owszem czasami jako grupa jesteśmy wredni, odsyłając do google etc, ale tylko w uzasadnionych przypadkach... a nie jak to bywa na forum.ubuntu.pl w każdym ;) Najlepsze jest tam to, że odsyłają do ubuntuforums, myśląc że wszyscy znają angielski hehe. Ja tam znam, nie chwaląc się, ale i tak takie rozwiązanie nie byłoby wygodne -> nie chce mi się siedzieć i czytać CAŁEJ MASY wątków na ten sam temat, gdzie mało który ma rozwiązanie...

- "Ubuntu to staroafrykańskie słowo oznaczające "Nie umiem skonfigurować Debiana"" ;)

- Fedora jest taka... mm... kobieca :D A Ubuntu to takie ch*j wie co, weź człowieku zgadnij jakiej płci jest ten system :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]a oni poszukaj sobie nie umiesz formulowac pytan itp.
No bo może jednak warto najpierw poszukać, poczytać, spróbować rozwiązać temat samemu a nie po raz 156 zadawać to samo pytanie, które zostało już wielokrotnie zadane a odpowiedź podana w innym wątku. Pomijając śmietnik jaki robią takie pytania, to nie jest to grzeczne, a obrażanie się za takie odpowiedzi nie jest mądre. Polecam http://rtfm.killfile.pl :)

Rece opadaja.
Mnie też...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO howto do instalacji obu dystrybucji nie jest potrzebne, instalacja jest naprawde trywialna.

 

Ale jesli tak Ci zalezy to prosze, tu dla ubuntu 7.10:

http://www.howtoforge.com/the_perfect_desk...tu_gutsy_gibbon

 

Tu dla Fedory 7:

http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_fedora7

 

Dla Fedory 8 powinno byc na dniach :D

 

A tu pobiezne porownanie:

http://blog.kiniek.eu.org/?p=249

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Fedory od dawna (jeszcze od Redhat 7.0 - jeżeli tak mogę powiedzieć i nie urazić rasowych "fedorowców") oraz z Ubuntu od czasu 6.12 i powiem Ci, że jeśli chodzi o:

I.) Pomoc np. na forum

to wykrystalizowałem sobie swój autorski,subiektywny i nieautorytatywny pogląd:

1. forum.fedora.pl - jak pomoga Ci...to naprawdę pomogą,jednak większość pytań pozostaje bez odpowiedzi i to bez względu na to czy pytanie jest na temat czy nie oraz czy było już o tym na forum (czy w ogóle w internecie) czy nie.Konkluzję sobie wydedukuj.

2. forum.ubuntu.pl - całkowita arogancja i głupota administracji forum, jednak ilość prób odpowiedzi (bez wględu na to czy je wykasują czy nie - konstruktywna opozycja wobec nieżyciowego regulaminu i paranoicznej indolencji administracji forum) pokazuje, że bez wględu na ilość i poziom zadawnych pytań zawsze się znajdzie jakaś przyjazna dusza i nawet nie na temat, ale udzieli Ci jakiejś wskazówki ; nie pozostaniesz sam ze swoim pytaniem.

II.) Co do wygody użytkowania i prostoty instalacji:

Są to zdecydowanie różne dystrybucje a jednocześnie podobne bo Linux jest w końcu tylko jeden. Co w jednej dystrybucji sprawia problemy lub nadmiernie obciąża "czachę" zwykłego usera to w drugiej jest bardziej uproszczone i dopracowane oraz na odwrót.

 

Konkluzja końcowa

Nie istnieje idealna wersja Linuksa tak jak nie istnieje żaden do końca sprawdzony i aktualny HOWTO - po mimo tak długiego rozwoju Linuksa nadal najpewniejszym doradcą jest własny rozum i intuicja co przymusza niejako do samodoskonalenia różnych metod instalacji,konfiguracji i modernizacji Twojej ulubionej/zainstalowanej dystrybucji.W ogóle moja konkluzja już w chwili czytania tego postu przez Ciebie może być nieaktualna - w Linuksie wszystko zmienia się dynamicznie ; czasem co jeden cykl zegara w Twoim cpu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Ale prawda jest taka że tam nie ma nic wartościowego, nic co mogłoby się przydać przy konkretnych problemach- forum.ubuntu.pl jest pełne pierdół i aroganckich, wielkich mistrzów ubuntu...

NIe zgodzę się, że na forum.ubuntu.pl nie ma nic wartościowego!

Mają bardzo dobry FAQ (chyba napisany przez tych nielicznych, którzy jednak coś wiedzą o Linuksie), dzięĸi któremu mogłem bardzo wiele pogrzebać w systemie (jak kiedyś miałem zainstalowane Ubuntu).

Natomiast samo forum, gdzie wypowiadają się użytkownicy ... szkoda klawiatury :D

 

Na forum fedora.pl najbardziej podoba mi się zachowanie userów. Jeżeli zadam głupie pytanie (a tak się dzieje), najczęściej pozostaje ono bez odpiowiedzi. Jest to dla mnie znak, że pytanie było głupie lub odp zbyt banalna, żeby na nie odpowiadać.

Jeżeli chodzi o profesionalizm, to ze znanych mi linuksowych forów, najlepszym jest to, dotyczące Slackware:

http://forum.slackware.pl/

 

Kolejnym fajnym miejscem to forum gentoo. Tylko, że ja tego nie czytam, bo nic nie rozumiem z ich gadania :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum wiele straciło po odejściu kilku ludzi zwłaszcza Gajownika, ci co nie znają niech poczytają jego posty.

Fedora, czy Ubuntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przesiadałem z Ubuntu na Fedorę to byłem przerażony, ale chciałem spróbować. Dlaczego przerażony? Ano naczytałem się tu i ówdzie, że Fedora jest niestabilna, a że sporo softu się wiesza, a że to i tamto nie działa etc. etc. etc. No i jestem na fedorze, wszystko działa, nic się nie wiesza, jest szybko sprawnie i przyjemnie. Nie przepadam jedynie za rpm, wolałem jednak deb i apt-get na Ubuntu. No i w sumie do Ubuntu zawsze będę miał sentyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...