Skocz do zawartości

F11 Montowanie Partycji


stp

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem F11 przez aktualizację F10. Instalacja przeszła bez problemu. Mam pewien problem z montowaniem partycji NTFS.

Po uruchomieniu systemu montuję partycje (oczywiście system wymaga uwierzytelnienia jako root). I wszystko jest OK. Ale po ponownym uruchomieniu systemu znowu partycje nie są zamontowane. Jestem trochę zaskoczony bo chyba od F7 nie miałem problemów z montowaniem partycji.

Oczywiście w F10 wszystko chodziło. Odpowiednie pakiety mam zainstalowane. Nie bardzo wierzę, by kazdorazowe montowanie partycji było specyfiką F11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum → Rozdz.II pkt.2 a)-d)

Zapewne nie masz dopisanych tych partycji w /etc/fstab.

 

 

 

Tak robiłem (odpowiednia edycja fstab) w Fc6 i może Fc7. W kolejnych edycjach Fedory montowanie przebiegało automatycznie. Tak też było w F10. Stąd było moje pytanie. Dlaczego inaczej jest w F11? Czy rzeczywiście wystarczy dokonać odpowiedniego wpisu w pliku fstab, czy przyczyną sytuacji jest coś innego. Jak taki problem rozwiązać. Wcześniej szukałem w Internecie rozwiązania, ale tamat dotyczył tych wersji Fedory gdzie właśnie występowały problemy z montowaniem partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0. nic się nie zmieniło

 

1. POPRAWNIE zamknięty Windows, zrobisz twardy reset i Fedora nie zamontuje partycji NTFS

 

2. paczki

 $ rpm -qa |grep ntfs
ntfs-3g-2009.4.4-1.fc11.x86_64
ntfsprogs-2.0.0-10.fc11.x86_64

 

3. przykładowo u mnie /etc/fstab

 /dev/sdb1        /mnt/win    ntfs-3g        defaults,umask=0002,uid=500,gid=500    0 0

 

4. jak nie działa to szukaj błędów w logach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[cytat usunięty przez moderatora]

 

Dzięki za poradę.

Wszystkie odpowiedznie paczki mam zainstalowane. Tak jak pisałem w F10 było wszystko OK - automatyczne montowanie partycji. Aktualizację przeprowadziłem z płytki F11. System widzi partycje (np. kliknięcie ikonki "Komputer" pokazuje partycje NTFS. Muszę jednak za każdym razem montować potrzebną partycję.

Jestem za słaby by szukać błędów w logach.

Jeżeli na Forum nie uzyskam odpowiedzi to pomęczę znajomych.

Dzięki.

Edytowane przez WalDo
Nie cytuj postów widocznych powyżej - to forum nie lista mailingowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo jak do wtorku nic nie wymyślicie to zajmę się tym, bo na razie nie mam czasu, a fakt, że problem trochę denerwujący.

EDIT: Ale to tylko z partycjami NTFS? W sumie to mało z tym roboty było u mnie pomogło nadanie uprawnień dla mojego użytkownika, czyli uruchom polkit-gnome-authorization i wyszukaj klucz org.freedesktop.devicekit.disks Mount a system-internal device i przycisk Nadaj i wybierz swojego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo jak do wtorku nic nie wymyślicie to zajmę się tym, bo na razie nie mam czasu, a fakt, że problem trochę denerwujący.

EDIT: Ale to tylko z partycjami NTFS? W sumie to mało z tym roboty było u mnie pomogło nadanie uprawnień dla mojego użytkownika, czyli uruchom polkit-gnome-authorization i wyszukaj klucz org.freedesktop.devicekit.disks Mount a system-internal device i przycisk Nadaj i wybierz swojego użytkownika.

 

Dzięki. Teraz wszystko jest OK. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną wskazówkę (dla użytkowników początkujących tak jak ja) do metody rozwiązania problemu montowania partycji NTFS, podaną przez thof. Otóż nie ma konieczności uruchamiania polkit-gnome-authorization. Do podanego klucza w trybie graficznym dochodzimy kolejno przez: Menu->System->Preferencje->Upoważnienia i dalej tak jak napisał thof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja mam podobny problem z partycjami ntfs. Najgorsze jest to że przekombinowałem z ustawieniami w "authorizations" i teraz w ogóle nie mogę zamontować partycji, w ogóle nie pyta się o jakiekolwiek hasło..

 

Mój drugi problem (wiem że odbiegam od wątku) to że miałem f10 na i686, a po upgradzie mam f11 na i586 i strasznie powoli się uruchamia, ma ktos podobny problem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... miałem f10 na i686, a po upgradzie mam f11 na i586 i strasznie powoli się uruchamia, ma ktos podobny problem??

Tak - jednym slowem: wszyscy ;)

 

A tak powaznie: poczytaj Release Notes do F11 - gdzis tam jest napisane, ze zespol Fedory wraz z wersja 11 zdecydowal sie zmienic nazewnictwo pakietow (m.in. kernel) na i586. Zmienic nazewnictwo, czyli tagowanie tak aby oznaczalo minimalna architekture niezbedna do uruchomienia danego systemu / programu. Zmiana ta nie ma znaczenia z punktu widzenia optymalizacji/kompilacji pakietow - nadal docelowa platforma sprzetowa dla i586 (wczesniej i686) to procesory Pentium 4 i powyzej. Jednym z nielicznych wyjatkow od tej reguly jest kernel PAE-i686, ale to juz zupelnie inna historia...

 

Rozwiazania problemu pod nazwa wolne uruchamianie systemu nalezy wiec szukac raczej gdzie indziej...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

jeśli ktoś ma problem z montowaniem dysków ntfs i nie bardzo ma ochotę samodzielnie edytowac fstab to wystarczy pobrać paczkę o nazwie ntfs-config dzięki której można sobie "wyklikać " odpowiednie wpisy wystarczy uruchomić jako root

 ntfs-config

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...