Skocz do zawartości

Śmierć Systemu


bociektrn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio zainstalowałem sobie conky'ego, usunąłem stare jądra których i tak nie używałem i... Po wyłączeniu komputera i ponownym jego odpaleniu wyskakuje mi komunikat, że nie mam wolnego miejsca na dysku i za cholerę system nie chce się odpalić. Mam czarny ekran z białym polem tekstowym i to wszystko. Nie mam pojęcia jak go ponownie ożywić dlatego zwracam się do was. Wiem, że najłatwiej było by zrobić format systemu lecz chciałbym odzyskać moje ustawienia i kilka ważnych plików które trzymałem na pulpicie (nie zdążyłem ich przenieść na inną partycje).

 

Jakieś sugestie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek spróbuj uruchomić z płyty instalacyjnej w trybie awaryjnym (rescue). To o ile pamiętam będzie druga opcja od góry w menu.

Inna możliwość to uruchomienie z LiveCD, podmontowanie partycji i przekopiowanie ustawień i innych potrzebnych rzeczy.

 

A jak usuwałeś te jądra? Może usunąłeś za dużo tj. wszystkie? Albo przez pomyłkę usunąłeś najnowsze, to które odpala się domyślnie. Spróbuj wybrać w menu GRUBa inne.

Jeśli nie widzisz menu GRUBa przy starcie to uruchamiając system pzytrzymaj albo kilkakrotnie (do skutku :) ) naciskaj lewy shift.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem 3 najstarsze jądra (z 4) lecz za cholerę nie pamiętam teraz komendy (bym musiał dorwać się do terminalu bo aktualnie piszę z lapka z XP). W GRUBie jest tylko to jedno które akurat nie działa. Ściągnę zaraz livecd i zobaczymy co się stanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Gnome nie chce się uruchomić czy w ogóle system? Próbowałeś wchodzić do trybu tekstowego (dopisanie 3 do parametrów jądra). Może faktycznie nie masz miejsca na partycji głównej? Możesz to sprawdzić komendą df -m w konsoli (np. przez livecd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...