Skocz do zawartości

Brak Trybu Graficznego W F9


Zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Zdenerwowany oszałamiającą ilością codziennych aktualizacji w mojej Fedorze 9 postanowiłem ją "odchudzić". Wpadłem na pomysł odinstalowania pakietów związanych z programowaniem bo jestem tylko zwykłym okienkowym użytkownikiem i nigdy raczej niczego nie będę programował. Usunęło się wszystko, choć nie bez problemów - musiałem to zrobić na raty. Nie sądziłem, że tak łatwo pójdzie. Nie musiałem nawet podawać hasła administratora. Efekt wiadomo jaki. Mam dostęp do powłoki, czy jak się to nazywa jednak nie wiem jak doinstalować brakujące pakiety. Nie wiem nawet jakie programy odinstalowałem. Na domiar złego po kilkukrotnych próbach startu z płytki instalacyjnej na ekranie widać tylko niekończący się ciąg wyrazów "GRUB".Proszę o pomoc. Zaznaczam że nie chcę porad typu - jak się nauczyć zaawansowanej obsługi Linuksa

i z jakiej literatury korzystać, oraz gdzie mogę sobie ....... moje umiejętności. Mam już swoje lata i jest już trochę za późno.

Z wyrazami szacunku. Zbig.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to co usunałeś znajdziesz w pliku /var/log/yum.log. Nie dam głowy co do nazwy pliku ale bardzo prawdopodobne że ma yum w nazwie.

 

Instalować pakiety możesz poleceniem "yum install nazwa_pakietu".

 

Zobacz co usunałeś, skup sie na KDE lub Gnome i Xorg.

Na naukę nigdy nie jest za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam że nie chcę porad typu - jak się nauczyć zaawansowanej obsługi Linuksa

i z jakiej literatury korzystać, oraz gdzie mogę sobie ....... moje umiejętności. Mam już swoje lata i jest już trochę za późno.

"Swoje lata" powiadasz? Za późno? ;)

 

A co do problemu, to jeśli nie chcesz główkować, to najprościej jest przeinstalować system i już na etapie instalacji wybrać żądane pakiety (jest "po drodze" wybór między "Dostosuj później" a "Dostosuj teraz").

 

Jeśli usunąłeś sobie środowisko graficzne, to najprościej doinstalować całą grupę pakietów

yum groupinstall "GNOME Desktop Environment"

Nie jestem pewien czy nazwę grupy dobrze pamiętam, ale wyszukasz sobie

yum grouplist

Jeśli w nazwie grupy są spacje, to należy ująć ją w cudzysłów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na ekranie widać tylko niekończący się ciąg wyrazów "GRUB".
Czyli w jakiś sposób uszkodziłeś przy okazji gruba. Najłatwiej będzie jak odpalisz instalację i zamiast opcji "nowy system" wybierzesz "aktualizuj system". Grub się naprawi, a pakiety powinny zostać bez zmian. Tak przy okazji to najlepiej usuwać pojedynczo niepotrzebne pakiety, które dużo zajmują i zwracać uwagę na ich zależności. Listę posortowaną wg wielkości programu możesz wywołać poleceniem rpm -q -a --qf '%10{SIZE}\t%{NAME}\n' | sort -k1,1n .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Swoje lata" powiadasz? Za późno? ;)

 

A co do problemu, to jeśli nie chcesz główkować, to najprościej jest przeinstalować system i już na etapie instalacji wybrać żądane pakiety (jest "po drodze" wybór między "Dostosuj później" a "Dostosuj teraz").

 

Jeśli usunąłeś sobie środowisko graficzne, to najprościej doinstalować całą grupę pakietów

yum groupinstall "GNOME Desktop Environment"

Nie jestem pewien czy nazwę grupy dobrze pamiętam, ale wyszukasz sobie

yum grouplist

Jeśli w nazwie grupy są spacje, to należy ująć ją w cudzysłów.

 

Dziękuję wszystkim za wskazówki. Zależy mi na odzyskaniu danych, nawet nie moich tylko Szanownej Małżonki. Z reinstalacją nie powinno być problemów bo zrobiłem sobie kiedyś obraz dysku. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zależy mi na odzyskaniu danych..." jeśli trzyma się dane na osobnej partycji niż systemowa (w tym katalog /home) to nic się z nimi nie stanie

no ja bym się akurat w tym przypadku nie zakładał...

kilka dni temu przy aktualizacjimojeg opensuse 11 coś się wysypało się coś związanego ze środowiskiem graficznym i pożarło mi cały /home mimo że był na osobnej partycji... aktualnie mam fedorkę 10 z kde4... niestety mam wrażenie ze przymula w porównaniu z os...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...