Skocz do zawartości

Fedora 9 Instalacja Na Pendrive


devcrk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od razu zacznę, że to mój pierwszy kontakt z Fedorą, więc bardzo proszę o wyrozumiałość.

 

Otóż, po przeczytaniu opisu nowej Fedory

 Fedora zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB.
Teraz pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze,
mającym możliwość startu z klucza USB. Trwałość oznacza, że można dowolnie zmieniać system, aktualizować go oraz zapisywać wyniki swojej pracy. 

Postanowiłem sobie zainstalować ten system na pendrive. I tu moje pytania:

- czy instalacji tego typu dokonujemy ze zwykłej płytki instlacyjnej Fedory 9, czy z płytki Live-CD ?

- czy wystarczy pendrive 2 gb ?

- czy jeśli zainstaluje system w ten sposób, np na moim komputerze, to czy będe go mół bez problemów uruchomić na komputerze np. w szkole ?

 

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum w od wydania fedory 9 pojawiło się kilka wątków, w których temat został chyba wyczerpany. Nie ma sensu powielać informacji.

EDIT: np. tu http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...=0&p=107941 , ale to tylko jeden z wielu.

EDIT2: jak to jest Twój pierwszy kontakt z fedorą to pewnie nie zależy ci jakoś szczególnie, aby akurat ta dystrybucja znalazła się na pendrive. Dobry systemem zrobionym właśnie z myślą o przenośności jest slax http://www.slax.org/ , zajmuje tylko 200mb, można rozszerzać jego możliwości dodatkowymi paczkami itp. Wszystko zależy od Twoich wymagań, ale IMO najlepszy wybór przynajmniej na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaśli chodzi o instalację na pendrive'ach, to jakkolwiek większości dystrybucji wystarczy 2GB to zadowalającą użyteczność system osiąga przy 4GB i większych.

Co do możliwości uruchamiania na innych komputerach, to to właśnie jest celem instalacji na pendrive'ach - możliwość uruchaminia na innych maszynach.

System (w założeniu) wykrywa konfigurację sprzętową i startuje, tak jak mu ona pozwala.

Mnóstwo informacji o systemach ma pendrive znajduje się w portalu PendriveLinux.com

http://www.pendrivelinux.com

Pozdrawiam, Sr ...

 

Witam

Od razu zacznę, że to mój pierwszy kontakt z Fedorą, więc bardzo proszę o wyrozumiałość.

 

Otóż, po przeczytaniu opisu nowej Fedory

 Fedora zawiera pierwszy, trwały i niedestrukcyjny LiveUSB.
Teraz pendrive może stać się w pełni bootowalną i funkcjonalną Fedorą, którą można nosić ze sobą wszędzie i używać na każdym komputerze,
mającym możliwość startu z klucza USB. Trwałość oznacza, że można dowolnie zmieniać system, aktualizować go oraz zapisywać wyniki swojej pracy. 

Postanowiłem sobie zainstalować ten system na pendrive. I tu moje pytania:

- czy instalacji tego typu dokonujemy ze zwykłej płytki instlacyjnej Fedory 9, czy z płytki Live-CD ?

- czy wystarczy pendrive 2 gb ?

- czy jeśli zainstaluje system w ten sposób, np na moim komputerze, to czy będe go mół bez problemów uruchomić na komputerze np. w szkole ?

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Jeszcze raz ja

 

Jeśli chodzi o instalację systemów linuksowych na pendrive'ach, to większość z nich instaluje się w trybie "live", a więc płyta LiveCD wystarczy w zupełności.

Niektóre z nich mają własne kompletne (tzn. wymagające praktycznie minimalnego wkładu ze strony instalującego) instalatory.

Sam z wielkim powodzeniem używam sidux-a - debiana gałąź sid = któremu wystarczy 2GB, swobodnie system czuje się na 4GB..

Ma on ponadto większość popularnych kodeków multimedialnych, brakujących z przyczyn prawnych w Fedorze.

Wersja live do ściągnięcia ze strony Sidux.com.

Niech wybaczą mi wszyscy użytkownicy Fedory tą dygresję. Chociaż na codzień korzystam z Debiana, to od F4 czuję wielki sentyment do Waszej dystrybucji.

 

Pozdrawiam forumowiczów, Symetria reis ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsytarczy pendrive 2gb.

Trzeba mieć livecd.

Możęsz to odpalić na każdym komputerze który potrafi uruchomić sie z urządzenia USB.

 

Przepis:

Pobierasz obraz livecd.

Instalujesz skrypt yum install su -c 'yum install livecd-tools'

Potem odpalasz livecd-iso-to-disk --overlay-size-mb 512 /path/to/iso /path/tousbstick

Zamiast 512 możesz wstawić inną liczbę. Jest to ilość miejsca na pliki. Wielkość iso + ta liczba nie może przekroczyć pojemności pendrive.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to warto zajrzeć tutaj

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość stworzenia takiego pendriva za pomocą live-cd ? Tzn. nie chce mi się instalować normalnej wersji Fedory 9, ale mam live-cd i jego obraz. Czy life-cd bedzie miało skrypt livecd-iso-to-disk i livecd-tools ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ok już sobie poradziłem, wszystko ok, tylko coś się źle pobrał live cd. Czy jest jakiś program do sprawdzania sum SHA1 pod windowsa ? Bo pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT to coś się znajdzie, ale pod winde ?

 

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi sie zainstalować Fedore 8. wersje 9 pobierałem 3 razy, za każdym razem był błąd odczytu cd. Na dodatek w tym samym miejscu. Jest pewien problem. Na penie mam teraz wersje 8 KDE, ale jest ona read-only tzn. nie zapisują sie żadne zmiany. Zauważyłem, że na samym początku, jak się ładuje pisze coś takiego:

obraz0177rq1.th.jpg

 

Czy to ma jakiś związek ?

 

Zaraz spróbuje jeszcze raz zainstalować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Mam problem z instalacja Fedory 9 LiveCD na pendrive

po wydaniu : livecd-iso-to-disk --overlay-size-mb 512 /home/Cathor/Fedora-9-i686-Live-KDE.iso /dev/sdb1

otrzymuje taki komunikat : /usr/bin/livecd-iso-to-disk [--reset-mbr] [--noverify] <isopath> <usbstick device>

 

wie ktos moze o co chodzi ? Zaznaczam ze przeszukalem juz forum i google ;)

 

pozdrawiam

 

Cathor

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to na pewno moj dysk flsh

 

[root@localhost Cathor]# df -h

System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na

/dev/sda1 15G 5,2G 8,4G 39% /

/dev/sda3 39G 19G 18G 52% /home

tmpfs 501M 0 501M 0% /dev/shm

/dev/sdb1 2,0G 0 2,0G 0% /media/CATHOR

 

 

probowalem juz w/g wszystkich opisow i nadal pojawia sie ten sam komunikat...dodam,ze powiodla bez problemu nastepujaca instalacja systemu :

livecd-iso-to-disk Fedora-9-Live-KDE-i686.iso /dev/sdb1 tylko, ze ta mnie nie urzadza za specjalnie ;)

 

help.....

 

pzdr

 

Cathor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...