Skocz do zawartości

Gry Pod Linuksa


linux_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

 

Skad mozna sciagnac gry na linuksa - takie jak Quake 3, Unreal w wersji pełnej? Czy jest taka możliwość?

 

Jak wolne oprogramowanie - powinno tyczyć się też gier, tych które są. Nie powinno być zatem żadnych opłat z tym związanych.

 

Z repozytoriów pobrałem Q3, ale to jest wersja okrojona - jedynie 4 plansze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak masz płytę quake to ściągasz najnowszy point release, instalujesz i wklejasz do folderu beseq3 plik pak0.pk3 z płyty. A darmowa wersja quake, o której prawdopodobnie myślisz to OpenArena i znajduje się w repozytoriach. W przypadku unreala to jeszcze łatwiej, kupujesz w extra klasyce za ~20zł i instalujesz pod wine :) . Po za tym jest mnóstwo shooterów darmowych w repo wystarczy poszukać (AlienArena, Nexuiz, Warsow, Teeworlds i wiele innych).

Jak wolne oprogramowanie - powinno tyczyć się też gier, tych które są. Nie powinno być zatem żadnych opłat z tym związanych.
Idiotyczne rozumowanie, kto powiedział, że quake czy unreal jest wolnym oprogramowaniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quake akurat włącznie do Quake III Arena zostały wypuszczone pewien czas po ich wydaniu na GPL.

 

źródła (na wiki dalsze odwołania do konkretniejszych źródeł):

http://en.wikipedia.org/wiki/Quake#Source_code_and_legacy

http://en.wikipedia.org/wiki/Quake_II#Technical

http://en.wikipedia.org/wiki/Quake_III_Arena#Source_Release

http://games.slashdot.org/article.pl?sid=0...236&tid=112

 

Rozumowania że "wszystko wolne" nie stosuj jednak linux_amator - co wolne to wolne a co nie to nie... :P Niezłym źródłem informacji o wolnych grach jest: http://happypenguin.org/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ktoso, ale silnik, nie sama gra, a to jest spora różnicą. Zacytuję frament z http://en.wikipedia.org/wiki/Quake_III_Arena#Source_Release :

As before, the engine, but not the content such as textures and models, were released, so that anyone who wishes to build the game from source will still need an original copy of the game to play it as intended.
Stąd ten plik pak0.pk3 w moim porzednim poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie macie rację - a czy np w sklepach można kupić gry pod linuksa - odpowiednik "Games for Widnows" - czy coś takiego nie istnieje?

 

Zatem źródła gier na Linuksa to są repozytoria + Wine ?

Edytowane przez WalDo
Proszę pisać we właściwych działach. Jest osobne forum o grach. Przenoszę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie macie rację - a czy np w sklepach można kupić gry pod linuksa - odpowiednik "Games for Widnows" - czy coś takiego nie istnieje?
Są, ale bardzo mało z nowości komercyjnych, teraz przychodzi mi do głowy jedynie Penumbra i World of Goo, dostępne raczej tylko w sklepach internetowych. Jest oczywiście sporo gierek mających klienta linuksowego, ale wymagających plików z orginalnej gry np. Neverwinter Nights, czy wspomniany wcześniej quake3.

Zatem źródła gier na Linuksa to są repozytoria + Wine ?

Wine i wybór wcale nie jest taki mały. Wystarczy zobaczyć na stronie http://appdb.winehq.org/ , tytuły znajdujące się na liście Platinum http://appdb.winehq.org/objectManager.php?...bAscending=true i Gold http://appdb.winehq.org/objectManager.php?...bAscending=true działają praktycznie tak samo (czasami nawet lepiej) jak pod windowsem. W repozytoriach też można znaleźć fajne gierki, wiadomo bez graficznych fajerwerków, ale za to bardzo grywalne np. Battle for Wesnoth, Freeciv, Widelands i wiele innych. Właściwie to wystarczy wpisać w googlach linux+gry. Dobrą listę możesz znaleźć tu http://libregamewiki.org/List_of_games , no i IMO najlepsza strona to wspomniana wcześniej http://happypenguin.org/

EDIT: A i jest projekt automatyzujący instalację popularnych gier windowsowych pod linuksem PlaOnLinux http://www.playonlinux.com/pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór jest dosyć duży, tylko ciekawe czy doczekamy czasów, że pod Linuksa będą takie tytuły jak np Wiedźmin, GTA 4, Pes czy NBA :)

 

pewnie jak MS udostepni zrodla DirectX-a... :D

 

mnie najbardziej wkurza to, ze wszystkie gry w ktore lubie grac (Europa Universalis 2 i 3, Mount&Blade, Civ4 itp.) chodza pieknie przez wine na desktopie z GEForcem 6800, ale za nic nie chca sie dac uruchomic (tylko na wine, bo na widzie chodza) na laptopie z intel 950. nigdy wiecej grafiki intela!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@daf - powiem więcej, nigdy więcej Intela ;)

z Unreal Tournament bodajże UT, UT2003, UT2004 jest jeszcze taki numer, że używając oryginalnych plików (oczywiście mówimy o zakupie oryginału ;) ) oraz dodatkowego pliku binarnego przygotowanego pod Linux, można w to grać natywnie pod Linux i przyznam, że działa rewelacyjnie...tylko coś jakby cichawo ale to może tylko ustawienia głośności u mnie ;)

W sprawie Quake'a owszem jest sam silnik na GPLu a nie gra, był nawet problem przy OpenArenie, bodaj w wersji 0.7.1 lub 0.7.7 iż wykryto jakieś materiały, które nie mogą być rozprowadzane za free (jakośtak to było) przez co wydanie następnej wersji się dosyć opóźniło :(

Quake III ah jeszcze gdzieś go chyba nawet mam...trzeba trochę się odstresować :)

Jeszcze słówko odnośnie Wine, jest on coraz doskonalszy, jak już odpaliłem na próbę World of Warcraft i raptem lekko się przycinało ale grać się dało :) bah Diablo I z pomocą małego Fixu działa pięknie :D

Generalnie to co nie można uruchomić pod Wine od tak to takie gry, które

a) zawierają GameGuard (jest bodaj jeden wyjątek ale oprócz niego wszystko jak jeden mąż nie idzie)

B) są napisane w .NET (ah ten MS...)

c) zbyt skomplikowane/robione przez polaków (serio, klient RO polskiego KDR jako jedyny nie chciał działać spośród około 5 przeze mnie testowanych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzwyczaj optymistycznie podchodzicie do tematu gier. ;) Ilość gier komercyjnych na Linuksa jest śladowa (bądźmy poważni, porównujmy do ilości na Windowsa), zaś wolne są najczęściej albo dalekie od ukończenia (zapewne już na zawsze) albo nie nadają się do grania z innych powodów. Jednym z tych powodów jest wciąż słaba jakość sterowników do karty graficznej, przez co wydajność grafiki 3D jest dużo niższa niż na Windowsie. Samo działanie gier 3D jest też zazwyczaj wyjątkowo niestabilne, co w praktyce czyni niemożliwym mówienie o jakiejkolwiek rozrywce (chyba że kogoś kręci zgadywanie, dlaczego gra albo wcale się nie uruchamia albo ciągle sypie). Mam nadzieję, że ze sterownikami do kart graficznych innych niż Intela jest lepiej, ale moje doświadczenia są właśnie takie.

 

Na Linuksa wciąż nie znajdzie się żadnej porządnej gry cRPG ani MMORPG - wyjątkiem jest Neverwinter Nights i trochę gier działających na Wine. Z samym Wine też jest ciekawa sprawa, bo nigdy w życiu nie udało mi się na nim odpalić gry 3D, a gry 2D (np. Baldur's Gate, Planescape: Torment etc.) działające z użyciem jednej wersji Wine, po jego aktualizacji potrafią się już nie uruchamiać. Trochę lepiej jest z ilością gier FPS (też problem wydajności grafiki 3D) i RTS, dzięki ScummVM można grać w dobre klasyczne przygodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...