Skocz do zawartości

Jak Przekonać Grub Aby Załadował System W Trybie Tekstowym


patryk_f

Rekomendowane odpowiedzi

w moim poprzednim poście zwróciłem się na pytanie jak sobie poradzić ze zbyt wysoką rozdzielczością na jaką samoczynnie ustawiła się karta, otrzymałem odpowiedź aby zajrzeć do pliku XORG.conf

 

To muszę załadować system w tryb tekstowy

 

I tu konkretnie nie wiem jak sobie z tym poradzić w GRUB. adios poradził : Zaznaczasz jądro, które chcesz odpalić i klikasz E. W trybie edycji dopisujesz na końcu parametr 3. Klikasz ENTER a później B

 

próbowałem ale być może jestem zbyt głupi, nie wyszło, przeglądałem helpa GRUBa i nic tam nie zobaczyłem co by do tego służyło, w sieci brak na ten temat informacji.

 

kto wie jak zmusić grub aby załadował root w trybie tekstowym

 

 

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast "3" wpis "linux single".
Pienia coś Ci się chyba pomyliło. I to dwa razy.

Po pierwsze tryb uruchomienia na poziomie "3" (tryb tekstowy) oraz uruchomienie w trybie "single" (jak nazwa wskazuje tryb "jednoużytkownikowy", tryb "root") to nie to samo.

Po drugie jeśli "linux single" to nie w GRUBie - w GRUBie tylko "s", ale tu chodzi zdecydowanie o "3".

 

@patryk_f - Ty chcesz na stałe to wpisać do GRUBa czy przed uruchomieniem jednorazowo przekazać parametr?

 

[EDIT]

Odwołuję to "Pod drugie..." - sprawdziłem właśnie i w sumie można, nic złego się nie dzieje, ale efekt dokładnie ten sam jakbyśmy do linii kernela w GRUBie dopisali samo "s". Podejrzewam więc, że chodziło o uruchomienie nie z GRUBa a z tekstowego prompta bootowania (ale pięknie i po polsku <_< wybaczcie...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz w sumie chodziło o tryb tekstowy (taki jest temat wątku). Jak dla mnie w trybie s czy 3 jest on osiągalny. Fakt, że z 3 do 5 łatwiej przejść, a s to tryb w sumie awaryjny. A linux single bo tak zawsze wpisywałem i działało. Inna szkoła po prostu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to aby mieć możliwość zalogowania się jako root podejrzeć i poprawić Xorg.conf

 

Póżniej odpalić (_linuxa_ → Linuksa) ORT, stworzyć użytkownika i pracować normalnie. problem leży, jak dowiedziałem się na tym forum, w ustawionej zbyt duzej rozdzielczości.

 

Chyba że istnieje jakiś inny sposób aby, na przykład na poziomie instalacji systemu, system przyjął niską rozdzielczość , np600*800. a póżniej poprawić na wlasciwą 1440*900.

 

Jak widziałem kartę instalator rozpoznaję właściwą GeForce 8000 i wszystko jest w porządku do pierwszego uruchomienia i stworzenia użytkownika. tu po przeładowaniu systemu na monitorze wyświetla się komunikat : poza zakresem

 

 

Jak pamiętam F8 i F6 to zamontowało mi mi z minimalną rozdzielczością którą poprawiałem do właściwej a F9, jak widzę, kompletnie na odwrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że istnieje jakiś inny sposób aby, na przykład na poziomie instalacji systemu, system przyjął niską rozdzielczość , np600*800. a póżniej poprawić na wlasciwą 1440*900.
Jest sposób wielokrotnie opisywany.

Faktem jest, że najpierw trzeba się dobrać do linijki "kernel ..." w GRUBie. Podstawowe pytanie czy potrafisz przy starcie systemu wywołać menu GRUBa? W F10 trzeba w czasie uruchamiania systemu wcisnąć klawisz "shift" (nie wiem czy to ma znaczenie, ale ja zawsze wciskam lewy, czasem na wszelki wypadek kilka razy).

Jak już masz GRUBa, to wciskasz kolejno "a", spacja, "3" (albo "s" albo "linux single") i <enter>.

Jeśli wciąż masz problem z rozdzielczością, to jeszcze inne parametry xdriver=vesa, video=vesa, resolution=800x600, nomodeset - niekoniecznie wszystkie naraz. W ostateczności - jeśli to przy instalacji - możesz próbować instalować w trybie tekstowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim poprzednim poście zwróciłem się na pytanie jak sobie poradzić ze zbyt wysoką rozdzielczością na jaką samoczynnie ustawiła się karta, otrzymałem odpowiedź aby zajrzeć do pliku XORG.conf

 

To muszę załadować system w tryb tekstowy

 

przyjąłeś błędne założenie - możesz sobie edytować ten plik w Kate, albo Gedit, albo co tam jeszcze masz w menu z aplikacjami; i wtedy wprowadzone zmiany zadziałają dopiero po ponownym uruchomieniu trybu graficznego, zwanego ładnie serwer X

 

w Fedorze da się to zrobić poprzez wylogowanie na chwilę, albo wciśnięcie CTRL+ALT+BACKSPACE (ale z tego ostatniego mogą wyniknąć nieprzewidziane kłopoty, zwłaszcza jeśli w katalogu /tmp zostaną jakieś pliki okienkowych programów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze tak prosto

 

Chcesz powiedzieć, że nie zawsze się da przełączyć? Jeszcze się nie spotkałem z taką sytuacją, ale może mało widziałem ;)

 

Dla ścisłości w Fedora 10 to Ctrl+Alt+F{2..6} (pod Ctrl+Alt+F1 jest grafika

 

Ops, to nie wiedziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że nie zawsze się da przełączyć?
Pod F10 miałem z tym problemy. Zanim uporałem się z moją nieszczęśną ATI x1200, w momencie kiedy dostawałem komunikat "poza zakresem" to już tylko delikatne wciśnięcie "power off" na obudowie w celu poprawnego złożenia systemu działało :rolleyes:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Chcesz powiedzieć, że nie zawsze się da przełączyć? Jeszcze się nie spotkałem z taką sytuacją, ale może mało widziałem ;)

Chyba chodzi o to, że jak Xy nie wstają to się nie zalogujesz żeby się przełączyć później w konsole :)

Jak masz zepsutego XORG.confa to się nie zalogujesz w init 5 żeby móc cokolwiek przełączać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Ludzie, jak na jakimś forum windowsowym, gdzie średnia wieku to 14, a główne zainteresowania to gry. ;)

Jedynie sensownie piszący w tym wątku, to kolega Arabski.

 

Kolego Patryku,

żeby coś zmienić w xorg.conf, nie trzeba cudować z bootowaniem w trybie tekstowym, tylko wystarczy przejść na wirtualną konsolę, (np. CTRL+ALT +F3).

Xorg.conf nie ma wpływu na jej grafikę. A jeżeli zwiesi cały komp albo namiesza w standardowych i/o, to jest to przypadek spotykany raz na 200 i nie ma sensu go poruszać w tym wątku (Theriel, nie chcę wiedzieć, co Ty robisz z tym xorg-iem).

 

Jeżeli xorg.conf jest zły, to przy bootowaniu pozostanie w trybie tekstowym i sam się prosi, żeby wejść na konsole tekstową CTRL+ ALT +F3.

Tak że próba bootowania tutaj do trybu tekstowego to całkowicie poroniony pomysł.

 

!! Podczas normalnej pracy możemy się także przałączyć na taką konsolę i po dokonaniu zmian w xorg.xconf, zrestartować menedżera X-ów.

Dla środowiska Gnome będzie to komenda:

#/etc/init.d/gdm restart

(To samo otrzymuje się po wciśnieciu CTRL+ALT+BACKSPACE w oknie graficznym)

 

Albo, jeśli ktoś chce, zatrzymać i po jakich operacjach uruchomić ponownie:

#/etc/init.d/gdm stop

komendy

$ startx

 

Uwaga, ostatniej komendy nie należy wykonywać jako root, bo uruchomimy okna w trybie admina (można coś namieszać, oraz nie mamy swojego pulpitu, ikon, ustawień)

 

Jeśli chcesz wiedzieć, czy masz KDE, Gnome, XFCE, i co za tym idzie jakiego menedżera, wystarczy wykonać komendę:

 ps -ef|grep dm

Gnome ma gdm.

KDE ma kdm.

XFCE obecnie ma już także gdm (wcześniej xdm).

Te różne Flux/Blackbox-y mają chyba wdm.

 

Demona X-ów, jak każdego demona, nie należy obsługiwać komendą kill.

 

 

 

!! Co do podglądania xorg.conf, Patryku, to robisz to kiedy chcesz i jak chcesz, najprościej z konsolki graficznej na pulpicie:

cat /etc/X11/xorg.conf

 

Niestety xorg.conf jest już w zaniku w Fedorze, na rzecz autowykrywania:

http://www.nextmag.pl/index.php/artykul/ai...ucje/page_num/1

Ja mam Fedorę 10 i go nie mam.

 

 

 

!! A wreszcie co do ręcznego wymuszenia trybu karty, to w sekcji Screen, podsekcji Display, dajesz linię modes, jak na grubo znaznaczona. Po przecinku możesz więcej trybów. To 75 to odświeżanie (rozumiem że jak masz wide, to i LCD-ka).

 

Section "Screen"

Identifier "Screen0"

Device "Device0"

Monitor "Monitor0"

DefaultDepth 24

Option "TwinView" "0"

Option "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"

SubSection "Display"

Modes "1440x900_75"

Depth 24

EndSubSection

EndSection

 

!! Pozostaje pytanie, czy masz włączone sterowniki 3D dla tego GeForce? Jeśli tak, to grafikę najlepiej ustawisz za pomocą aplikacji nvidia-settings (powinna być gdzieś w Menu/ Akcesoria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...