Skocz do zawartości

Gry Pod Linuksa


linux_amator

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 39
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sporo starych gier (abandonware leży na sieci) a co do cRPG to jak nie graliście w EOB (Eye of the Beholder) http://www.stare-gry.klawo.pl/rpg/Eye-of-beholder.html

to nic nie wiecie o rpgach :)

Stare gry DOSowe świetnie chodzą na DOSboxie, aż się łezka w oku kręci :)

 

poza tym wciaz powstaja nowe:

 

mim.th.png

 

:D

to moja praca nad przerobieniem Magii i Miecza na kompa. zblizam sie juz do konca. z tym ze z racji praw autorskich raczej tego nie opublikuje :unsure:

 

w kazdym razie jak sie uda, to bedzie dowod, ze Python w polaczeniu z Java (czyli tzw Jython) nadaje sie do gier.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagged Alliance 2 pod linuksem?
Jak powstawał projekt JA2-Stracciatella to bawiłem się, później komuś pożyczyłem grę i jak to zwykle bywa już nie wróciła do mnie, a szkoda, bo dobrze ją wspominam. Najnowsze źródła możesz znaleźć na stronie http://tron.homeunix.org/ja2/ a tu jest opis instalacji http://ja2.dragonriders.de/install.html

 

Mam nadzieję, że ze sterownikami do kart graficznych innych niż Intela jest lepiej, ale moje doświadczenia są właśnie takie.
A to dziwne, bo mam GMA950 i jeszcze niedawno pod linuksem w quake'u 3 wyciągałem spokojnie 125 fpsów podczas, gdy na windowsie przy identycznym configu zaledwie 60-70 fpsów. Deus Ex pod windowsem zacinał się tak mocno, że uniemożliwiało to grę, pod Wine full detale, przy maksymalnej rozdzielczości i nawet fajny framerate. Podobnie Max Payne, który pod windowsem w ogóle nie uruchomił się wyrzucając błąd związany z grafiką, a na linuksem wszystko pięknie chodzi. To tylko kilka przykładów. Fakt, że aktualnie sterownik intela jest przepisywany i wydajność jest kiepska, ale kilka miesięcy temu odpalałem na tej karcie naprawdę fajne tytuły. Jeśli chodzi o nvidię to sterownik linuksowy wcale nie ustępuje wydajnością.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daf, genialny pomysł, ja poproszę, będę milczał jak grób :)

 

a wiec ćśśśśś... :rolleyes:

 

przyslij mi maila na priva. a moze chcesz mi pomoc? pelna wersje bez multiplayera postawie na razie sam. mam nadzieje, ze w ciagu miesiaca sie wyrobie. natomiast pozniej bedzie mozna modowac dowoli. glownie chodzi o pisanie przygod, znajdowanie wolnych grafik, pisanie nowych pol. chodzi o to, ze im wczesniej ta wersja oddali sie od oryginalu i pozbedziemy sie niewolnych grafik, tym szybciej bedzie mozna gre oficjalnie opublikowac.

 

do tej pracy nie potrzeba zadnej zaawansowanej znajomosci programowania. moze pokrotce wytlumacze:

 

silnik gry napisany jest w Javie. jest gotowy w 80%. brakuje obslugi Specjalnych Zdolnosci i Czarow oraz krain Srodkowej i Wewnetrznej. te elementy doloze mysle, ze w ten weekend gdyz nie jest to skomplikowane. wszystko inne (dzialanie pol, kart przygod, czarow, spec zdolnosci - gotowe w 40%) oprogramowane sa w Jythonie (Pythonie sprzezonym i wykorzystujacym biblioteki Javy). te kody sa pisane w sposob bardzo uproszczone tak aby KAZDY byl w stanie dopisywac swoje elementy. jesli napisze sie cos swojego, wystarczy to dodac do pliku konfiguracyjnego i juz jest w grze.

 

marzy mi sie napisanie dodatkowych rzeczy. na pewno to zrobie, ale pomoc mile widziana. przydalby sie tez grafik i ktos kto potrafilby zaprojektowac/wykonac interfejs. jak widzicie, ja nie mam talentu :D

 

aha, jeszcze jedno - w tej wersji zrezygnowalem z planszy. dla mnie MiM to zawsze byla gra RPG i plansza jest wg mnie niepotrzebna. jakby znalazl sie ktos chetny na douczenie sie jMonkey albo Java3D to mozna zrobic alternatywna wersje wykorzystujaca ten sam silnik. moze sam to zrobie, ale na to raczej nie mam specjalnie motywacji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dziwne, bo mam GMA950 i jeszcze niedawno pod linuksem w quake'u 3 wyciągałem spokojnie 125 fpsów podczas, gdy na windowsie przy identycznym configu zaledwie 60-70 fpsów. Deus Ex pod windowsem zacinał się tak mocno, że uniemożliwiało to grę, pod Wine full detale, przy maksymalnej rozdzielczości i nawet fajny framerate. Podobnie Max Payne, który pod windowsem w ogóle nie uruchomił się wyrzucając błąd związany z grafiką, a na linuksem wszystko pięknie chodzi. To tylko kilka przykładów. Fakt, że aktualnie sterownik intela jest przepisywany i wydajność jest kiepska, ale kilka miesięcy temu odpalałem na tej karcie naprawdę fajne tytuły. Jeśli chodzi o nvidię to sterownik linuksowy wcale nie ustępuje wydajnością.

 

Faktycznie dziwne. Gry 3D z Wine tak samo nie działały mi 5 lat temu z moją starą kartą graficzną (Intel i810), tak samo nie działają teraz (Intel GM965). Wszystko wygląda zawsze tak, jakby Wine nie umiało załapać, że jest coś takiego jak akceleracja 3D. Nawet natywnie nie jest lepiej - jeszcze na F10 takie Neverwinter Nights co prawda przynajmniej działało, jednak wydajność była przeokropnie niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daf - znam osobę, która się baaardzo zajmuje Magią i Mieczem znaną także jako Talisman jeśli się nie mylę, tak więc jeśli też mógłbym kiedyś poprosić o to arcydzieło, potropię bugi jeśli trzeba...no i o ile będą bo coś mi się zdaje, że może się okazać, iż nie będzie co tropić ;)

Sporo starych gier (abandonware leży na sieci) a co do cRPG to jak nie graliście w EOB (Eye of the Beholder) http://www.stare-gry.klawo.pl/rpg/Eye-of-beholder.html

to nic nie wiecie o rpgach

The Quest...co prawda trzeba przez Wine ale działa jak należy, piękny najprawdziwszy RPG, kiedy zapoznałem się z kartą postaci, o mało nie zemdlałem, ze szczęścia, że nie jest to kolejny hack'n'slash siekankowy, tylko ultra rozbudowany RPG, zaś w Eye of Beholder chyba próbowałem grać ale mi się nie udało, może spróbuję ponownie niedługo, jeśli jest tam jakaś magia rzecz jasna ^_^"

Trochę lepiej jest z ilością gier FPS (też problem wydajności grafiki 3D)

Wiem, że to nie są bardzo wymagające tytuły ale Quake III, OpenArena oraz UnrealTournament (by Wine) chodzą w mojej opinii bardzo dobrze :)

Zaszalałem kiedyś nawet bardziej, sprawdzałem World of Warcraft przez Wine, troszkę przycinało ale raczej z powodu sprzętu...aczkolwiek...jednakże grać się dało bez problemów większych - gra z założenia płatna ale od czego mamy prywatne serwery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daf - znam osobę, która się baaardzo zajmuje Magią i Mieczem znaną także jako Talisman jeśli się nie mylę, tak więc jeśli też mógłbym kiedyś poprosić o to arcydzieło, potropię bugi jeśli trzeba...no i o ile będą bo coś mi się zdaje, że może się okazać, iż nie będzie co tropić ;)

 

bugi na pewno beda :rolleyes:

 

mam nadzieje, ze ta osoba to nie jakis wydawca MiMa lub Talismana w Polsce...? :unsure: naprawde nie mam ochoty wpakowac sie w klopoty.

 

tak jak wczesniej. wyslij mi maila na priva. wkrotce cos pewnie wysle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje, ze ta osoba to nie jakis wydawca MiMa lub Talismana w Polsce...?

Nienie, bez przesady ;) poprostu...można porównać jego zainteresowanie do MiM/Talisman do mojego zainteresowania Rockmanem - ogromne :)

Aye aye sir wysyłam PM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W sumie macie rację - a czy np w sklepach można kupić gry pod linuksa - odpowiednik "Games for Widnows" - czy coś takiego nie istnieje?

 

Zatem źródła gier na Linuksa to są repozytoria + Wine ?

 

Istnieje opcja zakupu gier dla Linuksa od bardzo dawna. Sam jestem posiadaczem wielu komercyjnych gier dla Linuksa.

Pamiętaj jednak że chodzi wyłącznie o sklepy internetowe z grami dla Linuksa. Tutaj jest lista gier którą tworzę:

 

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=7991

 

Wine - to program do uruchamiania gier dla Windows. Możesz kupić wersję dla Windows i ją uruchomić. Pamiętaj jednak że nie masz żadnej gwarancji że wspomniana gra dla Windows będzie działać poprawnie pod Wine. To po prostu wersja stworzona dla innego systemu.

 

Osobiście gram wyłącznie w wersje natywne dla Linuksa. Instalacja tych gier jest banalna i działają naprawdę dobrze.

 

Nadzwyczaj optymistycznie podchodzicie do tematu gier. ;) Ilość gier komercyjnych na Linuksa jest śladowa (bądźmy poważni, porównujmy do ilości na Windowsa),

 

Za bardzo się przejmujesz tym co robi Microsoft oraz kilka innych firm tworzących gry dla systemu Windows. Nie porównuj ilości gier dla Linuksa to nie ma sensu.Prawda jest taka że linuksowy rynek gier istnieje dopiero od jakichś 11 lat. Moja rada kup sobie kilka fajnych gier dla Linuksa i po prostu zacznij grać na tym systemie.

 

zaś wolne są najczęściej albo dalekie od ukończenia (zapewne już na zawsze) albo nie nadają się do grania z innych powodów.

 

Martwe projekty to zupełnie inna historia. Jest pewna liczba gier open source które są aktywnie rozwijane i możesz ciągle w nie grać.

 

Jednym z tych powodów jest wciąż słaba jakość sterowników do karty graficznej, przez co wydajność grafiki 3D jest dużo niższa niż na Windowsie.

 

Jakich znowu sterowników? Jedną opcją dla graczy bez względu na używany system są karty graficzne firmy Nvidia.

 

Samo działanie gier 3D jest też zazwyczaj wyjątkowo niestabilne, co w praktyce czyni niemożliwym mówienie o jakiejkolwiek rozrywce (chyba że kogoś kręci zgadywanie, dlaczego gra albo wcale się nie uruchamia albo ciągle sypie). Mam nadzieję, że ze sterownikami do kart graficznych innych niż Intela jest lepiej, ale moje doświadczenia są właśnie takie.

 

Kup sobie kartę graficzną firmy Nvidia i możesz zapomnieć o jakichkolwiek problemach. karty graficzne firmy Intel są zbyt słabe aby poprawnie uruchomić na nich większośc gier komercyjnych dla Linuksa.

 

 

Na Linuksa wciąż nie znajdzie się żadnej porządnej gry cRPG ani MMORPG - wyjątkiem jest Neverwinter Nights i trochę gier działających na Wine.

 

Z grami cRPG jest faktycznie kłopot ponieważ nie ma ich zbyt wiele dla Linuksa. Jednak pamiętam, że kilka lat temu były te same narzekania na liczbę gier przygodowych dostępnych dla Linuksa - obecnie jest ich całkiem sporo i ich liczba cały czas wzrasta.

Jeśli chodzi o MMORPG to polecam:

 

A Tale in the Desert

Dofus

Eternal Lands

Regnum Online

Tibia

Wurm Online

Graal Online

Vendetta Online

Auteria

Exile III: Ruined World

itd.

 

Jeśli chodzi o gry RPG to w sumie najbardziej przypadły mi do gustu Sacred: Gold Edition oraz Eschalon: Book I - polecam kupić.

Wszystkie te gry mają natywne wersje dla Linuksa.

 

Z samym Wine też jest ciekawa sprawa, bo nigdy w życiu nie udało mi się na nim odpalić gry 3D, a gry 2D (np. Baldur's Gate, Planescape: Torment etc.) działające z użyciem jednej wersji Wine, po jego aktualizacji potrafią się już nie uruchamiać.

 

Winje jest kiepskim rozwiązaniem dla graczy. Spróbuj tego:

 

http://linux.prinas.si/gemrb/doku.php

 

Trochę lepiej jest z ilością gier FPS (też problem wydajności grafiki 3D) i RTS,

 

Dziwne nigdy nie miałem problemów z wydajnością. gier FPS - Czy twój komputer spełnia wymagania tych gier?

 

dzięki ScummVM można grać w dobre klasyczne przygodówki.

 

Osobiście nigdy nie korzystałem z ScummVM. Po prostu wolę współczesne gry przygodowe ,które są dostępne dla Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi tam, odpowiem.

 

Za bardzo się przejmujesz tym co robi Microsoft oraz kilka innych firm tworzących gry dla systemu Windows. Nie porównuj ilości gier dla Linuksa to nie ma sensu.Prawda jest taka że linuksowy rynek gier istnieje dopiero od jakichś 11 lat. Moja rada kup sobie kilka fajnych gier dla Linuksa i po prostu zacznij grać na tym systemie.

A nie pomyślałeś że to może raczej wina faktu, że Linuksa używa ~1% użytkowników desktopów? Zwyczajnie się nie kalkuluje. Poza tym twoja teoria sypie się, jeśli spojrzeć na ilość gier dostępnych na takiego Iphone'a.

 

Martwe projekty to zupełnie inna historia. Jest pewna liczba gier open source które są aktywnie rozwijane i możesz ciągle w nie grać.

Pewna może i jest, tylko nie ma szans znaleźć czegokolwiek ciekawego. Osobiście mam na myśli cRPG, może to spaczony gust?

 

Jakich znowu sterowników? Jedną opcją dla graczy bez względu na używany system są karty graficzne firmy Nvidia.

 

Kup sobie kartę graficzną firmy Nvidia i możesz zapomnieć o jakichkolwiek problemach. karty graficzne firmy Intel są zbyt słabe aby poprawnie uruchomić na nich większośc gier komercyjnych dla Linuksa.

No pewnie, wymienię sobie kartę graficzną w laptopie. Poza tym kartę Intela wybrałem świadomie i wiem, że nie mogę grać z nią w najnowsze produkcje. Tyle że takie Neverwinter Nights (zauwaź - natywne na Linuksa) na Windowsie chodzi płynnie, a na Linuksie haczy i masakruje grę licznymi przekłamaniami graficznymi.

 

Z grami cRPG jest faktycznie kłopot ponieważ nie ma ich zbyt wiele dla Linuksa. Jednak pamiętam, że kilka lat temu były te same narzekania na liczbę gier przygodowych dostępnych dla Linuksa - obecnie jest ich całkiem sporo i ich liczba cały czas wzrasta.

Jeśli chodzi o MMORPG to polecam:

 

A Tale in the Desert

Dofus

Eternal Lands

Regnum Online

Tibia

Wurm Online

Graal Online

Vendetta Online

Auteria

Exile III: Ruined World

itd.

No to tak:

A Tale in the Desert - płatna, MMORPG (nie przepadam), brak wersji na 64 bity,

Dofus - znowu MMORPG (ale już pomińmy...), w dodatku chodzi kiepsko, jak to Flash na Linuksie, muszę dodawać że na Windowsie chodzi 10x szybciej?

Eternal Lands - nigdy nie udalo mi się odpalić,

Regnum - to samo,

Tibia - bądźmy poważni...

Wurm - wygląda nawet ciekawie,

Graal - słyszałem, ale mnie nie zainteresowało,

Vendetta Online - nawet lubię takie gierki, niestety na Linuksie moja karta jest na to za słaba, na Windowsie jakoś chodzi bez większych problemów,

Auteria - też będę musiał się zainteresować,

Exile III: Ruined World - aż takie zabytki jakoś mnie nie kręcą, no fakt, ale może by przynajmniej chodziło...

 

Jeśli chodzi o gry RPG to w sumie najbardziej przypadły mi do gustu Sacred: Gold Edition oraz Eschalon: Book I - polecam kupić.

Wszystkie te gry mają natywne wersje dla Linuksa.

Wypada sprawdzić, przynajmnie Eschalon, bo Sacred wygląda na jakiś hack'n'slash.

 

Winje jest kiepskim rozwiązaniem dla graczy. Spróbuj tego:

 

http://linux.prinas.si/gemrb/doku.php

O GemRB słyszałem już jak ten projekt startował. Szczególnie szybkich postępów nie czynią. Najpełniejsza jest obsługa Baldur's Gate II, jednak nie wydaje mi się żeby można było przejść z tym uczciwie grę od początku do końca. Przynajmniej takiej informacji na stronie nie znalazłem.

 

Dziwne nigdy nie miałem problemów z wydajnością. gier FPS - Czy twój komputer spełnia wymagania tych gier?

Na Windowsie? Tak. Niestety dobre inaczej sterowniki na Linuksa znaaaacznie podwyższają wymagania.

 

Podsumowując - no błagam, można lubić Linuksa, ale nikomu nie wmówisz, że ten system nadaje się do grania, a szczególnie że ze sterownikami do kart graficznych wszystko jest w porządku. W taki kit może uwierzą neofici, wieszający w pokoju plakaty z Tuxem, ale nikt trzeźwo myślący...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...