Skocz do zawartości

Połączenie Z Internetem/neo


JaffaCake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zainstalowałem sobie właśnie Fedorę i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu nie skonfigurowała ona automatycznie mojego połączenia .. Każdy linux którego do tej pory testowałem nie miał z tym problemów, nawet Vista radzi sobie bez problemu.. Problem wygląda tak, że wykrywa karte sieciową i jest włączona, ale pisze, że nie można pobrać adresu IP. Moje połączenie to jest Neostrada -> router Planet ADE-4100 -> switch -> komp (Fedora) i laptop (XP). A tu nie działa ani adres 10.0.0.2, ani nic.. Próbowałem samemu zrobić na podstawie konfiguracji z XP ale gdzie tam wszędzie jest zaznaczone "auto". Z góry mówie, że orłem z Linuksa to ja nie jestem.. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jako root uruchom system-config-network i też daj na "auto" tak jak w Windows ;) Musiałeś chyba coś namieszać przy instalacji, bo domyslnie adresy są pobierane przez DHCP i trzeba poklikać, żeby to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj po kolei podane niżej polecenia i wklej zawartość tutaj na forum. Może być sporo tekstu , więc skorzystaj ze znaczników codebox (→ Przeczytaj o BBCode).

Polecenia wykonaj jako root

ifconfig eth0
route
cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
cat /etc/sysconfig/rosolv.conf

Oczywiście urządzenie "eth0" jest tylko przykładowe - w razie potrzeby zmień w obu miejscach na to, które pokazuje u Ciebie.

Nic nie obiecuję, ale może ktoś coś wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wpisywaniu cat /etc/sysconfig/rosolv.conf wywalało błąd o braku pliku, więc zdjęcia nie ma :P
Adres jak rozumiem powinieneś dostać z routera? Próbowałeś przepiąć na switchu kabel do gniazdka, na którym chodzi Windows? Może gniazdo jest uszkodzone albo źle wpięty kabel od linuksa? Bo ze zrzutu widać, że nie dostajesz ani adresu ani routingu (pusta tabela) ani DNSów (brak pliku resolv.conf).

Wykonaj jeszcze polecenia

ifdown eth0
ifup eth0

i zobacz co się będzie działo, może się jakoś pozbiera. Dodatkowo mozesz sprobować zrestartować sieć

service network restart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows i Linux chodzą na tym samym PC więc problem złego kabla lub wina gniazda w switchu z góry odpada, bo przy rebootowaniu nie odpinam specjalnie Linuksowi kabli, żeby miał trudniej :P

Umm.. Przy obu wyskoczyło, że nie można pobrać adresu IP i, że mam sprawdzić kabel :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo: ty popełniłeś błąd ;)

Podałeś plik /etc/rosolv.conf

 

JaffaCake: pokaż plik /etc/resolv.conf

I nie siedz na koncie roota, bo cośmożesz popsuć przypadkiem.

I polecam yum install wklej

działa tak polecenie | wklej czyli na przykład cat /etc/resolv.conf | wklej i otrzymujesz adres pod którym jest plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo: tak wiem że te polecenia normalnie nie pójdą, jednak chciałem zwrócić uwagę że on na Xsach na roocie siedzi, o tym mówię ;)

Pozatym można ustawić żeby użyszkodnik mógł uruchamiać połączenie, np. ja tak mam do neo na SpeedTouch że daje /sbin/ifup ppp0 z usera

 

JaffaCake: żeby działały włącz konsolę na swoim użytkowniku i wpisz su - (su [odstęp] [kreska]) i podaj hasło (ono jest niewidoczne całkiem więc się nie przejmuj że piszesz a się nic nie wyświetla) i już jesteś na roocie. A trudniej coś popsuć tak bo musisz wiedzieć jak. A tak to mógłbyś przypadkiem wcisnąć [DEL] na jakimś ważnym katalogu i miałbyś problem.

 

Spróbuj ifconfig eth0 up i pokaż wyjście z konsoli (ale proszę bez screenshotów bo z komórki wchodzę czasami, np. dziś i nie mogłem zobaczyć co za błędy były :P)

 

Do /etc/resolv.conf z tego co mi wiadomo jeśli masz router to dopisz IP routera, np.:

nameserver 192.168.0.0

z roota oczywiście, możesz to z konsoli (nauczysz się czegoś ;) ) nano /etc/resolv.conf i edytujesz, później się połapiesz bo są opisy do opcji na dole programiku (tzn. w oknie konsoli).

 

BTW: Zazdroszczę Ci że masz router :P

Ja mam tylko modem od neo i to masakra jest, bo dwa kompy mam i z rodzicami muszę dzielić się modemem, a i też od dawna planuję postawić sobie serwer ale się nie da. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]chciałem zwrócić uwagę że on na Xsach na roocie siedzi
O kurczę :) Tego nie zauważyłem, do głowy mi nie przyszło :)

 

Off Topic

BTW: Zazdroszczę Ci że masz router :P
Nowy niewielki routerek sprzętowy to wydatek kilkudziesięciu złotych, jak trafisz na używany to pewnie jeszcze mniej.

Druga opcja to robisz ruter ze swojego linuksa - dodatkowa karta, żeby wyprowadzić połączenie do rodziców to 10-15 PLN. Jest minus takiego rozwiązania: Twój komp musi być włączony, więc każdy restart, to się płacz w domu zaczyna (wiem, co mówię ;)).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaffaCake: jednak pokaż teraz Twój /etc/resolv.conf tak dla pewności.

Jeśli się nic nie pokazało to nie wiem. Ja na modemie usb neo mam informacje (ale się łączę poprzez pppd call neo) a ty router masz.

Oczywiście ifconfig eth0 up z roota wpisałeś? ('su -' jak mówiłem ;))

 

A do resolv.conf wpisałem nameserver 10.0.0.2 i dalej nic. Może dlatego, że aby wejśc do ustawień routera trzeba podać hasło?

Router nie ma nic do tego, zmieniasz u siebie adres serwerów DNS, czyli podajesz IP routera. Jednak nie wydaje mi się żeby to było 10.0.0.2 bo to jest IP w sieci lokalnej (ale na sieciach się nie bardzo znam bo nie mam w domu :P) ja bym na początek próbowałem to co podałem czyli 192.168.0.0 bo to jest domyślny port routera. A kolejne komputery dostają np. 192.168.0.1 i 192.168.0.2 itd.

 

Off Topic

WalDo: no właśnie zamierzam zrobić serwer-router, tylko trzeba sprzęt kupić. Jedna karta ethernetowa i jeden AP :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie router ma IP 10.0.0.2 a komputery maja od 10.0.0.3 w góre.

JaffaCake: jednak pokaż teraz Twój /etc/resolv.conf tak dla pewności.

Teraz jest w nim

nameserver 10.0.0.2

Oczywiście ifconfig eth0 up z roota wpisałeś?

Inaczej się nie dało bo pisało, że takie polecenie nie istnieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...