Skocz do zawartości

Testowa F9


exbros

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak sobie pomyslalem, ze jesli jest tu nas kilku Alfa-testerow ;) to moze by tak wymieniac sie uwagami i spostrzezeniami dotyczacymi F9, no i przede wszystkim ostrzezeniami przed potencjalnie krytycznymi, nieudanymi aktualizacjami jesli sie takowe komus przydaza?...

 

Wydaje mi sie, ze jak na Alfe to jeden ogolny watek wystarczy co by nie zasmiecac forum... za jakis czas sie go zamknie i wyrzuci :)

 

Moje 5 groszy to:

 

- jak Wam dziala system na jaju 2.6.25? Ja nie zauwazylem zadnych problemow, ale jestem ciekawy opinii wiekszej grupy userow, a przede wszystkim userow dzialajacych na nowszym niz moj sprzecie i laptopach...

 

- czy komus z Was udalo sie zmusic nVidie (albo jakiegokolwiek innego kmoda/akmoda) do wspolpracy? Pakiety niby leza na Livnie, instaluja sie bez problemow, ale u mnie ni jak nie chca zadzialac...

 

- a teraz pytanko (z dziedziny ciekawostki): skad sie wzial Seamonkey w F9? Mam na mysli to, ze przy ktorejs kolejnej aktualizacji systemu zainstalowal mi sie on po prostu bez zadnych pytan :P (troche to dziwne jak na update, nie sadzicie?), i troche mnie to zastanawia - czyzby to byla jakas migracja Fedory w ta strone?

 

- zauwazyliscie jakies problemy? Ja jestem w szoku, ale nie mialem z F9 jeszcze zadnych problemow, a to az nieprzyzwoite jak na alfe (inna sprawa, ze mam przedpotopowy sprzet, wiec nalezy uznac, ze wszystkie jego elementy to klasyka hardware)

 

- wrzucajcie tu info o ciekawych / nowych - pakietach / aktualizacjach / zupelnie nowych wersjach softu ktore wylapiecie przy aktualizacjach (oczywiscie nie wszystko ;) tylko te wieksze/wazniejsze skladniki) albo na repozytoriach. Ja staram sie sledzic wszystkie kolejne updaty i wersje pakietow, ale zawsze cos moze czlowiekowi umknac...

 

To tak, na dobry poczatek, zobaczymy czy bedzie jakikolwiek odzew i zainteresowanie :ph34r:

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mnie na przykład ciekawi to czy fedora w wersji 9 wyzwoli sie wreszcie z kajdan prawa patentowego w USA :unsure: Chciałbym dożyć czasów gdy na fedorze bezposrednio po instalacji będą sie odtwarzać mp3-ki wyświetlać filmy i odtwarzać różżne formaty multimediów bez konieczności szukania kodeków po repozytoriach . Ja uważam że zmiana z Firefoxa na Seamonkey jest korzystna ponieważ Mozilla Seamonkey stanowi zintegrowany program zawierajacy przeglądarke,program pocztowy , kreator stron www i "chatzilla" . :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na przykład ciekawi to czy fedora w wersji 9 wyzwoli sie wreszcie z kajdan prawa patentowego w USA :unsure:

 

Nie i nie ma tego w planach ;)

 

Co do Seamonkey to jestem za. Zaś z FC9 póki co się nie zapoznałem na tyle dobrze, by przekazać konkretne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie i nie ma tego w planach ;)
I to do czasów kiedy nie zmieni się prawa (być może również konstytucji ;)) w USA :lol:

Dura lex sed lex. To niestety w Stanach obowiązuje i to znacznie bardziej rygorystycznie niż w Polsce a nawet UE.

 

A tak już bardziej na temat "alfa tester" brzmi trochę jak "kamikadze" ;) Na ile wg Was - tych, którzy już spróbowali - stabilna jest ta wersja? Jutro (mam nadzieję) odbieram nowego kompa :rolleyes: z nieco większym dyskiem i tak myślałem czy obok F8 nie dołożyć F9 Alpha, ale jeśli to tylko droga przez mękę, to poczekałbym na coś bardziej stabilnego.

 

[EDIT]I jeszcze jedno... Można skądś ściągnąć (z szybkiego serwera w pobliżu Polski) wersję na DVD? Serwer sunsite.icm.edu.pl podaje tylko zestaw sześciu CD a nie chce mi się (ech, to lenistwo <_<) przerabiać tego na DVD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec wlasnie, WalDo, ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony - system wydaje sie byc niespodziewanie nadwyraz stabilny... to az dziwne w przypadku wersji alfa :)

 

Calkiem powaznie - od poczatku, czyli od jakichs 3 tygodni, nie mialem zadnago padu ani zwisu, takze aktualizacje smigaja az milo popatrzec... no moze poza tym, ze codziennie jest update OOo i minimum 100MB do pociagniecia ;)

Licze sie z tym, ze po kolejnym updacie system moze stac sie tak niestabilny ze sie nie bedzie nadawal do uzytku lub calkiem sie rozsypie (mam tylko nadzieje, ze nie rozwali mi dyskow i innych partycji, czyli lezacej na boku F8), ale poki co jest rewelacyjnie [z tym, ze jak zaznaczylem w pierszym poscie - moj sprzet to kompletny zabytek, na nowszych maszynach moze byc wiecej problemow]

 

No to na razie tyle :) ...wlasnie skonczylem kolejny, codzienny update wiec czas na restart na nowym jaju - 2.6.25-0.40, mam nadzieje ze system wstanie ;)

 

//=====

WalDo a torrent?

http://torrent.fedoraproject.org/torrents/...VD-i386.torrent

... lub wypinguj sobie najlepszy dla Ciebie serwer z listy mirrorow

http://mirrors.fedoraproject.org/publiclis...a/9-Alpha/i386/ ;)

 

 

//=====

No i niestety... w zla godzine napisalem tego posta :(

System na 2.6.25-0.40.rc1.git2.fc9 nie wstaje, wiec jak ktos nie musi to nie polecam tego updateu, wszystkie poprzednie kernele, do 2.6.25-0.35.rc1.fc9 byly o.k. ...

Jak znajde przyczyne to dam znac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo a torrent?
A o tym nie pomyślałem. Sporadycznie z bittorrenta korzystam :)

... lub wypinguj sobie najlepszy dla Ciebie serwer z listy mirrorow
Lenistwoooo... ;) Stronę oczywiście znam, ale gdzie nie wejdę to są obrazy CD a DVD brak ;) Tzn. oczywiście nie na wszystkie wszedłem, ale Polska (icm.edu.pl) bez DVD jest :(

 

[EDIT]eee, no co ślepemu po oczach. Zajrzałem jeszcze raz i widzę DVD na stronie słowackiej :) Za dwie godziny będzie u mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak sobie pomyslalem, ze jesli jest tu nas kilku Alfa-testerow ;) to moze by tak wymieniac sie uwagami i spostrzezeniami dotyczacymi F9, no i przede wszystkim ostrzezeniami przed potencjalnie krytycznymi, nieudanymi aktualizacjami jesli sie takowe komus przydaza?...

 

Wydaje mi sie, ze jak na Alfe to jeden ogolny watek wystarczy co by nie zasmiecac forum... za jakis czas sie go zamknie i wyrzuci :)

 

Moje 5 groszy to:

 

- jak Wam dziala system na jaju 2.6.25? Ja nie zauwazylem zadnych problemow, ale jestem ciekawy opinii wiekszej grupy userow, a przede wszystkim userow dzialajacych na nowszym niz moj sprzecie i laptopach...

Co prawda jadę cały czas z rawhide'a a nie instalowałem alfy jako takiej, niemniej jednak ogólnie pozytywnie na biurku, jednak na laptopie sporo jednak jeszcze do zrobienia zostało i przynajmniej na moim sprzęcie (Asus f3sc) większość rzeczy można spokojnie zrobić, samemu mi się udało większość rzeczy zmusić do działania, ale chciałoby się wszystko mieć out of box. Tym bardziej że cały czas deklaruje się lepsze wsparcie dla laptopów. A co działa/nie działa/częściowo działa? :

wifi - działa out of box

 

kamerka - działa po zainstalowaniu sterowników

 

dźwięk - działa, tylko kwestia zmiany kanału.

 

fingerprint - niby działa po zainstalowaniu odpowiednich modułów i programiku, ale że tak powiem sam program jest niemalże nie do użytku (na kilkadziesiąt prób skanowań może z raz, dwa złapie właściwy odcisk)

 

grafika - działa nv/vesa, natomiast od jajka 2.6.24 są problemy z własnościowymi, o czym trochę dalej

 

Klawisze funkcyjne (Fn+Fx) - da się je wszystkie zmusić do działania (mute, vol +/-, brightness +/-, next/prev song, play/stop oraz inne "custom binds"), niestety nie mam pojęcia czemu nawet jeśli zmusi się je do działania początkowego, to za jakieś kilkanaści minut po prostu... przestają działać. Killowanie i odpalanie demona acpi z crona częściowo pomaga, ale to też nie jest to co by się chciało

 

suspend/resume - suspend działa bez problemu, ale niestety z racji karty nvidii nie działa resume :] Póki co nie udało mi się go zmusić do wstania po suspendzie.

 

Ogólnie nie jest źle, choć moze być znacznie lepiej, do tego jeszcze moje różne kombinacje i działania też zapewne nie wpłynęły dobrze na stabilność systemu, niemniej jednak z reinstalką systemu zaczekam do oficjalnej 9-tki.

 

- czy komus z Was udalo sie zmusic nVidie (albo jakiegokolwiek innego kmoda/akmoda) do wspolpracy? Pakiety niby leza na Livnie, instaluja sie bez problemow, ale u mnie ni jak nie chca zadzialac...

Póki co nie zmusisz sterowników nvidii do działani z nowszymi kernelami, dopóki nie zostanie to poprawione w sterach nvidii. W nowszych kernelach zostały wprowadzone chyba dość spore zmiany w funkcji global_flush_tlb (albo w czymś z tym związanym, nie pamiętam już dokładnie), przez co nie da się skompilować modułu z nowymi jajkami -> http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=107144

 

- a teraz pytanko (z dziedziny ciekawostki): skad sie wzial Seamonkey w F9? Mam na mysli to, ze przy ktorejs kolejnej aktualizacji systemu zainstalowal mi sie on po prostu bez zadnych pytan :P (troche to dziwne jak na update, nie sadzicie?), i troche mnie to zastanawia - czyzby to byla jakas migracja Fedory w ta strone?

Raczej wątpię czy to jakaś migracja, fedora bądź co bądź jest zdecydowanie bardziej w stronę firefoxa niż seamonkey'a. Zapewne przy którymś updacie doinstalował jako zależność. Zobacz co wymaga seamonkeya i czy można usunąć :)

 

- zauwazyliscie jakies problemy? Ja jestem w szoku, ale nie mialem z F9 jeszcze zadnych problemow, a to az nieprzyzwoite jak na alfe (inna sprawa, ze mam przedpotopowy sprzet, wiec nalezy uznac, ze wszystkie jego elementy to klasyka hardware)

 

Chciałbym móc powiedzieć to samo ;) No ale takie są skutki używania przede wszystkim dość niestabilnego kde 4.0.1 + jeszcze swoje różne kombinacje. Do tego ciągłe problemy z network managerem, jakoś nie mogę zmusić go do współgrania z moimi 2 sieciami wifi, jak działa na jednej to nie działa na drugiej i na odwrót. Czasem problemy z dźwiękiem są (spowodowane też przez kde) no i pewnie jeszcze kilka innych o których na chwilę obecną zapomniałem.

 

- wrzucajcie tu info o ciekawych / nowych - pakietach / aktualizacjach / zupelnie nowych wersjach softu ktore wylapiecie przy aktualizacjach (oczywiscie nie wszystko ;) tylko te wieksze/wazniejsze skladniki) albo na repozytoriach. Ja staram sie sledzic wszystkie kolejne updaty i wersje pakietow, ale zawsze cos moze czlowiekowi umknac...

 

A nie lepiej czasem na dev-listę sobie spojrzeć na build raporty ? ;) Można tam kilka ciekawostek znaleźć :-)

Z ciekawostek to można chyba napisać o połączeniu repo livna, dribble i freshrpms w jedno repo - rpmfusion. Jednakże łączenie trwa już od hmmm chyba kilku miesięcy i efektów póki co jeszcze nie widać, może zdążą do oficjalnej 9-tki. Nie udało im się natomiast dogadać z maintainerem atrpms (a szkoda - z tym repo rpmfusion by mogło być (_na prawdę_ &#8594; naprawdę) ORT zaje...fajne). Póki co można zerknąć na http://rpmfusion.org

 

No i niestety... w zla godzine napisalem tego posta sad.gif

System na 2.6.25-0.40.rc1.git2.fc9 nie wstaje, wiec jak ktos nie musi to nie polecam tego updateu, wszystkie poprzednie kernele, do 2.6.25-0.35.rc1.fc9 byly o.k. ...

Jak znajde przyczyne to dam znac...

-> http://www.redhat.com/archives/fedora-test...y/msg00402.html

Mi 0.40 się bootuje co prawda, ale nie wstają X-y kiedy już ma się pojawić ekran logowania zostaje tylko black screen i zwis.

 

A tak już bardziej na temat "alfa tester" brzmi trochę jak "kamikadze" ;) Na ile wg Was - tych, którzy już spróbowali - stabilna jest ta wersja? Jutro (mam nadzieję) odbieram nowego kompa :rolleyes: z nieco większym dyskiem i tak myślałem czy obok F8 nie dołożyć F9 Alpha, ale jeśli to tylko droga przez mękę, to poczekałbym na coś bardziej stabilnego.

WalDo, imo możesz spokojnie instalować, jednakże jeśli chcesz mieć stabilne środowisko to ustrzegaj się kde 4.0.1, póki co jest strasznie okrojone z funkcjonalności, strasznie zabugowane, no i do tego kilkukrotne pady dziennie podczas różnych zmian w konfigach i nie tylko to standard. Poza tym da się używać bez problemu, jeśli Ci też nie zależy oczywiście na akceleracji 3d i możesz jechać na defaultowych sterach z xorg-a

 

edit:

Ah no i to co mnie dobija najbardziej, to wciąż zwiększające się drzewo zależności :/ Po kiego mi np sterowniki xorg-x11-drv-ati, kiedy mam kartę nvidii ? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Uwaga na dzisiejszego gdma - nie ma mozliwosci zalogowania sie do systemu w trybie graficznym...

Pozdro

 

//===== edit =====

Nie mam czasu sprawdzac co mi sie wykrzaczylo, ale sprawdzilem wersje gdm-2.21.9-0.2008.02.29.1.fc9.i386 oraz gdm-2.21.8-1.fc9.i386 - obie nie dzialaja. Problemow za to nie ma przy downgradzie do gdm-2.20.3-1.fc8.i386

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

... po ostatniej aktualizacji yuma nie daje sie on juz uruchomic :(

Ten sam komunikat niezaleznie od polecenia - yum, yum clean all, yum update ...

Widzial ktos gdzies jakies zgloszenie buga? Szukalem ale nic nie znalazlem...

[root@inferno ~]# yum clean all
Traceback (most recent call last):
 File "/usr/bin/yum", line 29, in <module>
   yummain.user_main(sys.argv[1:], exit_code=True)
 File "/usr/share/yum-cli/yummain.py", line 236, in user_main
   errcode = main(args)
 File "/usr/share/yum-cli/yummain.py", line 91, in main
   base.getOptionsConfig(args)
 File "/usr/share/yum-cli/cli.py", line 180, in getOptionsConfig
   disabled_plugins=self.optparser._splitArg(opts.disableplugins))
 File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py", line 168, in _getConfig
   startupconf.pluginconfpath,disabled_plugins)
 File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py", line 335, in doPluginSetup
   plugin_types, confpath, disabled_plugins)
 File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/plugins.py", line 149, in __init__
   self._importplugins(types)
 File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/plugins.py", line 191, in _importplugins
   self._loadplugin(modulefile, types)
 File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/plugins.py", line 224, in _loadplugin
   module = imp.load_module(modname, fp, pathname, description)
 File "/usr/lib/yum-plugins/changelog.py", line 29, in <module>
   import dateutil.parser
ImportError: No module named dateutil.parser

[root@inferno ~]# rpm -qa | grep yum | sort
opyum-0.0.3-1.fc9.noarch
yum-3.2.13-1.fc9.noarch
yum-arch-2.2.2-2.fc7.noarch
yum-basearchonly-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-changelog-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-cron-0.8.2-1.fc9.noarch
yum-downloadonly-1.1.13-1.fc9.noarch
yumex-2.0.4-1.fc9.noarch
yum-fastestmirror-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-fedorakmod-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-filter-data-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-kernel-module-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-list-data-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-merge-conf-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-metadata-parser-1.1.2-8.fc9.i386
yum-packagekit-0.1.9-2.fc9.i386
yum-presto-0.4.3-1.fc9.noarch
yum-priorities-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-protectbase-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-protect-packages-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-refresh-updatesd-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-security-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-skip-broken-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-tmprepo-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-tsflags-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-updateonboot-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-updatesd-0.9-1.fc9.noarch
yum-upgrade-helper-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-utils-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-verify-1.1.13-1.fc9.noarch
yum-versionlock-1.1.13-1.fc9.noarch

 

//===== edit =====

Poki co, w moim wypadku obejscie to doinstalowanie python-dateutil i odinstalowanie yum-skip-broken (zarowno 1.1.13-1 jak i 1.1.13-2) przy uzyciu rpm oczywiscie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się fedora 9 beta, czy jest sens ją instalować bo mój system wymaga niezwłocznie reinstalacji.

 

Wczoraj z ciekawości przez jakieś 15min bawiłem się F9 Beta KDE Live x86_64. Sprawdzałem ze względu na to, że jeszcze nie widziałem na własne oczy nowego KDE w akcji, co by nie mówić - czuć lekkie niedopracowanie. Pozas tym nie mam większych zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kde 4.0 to wersja głównie dla developerów i BARDZO hardcore'owych użytkowników.

 

greeg: jeśli (_na prawdę_ &#8594; naprawdę) ORT musisz reinstalować, to jeśli nie obawiasz się trochę kłopotów z xorg i kilkoma innymi rzeczami (nie tak dużych w sumie), to możesz zainstalować. Ale jeśli nie jesteś w miarę doświadczonym, to lepiej zaczekaj do 29 kwietnia kiedy ukaże się finalna F9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...