Skocz do zawartości

Fedora Na Msi Gx600 069pl


sabq

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

posiadam od niedawna laptopa msi gx600 069pl

specyfikacja:
Intel® Core™2 Duo processor T7500 (65 nm; 4MB L2; 2.20 GHz; 800 MHz)
Chipset Intel 965PM
WSXGA+ (1680 x 1050) Matowa
Przekątna ekranu      15.4 cali
SO-DIMM DDR2 667MHz 3072 MB
nVidia GeForce 8600M GT 512MB VRAM
Intel High Definition Audio
320 GB SATA 5400rpm
WLAN 802.11a/b/g/n Intel 4965AGN

 

 

laptop jest do kilku celow

stad

oryginalna vista od razu wyleciala

zainstalowalem xp i ten system musi zostac

 

 

jednak chcialbym przestac sie ograniczac i zaczac poznawac linux

na start wybralem distro fedory

ale w miare poznawania (_linuxa_ → Linuksa) ORT planuje poznanie innych dystrybucji

 

dlatego planuje na lapku miec xp+2 linuxy

 

podzial moich partycji jest nastepujacy

 

? - 6gb - ukryta partycja - odzyskiwanie visty

c - 30gb - ntfs - xp

d - ~260gb - ntfs - dane

wolne miejsce nieprzydzielone - 11gb - na koncu dysku

 

pytanie 1.

czy 11gb starczy na 2 distra (_linuxa_ → Linuksa) ORT

gdzies wyczytalem ze 5gb na 1 distro wystarczy

a boot i swap ma byc wspolny

 

pytanie 2. (do uzytkownikow fc9)

jak fc9 poradzi sobie z obsluga urzadzen w moim laptopie

 

 

na koniec wspomne ze szukalem

zarowno na polskich jak i anglojezycznych portalach

lecz moja wiedza o (_linuxie_ → Linuksie) ORT jest niska i duzo rzeczy po prostu nie wiem jak szukac aby znalezc konkretna odpowiedz

a nie chce zaczynac przygody z linuxem od czytania wielu ton stron

stad moje 2 pytania od ktorych wole zaczac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ze sprzętem nie powinno być jakichś problemów których by się nie dało rozwiązać, z tego co podałeś podstawowe rzeczy powinny działać dobrze.

Natomiast co do miejsca na dysku to niby 11 GB starczy, ale z doświadczenia wiem że lepiej wydzielić trochę więcej miejsa, np 20-25 GB, co przy dysku 300 GB nie powino być problemem. Chodzi o to że po zainstalowaniu podstawowego systemu często zdarza się instalować jakieś dodatkowe oprogramowanie, czasem jakieś pliki z internetu też się pociągnie do katalogu użytkownika i nagle się okazuje że 5 gb na system to za mało. Z resztą po zainstalowaniu F9 samych uaktualnień będziesz miał prawie 1 GB (na oko), i się może okazać że aktualizacja będzie po prostu niemożliwa z powodu braku miejsca na dysku na ściągnięcie tych uaktualnień. Dlatego bym proponował z 260 GB partycji wydzielić jeszcze 15-20 GB i wtedy podzielić to miejsce np:

/ (root) 10 GB partycja root dla 1 linuksa

/ (root) 10 GB partycja root dla 2 linuksa

/home 5 GB (wspólna dla obu systemów, na początek dla jednego systemu żeby najpierw poznać linuksa, później po kilku małych operacjach wspólna dla obywu)

/swap 1GB (wspólny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dysk 320gb i aż tak żałujesz na partycjach linuksowych to zrezygnuj ze swapa lub utwórz o symbolicznym rozmiarze, przy 3gb ramu (skąd taka liczba, ani to sparowane i w ogóle do niczego ;) ) swap raczej nie będzie potrzebny, no chyba, że będziesz hibernował laptopa, wtedy faktycznie 1 gigowy swap się przyda. IMO instalacja dwóch (_linuks_ → Linux) ORTów to też dziwny pomysł... Dziwna jest też moda na wyrzucania w miarę świeżego systemu jakim jest vista i instalowanie zabytku jakim jest win xp, ale może ja się nie znam, bo w końcu już trochę czasu minęło od kiedy przestałem używać windowsów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/swap planowałem dać 512MB - takie informacje miałem z netu

chyba zostanę przy 512MB

 

/boot wyczytałem ze 20MB starczy

 

/root miało być po 2x5GB i to właśnie o to pytałem głównie czy nie mało

dam po 2x10GB

 

/home?

czy ta partycja musi być?

czy da się użyć partycji windosowskiej D(dane-ntfs) zastępczo?

 

 

@thof

małe wyjaśnienie

xp nie da się zainstalować na viste

marketing win stworzył takie głupie nierozdawanie płyt instalacyjnych przy viscie mimo ze się za nią(viste) płaci

można sobie utworzyć dysk instalacyjny visty korzystając z płyt załączonych ale mi się tego nie chciało robić - dlatego zachowałem backup visty i ją wywaliłem

dlaczego xp nie vista? xp > vista (lepiej się tego nie da napisać)

 

2 distra (_linuxa_ ? Linuksa) ORT to nie głupi pomysł - 1sze distro to fedora (chybił trafił)

a o 2gim pomyśle jak ją dobrze poznam

natomiast wole teraz zaplanować miejsce na 2gie distro niż w przyszłości kombinować

 

nie wykluczam ze w przyszłości jedynym moim systemem będzie np. fedora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do osobnej partycji /boot to niestety 20 MB nie wystarczy. Fedora obecnie wymaga (a przynajmniej powinna bo mi jakoś spokojnie udało się zrobić partycję 100 MB) 200 MB na tą partycję. tak czy tak 20 czy 100 MB nie robi różnicy, obecnie mój /boot przy 2 kernelach zajmuje 18 MB. Tu ponownie lepiej dać parę MB więcej - to żadna stratta przy dysku >300 GB.

 

Co do /home to nie musi to być osobna partycja, ale ze względów praktyczych lepiej żeby nią była. Chociażby po to że w przypadku reinstalacji systemu tracisz wszystkie swoje ustawienia systemu i programów (które właśnie są trzymane na /home). Dodatkową zaletą osobnego /home jest właśnie to że możesz mieć jednego /home dla kilku (_linuks_ → Linux) ORTów żebyś nie musiał każdego z osobna konfigurować itp. Jedna partycja - te same ustawienia na wszystkich linuksach.

 

I zdecydowanie popieram że xp >>> vista ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora obecnie wymaga (a przynajmniej powinna bo mi jakoś spokojnie udało się zrobić partycję 100 MB) 200 MB na tą partycję.
Chyba trochę przesadzasz → http://docs.fedoraproject.org/install-guid...ng-general.html

Ja mam /boot wielkości 100MB i jest zajęty (pomimo asekuranckiego przechowywania 4 kerneli ;) ) tylko w 42%.

Nie zmienia to faktu, że 20MB to zdecydowanie zbyt mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo: Jak dzisiaj pamiętam rozmowę na IRC-u między devami fedory o tym że wymagane minimum na /boot to 200 MB, być może będzie to w F10 i nie pamiętam w jakim kontekście (prawdopodobnie ze względu na preupgrade)

 

Edit a nawet znalazłem w logach. To nie cały log oczywiście , tylko przegrepowany nieco

2008-05-20.log:17:35 * wwoods sick of bug reports about this, tempted to just throw failure if the user has < 150MB /boot

2008-05-20.log:18:01 < viking-ice> clumens: is it possible to make sure when user is partition-ing in anaconda that /boot is not smaller than 200Mb.. ( or atleast make it as difficult for him to bypass it as possible )..

2008-05-20.log:18:03 < viking-ice> clumens: 196Mb I know but when a user select /boot in custom partitioning the size changes should change from 100mb ( default given size ) to 196Mb

2008-05-20.log:18:05 < wwoods> defaint /boot size is already 200mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowalem sobie juz fedorke i pracuje nad nia

wydaje mi sie ze cos nie jest tak bo dosc niestabilnie chodzi (nawet sie wiesza)

i chcialem ja odinstalowac i sprubowwac ponownie zainstalowac (chyba ze macie jakies inne rady)

chcialem do tego uzyć polecenia fixmbr z konsoli odzyskiwania xp a tu niespodzianka

plyta z xp bootoje mi i sie zawiesza przy testowaniu konfiguracji sprzetowej

czy moze to miec cos wspolnego z fedora?

 

ogolnie moge sie zabrac za reinstalacje z boota fedory ale chce wiedziec o co chodzi jalkaakbym musial cos w xp odzyskiwac

czy ktos miial podobne problemy doswiadczenia

 

czytalem gdziez ze zeby usunac fedore trza skasowac partycje (_linuxowe_ → linuksowe) ORT i pozniej z konsoli fixmbr

ale boje sie ze mi sie nie odpali instalka xp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo: Jak dzisiaj pamiętam rozmowę na IRC-u między devami fedory
No chyba, że w F10. Bo przy ręcznym partycjonowaniu jeszcze w F9 default jest 100MB i ja tak zostawiam od... zawsze, od FC2, wcześniej w RH6-9. Możliwe, że czas na zmiany :) Będę pamiętał próbując F10 ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...