Skocz do zawartości

Reczne Przypisanie Adresu


da_niel

Rekomendowane odpowiedzi

No nie moglem znalezc...

Powiedzcie mi prosze jak moglbym recznie przydzielic sobie adresik z routera?

Chodzi o to, ze mam zrobiony forward pewnych portow na ip 192.168.1.30

ale u mnie w domu sa 4 kompy i problem w tym, ze czasem wylosuje numer 2 czasem 3 a jak chcialbym miec na stale przypisany 30. na swoim routerze nie znalazlem opcji adresowania po MAC wiec wymyslilem taki rozwiazanie jak przedstawilem powyzej

pzdr

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie moglem znalezc...

Powiedzcie mi prosze jak moglbym recznie przydzielic sobie adresik z routera?

Chodzi o to, ze mam zrobiony forward pewnych portow na ip 192.168.1.30

ale u mnie w domu sa 4 kompy i problem w tym, ze czasem wylosuje numer 2 czasem 3 a jak chcialbym miec na stale przypisany 30. na swoim routerze nie znalazlem opcji adresowania po MAC wiec wymyslilem taki rozwiazanie jak przedstawilem powyzej

pzdr

D

 

Co to za router? U mnie na przykład jest taka opcja pod tytułem: "Port Forwarding"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest opcja zeby Fedora mogla nie pobierac adresu z DHCP
Jest. Wyłącz usługę NetworkManager, włącz network. Niezbędne informacje wpisz do pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

Zakładam, że masz połączenie kablowe z ruterem i tylko jedna kartę z interfejsem o nazwie eth0. Sprawdź poleceniem ifconfig czy na pewno jest to eth0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o wlan0

Teraz moj plik ifcfg-wlan0 wyglada tak

# Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter
DEVICE=wlan0
BOOTPROTO=dhcp
HWADDR=00:17:c4:17:8c:1f
ONBOOT=yes

Nie zalezy mi wylacznie na wylaczeniu DHCP ale przede wszystkim na otrzymywaniu konkretnego IP z routera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)otrzymywaniu konkretnego IP z routera
To może zapewnić tylko ruter. Jeśli nia ma takiej możliwości, to pozostaje wyłącznie rezygnacja z DHCP na rzecz ręcznej konfiguracji.

 

Na Twoim miejscu przeczytałbym dokładnie instrukcję i sprawdził wszystkie menu rutera, bo nawet najprostszy powinien mieć możliwość powiązania IP z MACadresem.

Sprawdziłbym też na stronie producenta, czy nie wyszło nowsze oprogramowanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Wyłącz usługę NetworkManager, włącz network. Niezbędne informacje wpisz do pliku /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

 

Otóż nie ;)

To router przypisuje adres IP i to on go ustala. U mnie przez DHCP ten sam router ustawia dla np. mojego lapa (wlan0) 192.168.0.5, dla kabla .2, dla innego kompa w sieci na kablu .3.

Wszystko zależy od ustawień routera. Poszukaj w opcjach, jak przypisać konkretne IP dla danego Adresu MAC i wtedy NM dostanie w DHCP tylko dany konkretny adres IP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak w końcu 104 czy 704?

Nie licz na pomoc jeśli nie podajesz poprawnych danych :rolleyes:

zdecydowanie 704 -moj blad

Uwierzcie mi, ze przeczytałem instrukcje w przód i w tył i jeśli ktoś mi powie, że ten model ma opcje przypisania IP>MAC to oswidczam, ze ustawie sobie podpis, ze jestem największym młotem na forum...

i wiem, ze jest to tu niemile widziane ale jak w windzie wylacze DHCP i podam wszystko z reki (IP 192.168.1.30, Brama 192.168.1.1, maska 255.255.255.0 itp) to taki adres dostaje :ph34r:

Powiem wiecej System>Preferencje>Internet i Siec>Połączenia Sieciowe>siecie Bezprzewodowe>Edycja jest zakladka IPv4 i tam moge wylaczyc DHCP i wpisywac recznie. Ale brakuje mi jednej informacji tzn jest tam takie pole "domeny wyszukiwania" i jak chwile dluzej przytrzyma sie kursor pojawia sie hint "Example: gnome.org, lab.gnome.org"

zasadniczo nie doszedłem jeszcze jak zrobić żeby uaktywnił mi się przycisk "zastosuj" i wsystko było jak powinno

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o wlan0

Teraz moj plik ifcfg-wlan0 wyglada tak

# Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter
DEVICE=wlan0
BOOTPROTO=dhcp
HWADDR=00:17:c4:17:8c:1f
ONBOOT=yes

Nie zalezy mi wylacznie na wylaczeniu DHCP ale przede wszystkim na otrzymywaniu konkretnego IP z routera

ustaw bootproto na static, a w NetworkManagerze prawym myszki, wyedytuj połączenie, dodaj odpowiednie IP/maski/DNS-y itp i powinno działać.

Jeśli Ci nie potrzebne, to możesz wyłączyć też DHCP na routerze i przypisać wszystkim kompom na sztywno IP.

 

ps. czemu cały czas radzicie wyłączanie NM, skoro ten już bardzo dobrze działa w 99% przypadków ? I przy okazji sporo ułatwia, zwłaszcza z sieciami typu wi-fi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...