Skocz do zawartości

Jaka Płyta Główna I Karta Graficzna?


misiek1928

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem w trakcie zakładania działalności gospodarczej i w mojej firmie zagościć ma właśnie Fedora. Chciałbym uniknąć problemów z kompatybilnością, więc pytam Was o poradę w kwestii płyty głównej i grafiki.

Komputer ma służyć do składu DTP. Nie faworyzuję Intela w kwestii CPU, więc może być konfiguracja pod AMD. Generalnie rozchodzi się tutaj o kompatybilność mostków północnych i południowych z pingwinem.

Chciałbym używać RAID1, możliwości OC nieistotne, RAM przynajmniej 4GB (niektóre płyty mają ograniczenia).

Co do grafiki, to już wiem że ATI ma minusa i będzie nVidia (kwestia sterowników).

 

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sprzętem nie powinno być problemów, o ile to nie będzie jakaś hiper nowość lub chińskie kombinerki :ph34r:

Linuksy z tego co się orientuję mają problemy z OverClockingiem, także tutaj bym nie szalał.

Odnośnie RAID to o ile będzie sprzętowy dobrej marki to też problemu być nie powinno (niektóre płyty główne oferują raid ale z tym różnie bywa).

Grafika... o ile nie planujesz używać compiza to i ATI na sterach vesa, radeon i radeonhd pójdzie ;)

 

Generalnie to trochę ogólnikowo, ale chyba i takie pytanie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafika... o ile nie planujesz używać compiza to i ATI na sterach vesa, radeon i radeonhd pójdzie ;)
Może i pójdzie, ale tak coś czuję, że przy DTP kolor może mieć znaczenie.

Od czasu jak kupiłem sobie byle jaką tanią kartę nvidia w miejsce radeona w "cudowny" sposób wróciły mi na ekran kolory takie jak czerń (stała się czarna i płynnie przechodzi w jaśniejsze tony a na ATI zaczynała się ok 95% i tak już było do końca skali) oraz biel (wszystko było wypalone na biało do ok.4-5% skali).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego ramu to wiekszosc plyt obsluguje do 8gb lub do 16 w zaleznosci od modelu. zastanawialbym sie tylko miedzy asusem i gigabyte, innych wynalazkow nie polecam. nie wiem czy dtp ma duze wymagania - jeszcze zalezy jakiego programu uzywasz. czy to ma byc 2 rdzenie czy 4 ? jak 2 to intele sa troche szybsze od X2 amd, a jak 4 to kup phenoma x4 - tanszy od core i7 i uwzgledniajac pradozerne chipsety z plyt intelowskich bardziej energooszczedny (polecam zajrzec na tomshardware.com). z grafika bym nie szalal za bardzo. wystarczy zwykla prosta - w koncu glownie tryb 2D jest uzywany, jednak lepiej nvidia niz ati (model sam wybierz wg uznania i portfela :) ) - mozna na oko uderzyc na 9600gt (300zl z hakiem). jak tak przegladalem to dtp chodzace pod linuksem to: scribus i pagestream. jesli wiec zamierzasz emulowac jakiegos indesign czy corela przez wine to moze lepiej procek 4 rdzeniowy wez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linuksy z tego co się orientuję mają problemy z OverClockingiem, także tutaj bym nie szalał.

 

Przepraszam za trochę offtopic, ale ską się wzięło to przekonanie ,że Linuksy mają problemy z podkręcaniem?

Przecież podkręcanie nie ma nic wspólnego z systemem operacyjnym.

 

Ja tam podkręcałem wszystkie kompy jakich używałem i zawsze chodził na nich stabilnie i Linux i Windows.

Owszem, jeśli komputer będzie niestabilny to zwykle Linux szybciej padnie (zwiesi się ) niż Windows.

 

Ale jak wiadomo Windows działa tak : while (FatalError) { ... }

 

Poza tym mała ilość narzędzi do diagnostyki pracy systemu trochę utrudnia podkręcanie pod Linuksem.

 

Co do sprzętu to poza kartą graficzną ATI nigdy nie miałem problemu ze sprzętem. Choć na serwer z samą konsolą / iksy z vga też ATI może być :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego ramu to wiekszosc plyt obsluguje do 8gb lub do 16 w zaleznosci od modelu. zastanawialbym sie tylko miedzy asusem i gigabyte, innych wynalazkow nie polecam. nie wiem czy dtp ma duze wymagania - jeszcze zalezy jakiego programu uzywasz. czy to ma byc 2 rdzenie czy 4 ? jak 2 to intele sa troche szybsze od X2 amd, a jak 4 to kup phenoma x4 - tanszy od core i7 i uwzgledniajac pradozerne chipsety z plyt intelowskich bardziej energooszczedny (polecam zajrzec na tomshardware.com). z grafika bym nie szalal za bardzo. wystarczy zwykla prosta - w koncu glownie tryb 2D jest uzywany, jednak lepiej nvidia niz ati (model sam wybierz wg uznania i portfela :) ) - mozna na oko uderzyc na 9600gt (300zl z hakiem). jak tak przegladalem to dtp chodzace pod linuksem to: scribus i pagestream. jesli wiec zamierzasz emulowac jakiegos indesign czy corela przez wine to moze lepiej procek 4 rdzeniowy wez.

 

Na sprzęcie to ja się znam dość dobrze ;) Pytam tylko od strony współpracy z Fedorką (ogólnie linuksem). Płyty Intelowskie mają ograniczenia jeśli chodzi o RAM (np. G31). U mnie jednak będzie to chyba AMD (Athlon II najprawdopodobniej) no i wychodzi na kartę nVidii. Nie mogę sobie pozwolić na problemy z wyświetlaniem grafiki, więc ATI odpada.

 

Pozdrawiam i dziękuję. Dam znać po zakupach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem, za co przepraszam ;)

 

Planowany na chwilę obecną sprzęt to:

 

mobo: Gigabyte GA-MA770-UD3

CPU: AMD Athlon II X2 250 BOX

RAM: GoodRam DDR2 2 x 2GB 800MHz CL5

GPU: GeForce 9500 GT Gainward 1GB

HDD: 2x Samsung SpinPoint F2EG 500 GB

 

+ obudowa i zasilacz oraz nagrywarka, czytnik etc., kosmetyka ;)

 

Mobo oparta jest o chipset AMD770 i mostek południowy SB710. Tak więc pytanie: czy sprzęt powinien być w pełni kompatybilny z Fedorką 11?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no z tym zasilaczem to bym nie przesadzal ze kosmetyka...minimum modecom MC 400-500W jak masz wiecej $ to chieftec. zeby Ci do glowy nie przyszedl jakis megabajt, deer czy cos innego - szkoda komputera po prostu...nie lepiej 9600gt z mniejsza liczba pamieci (cena podobna)? 1gb i 9500gt LOL ta karta dostanie czkawki zanim zuzycie jej pamieci przekroczy 50% :) no ale w koncu nie moj komputer ;) co do firmy to bez roznicy - obecnie tylko gigabyte i galaxy robia wlasne plytki pcb z laminatem do kart graficznych, cala reszta ro referencyjne konstrukcje nvidii z przyklejonymi kolorowymi naklejkami, wiartaczkami i radioatorkami z napisem producenta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no z tym zasilaczem to bym nie przesadzal ze kosmetyka...minimum modecom MC 400-500W jak masz wiecej $ to chieftec. zeby Ci do glowy nie przyszedl jakis megabajt, deer czy cos innego - szkoda komputera po prostu...nie lepiej 9600gt z mniejsza liczba pamieci (cena podobna)? 1gb i 9500gt LOL ta karta dostanie czkawki zanim zuzycie jej pamieci przekroczy 50% :) no ale w koncu nie moj komputer ;) co do firmy to bez roznicy - obecnie tylko gigabyte i galaxy robia wlasne plytki pcb z laminatem do kart graficznych, cala reszta ro referencyjne konstrukcje nvidii z przyklejonymi kolorowymi naklejkami, wiartaczkami i radioatorkami z napisem producenta :)

 

Nie martw się, wiem co to zasilacz ;) "Kosmetyka" była tylko przenośnią. W swoim domowym PC umieściłem nie bez przyczyny BeQuiet DarkPower 550W. Przedstawiony komputer to jednostka biurowa, która służyć będzie do DTP. Nic wyższego niż GF9400 czy 9500 nie jest wymagane - żadnych gier. Czemu akurat taki producent grafiki? Ano, bo aktualnie ma dobrą cenę za tą kartę. Przy zakupie może zajść zmiana, np. na GF9400.

 

Pozdrawiam i dziękuję Ci za linka Thof :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...