Skocz do zawartości

Instalacja Linuksa Fedory - Jak?


Damix

Rekomendowane odpowiedzi

jak zainstalować fedorę podczas uruchomienia laptopa? czy jak przegram na płytkę plik iso z systemem, to automatycznie przy uruchomieniu laptopa zacznie się instalować?

Edytowane przez WalDo
poprawa ortografii w tytule postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Od takich pytań to jest tutaj "Ośla łączka" :)

Pamiętaj nagrać płytę jako obraz a nie jako plik na płytkę. Sprawdź sumę sha1 przed nagraniem.

Jak uruchomić laptopa z płyty CD/DVD zależy od typu laptopa. Jeśli w BIOS ustawisz kolejność bootowania taką, że przed dyskiem twardym będzie napęd CD/DVD to po włożeniu płyty i uruchomieniu laptopa uruchomi się system (instalator) z płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To powinno wystarczyć.

 

Co do sprawdzania sumy kontrolnej, to lepiej to zrobić, bo potem pojawi się kolejny post pt."płyta mi się nie bootuje a wypaliłem prawidłowo" albo coś podobnego ;)

Pod Windows sumę kontrolna możesz sprawdzić uruchamiając taki np. darmowy programik → http://www.slavasoft.com/fsum/ z opcją "-sha1". Wynik działania porównujesz z tym co zostało umieszczone w pliku SHA1SUM w katalogu, z którego pobierałeś obraz ISO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sciagnalem ten programik, ale jak go odpalam to tak mignie na chwilę czarne okienko i tyle z uzywania tego programu.
No nie no... :) To jest program konsolowy. Musisz wybrać "Start"→"Uruchom..." i wpisać "cmd" uruchomi się konsola tekstowa. Przejdź do katalogu, w którym masz obraz ISO potem pełna ścieżka do programu i nazwa obrazu. Coś w rodzaju C:\Program Files\jakis katalog coś tam coś tam\fsum.exe Fedora<ta ktorą ściągnąłeś>.iso :)

A jak nie dasz rady to masz dwa wyjścia:

1.zaryzykuj i po prostu skorzystaj z porady, którą dał powyżej qmic - zazwyczaj się udaje, szczególnie jeśli ściągałeś na dobrym stabilnym łączu.

2.wyszukaj programik graficzny, który zrobi to samo co "fsum" tylko "obrazkowo" :) np.

http://www.freedownloadmanager.org/downloads/Iside_12957_p

http://www.freedownloadmanager.org/downloa...ashCalc_27712_p

nie gwarantuję, że to działa, bo nie mam jak sprawdzić, ale jak nie te programy, to pewnie znajdziesz inne.

 

[EDIT]

Jeśli skorzystasz z tych graficznych, to daj znać którego używałeś (z linkiem oczywiście), to dopisze na naszej wikipedii. BTW warto tam zajrzeć → http://wiki.fedora.pl

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawdzania sumy kontrolnej, to lepiej to zrobić, bo potem pojawi się kolejny post pt."płyta mi się nie bootuje a wypaliłem prawidłowo" albo coś podobnego wink.gif

 

co do sprawdzania to ja nigdy nie sprawdzałem i mi zawsze działało a co do tego, że moge łącze jest stabilne to miałbym duże zastrzeżenia :P... Nie raz mi potrafiło kilkanaście razy przerwać podczas ściągania czegoś z tym, że ja ściągam programem, który jest manager'em downloadu :)... A ci do tego, że płyta nie bootuje to jest róznie bo gdy mam zamiar nagrać jakiś system to najpierw sprawdzam czy nie ma błedów przy odpalaniu na MS Virtual PC - pomińmy tu błedy przy nagraniu płyty - tym razem nie chciało mi odpalić, cudowało ekran migał nie było na całym itp itd ake myśle sobie kij z tym wyapalam :D i się udało ale to tylko i wyłącznie głupi fart ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli suma jest poprawna.

Na pewno dobrze wypalona płyta? Wypaliłeś obraz na płytę czy nagrałeś jako plik? Może to wina nośnika lub/i nagrywarki?

 

Off topic

co do sprawdzania to ja nigdy nie sprawdzałem
Tak więc spokojnie można sobie wszystkie sumy wyrzucić i w zasadzie nie wiadomo po co jacyś idioci to wymyślili, skoro jak widać ..::DAN::.. ma zawsze dobrze

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nagrałeś na płytę tak jak nagrywasz zwykłe pliki?

 

[EDIT]

Nie wiem jakie masz to Nero, ale na komputerze z Windows mam Nero 7 Essentials. jedna z ikon jest opisana jako "Kopia zapasowa". Jak na nią najedziesz pokazuje się kilka opcji m.in. "Nagraj obraz na dysku" i to z tej opcji musisz skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...