Skocz do zawartości

Włączenie Połączenia Z Konsoli


Pirx

Rekomendowane odpowiedzi

Coś zchrzaniłem i muszę to teraz naprawić z konsoli. Najprawdopodobniej pomogłoby "yum-complete-transaction", gdyby... było połączenie z internetem. Próbowałem uruchomić usługi "network" i "NetworkManager". Efekty nawet pewne były, otóż przy podłączaniu/odłączaniu kabla pojawiał się stosowany komunikat tekstowy... tylko że ani yum ani links nie widzą nic w sieci.

 

Moje pytanie: co powiniennem zrobić, aby połączyć się z internetem?

 

(Mam fedorę 11)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty nawet pewne były, otóż przy podłączaniu/odłączaniu kabla pojawiał się stosowany komunikat tekstowy...
A mógłbyś się skupić i napisać jeszcze raz tylko jakoś składniej, dokładniej, bardziej zrozumiale?

1.Co zrobiłeś?

2.Jakie komunikaty?

3.Czy usługi "network" i NM uruchamiasz jednocześnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie zrobiłem, że system nie chce się poprawnie włączyć - nie wiem. Po przejściu paska ładowania ekran staje się czarny. Po wciśnięciu Alt+Ctrl+F2 mam dostęp do trybu tekstowego. Prawdopodbnie przerwałem proces aktualizacji jakiegoś pakietu. Miałem nadzieję, że "yum-complete-transaction" rozwiąże problem, ale okazało się, że nie ma połączenia z siecią.

 

Po włączeniu network

service network start

Wyjęcie kabla powoduje wyświetlenie komunikatu:

tg3: eth0: Link is down.

a włożenie:

tg3: eth0: Link is up at 100Mbps, full duplex.
tg3: eth0: Flow control is on for TX and on for RX

 

Po całej operacji wejście na google.pl w linksie powoduje wyświetlenie okienka "host not found".

 

Czy teraz jest składniej i dokładniej?

 

EDIT: Dodam krótką odpowiedź na pytanie: przy opisanej sytuacji włączyłem tylko network. Wcześniej możliwe, że miałem oba włączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa musisz być świadomy jak czerpiesz neta. Jeżeli przez dhcp to odpalasz dhclient -r . Jeżeli musisz sam ustawić ip to po prostu ifconfig interfejs sieciowy ip netmask

Ustawienie interfejsu sieciowego to elementarna wiedza. Postaraj się , jest bardzo fajny poradnik o fedorze na fedora.pl Jeżeli sprowadziłem cię do początkującego usera to tylko dlatego ze w taki sposob opisujesz problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej możliwe, że miałem oba włączone.
A zaryzykuj włączenie Network Manager? Podobno nieźle działa (chociaż osobiście dalej z network korzystam)

chkconfig network off
chkconfig --level 35 NetworkManager on

Potem odpal system (no... zrestartuj jak w windach <_< ) w trybie tekstowym (w menu GRUB kolejno: "a", spacja, "3", <enter>) i sprawdź czy da się "yum-complete-transaction" zrobić.

Z tego poziomu możesz zaryzykować również logowanie na zwykłego usera i "startx" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko: nie udało się... (EDIT: Może jednak rozwinę: wykonałem komendy chkconfig, zresetowałem, w menu wcisnąłem "a", dopisałem 3 na końcu, i wcisnąłem enter. Po uruchomieniu systemu nie dało to żadnego efektu.), I nie znalazłem poradnika wspomnianego przez hello_world (tzn. jakiś poradnik jest, ale nie znalazłem w nim przydatnych dla mnie informacji). W ramach informacji może dodam:

[X@X ~]$ ifconfig eth0
eth0     Link encap: Ethernet HWaddr 00:12:3F:0F:55:28
         inet6 addr: fe80::212::3fff:fe0f:5528/64 Scope:Link
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
         RX packets: 43 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets: 7 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions: 0 txequelen:1000
         RX bytes:6833 (6.6 KiB)  TX bytes:606 (606.0 b)
         Interrupt:16

(przepisywane ręcznie, mogą być małe błędy)

 

PS. Dzięki za zainteresowanie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że interfejs sieciowy wykrywa ale nie przydziela ci adresu IP.

Czy probowałeś w konsoli wpisać

dhclient

Potem zobacz czy dostałeś jakiś adres IP (To w przypadku jeżeli twój dostawca daje ci adres IP w spsób dynamiczny)

 

Nadal nic nie piszesz od kogo masz neta i w jaki sposob go otrzymujesz. Niestety ciężko jest coś pomóc jak podstawowych informacji nie podajesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nic nie piszesz od kogo masz neta i w jaki sposob go otrzymujesz. Niestety ciężko jest coś pomóc jak podstawowych informacji nie podajesz.

Inernet mam z Neostrady, podłączone do rootera "Cerberus P 6311-07A" kablem od ethernetu (nie jestem pewien, czy tak to się nazywa, chodzi o szerszy kabel). Czy o to chodziło? Bo szczerze mówiąc do końca nie wiem, o co pytasz.

 

Tak, próbowałem w konsoli wpisać dhclient -r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ja proszę Cię o samo dhclient. Jeżeli do routera dochodzi ci net to po kablu powinienes dostać od razu pod warunkem, że nic nie kombinowałeś w routerze.

Jeżeli jesteś nie pewny czy to wina komputera, routera, czy modemu to zrestartuj wszystko. A może ty myślisz o modemie a mowisz o routerze?

Sprobuj się upewnić czy tpsa nie ma problemów(telefon do konsultanta).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chkconfig network off
chkconfig --level 35 NetworkManager on

Potem odpal system (no... zrestartuj jak w windach <_< ) w trybie tekstowym (w menu GRUB kolejno: "a", spacja, "3", <enter>) i sprawdź czy da się "yum-complete-transaction" zrobić.

Przecież NM jest tylko okienkowy i nie ma możliwości nawiązania połączenia za pomocą NM na runlevelu 3 :)

@Pirx no właśnie o to chodzi, że to jest proste tylko sobie niepotrzebnie utrudniasz. W X'ach /etc/init.d/NetworkManager restart i nie powinno być problemów z netem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma możliwości nawiązania połączenia za pomocą NM na runlevelu 3 :)
Niby racja, ale
# Default-Start: 2 3 4 5
;) Założyłem, że runlevele 2 i 4 są rzadko używane i nie bardzo widzę ich zastosowanie w "domowych" rozwiązaniach.

 

[EDIT]

No jaja sobie robisz a ja się daję nabierać. Aplikacja może i okienkowa, ale nic nie wadzi demonowi działać w trybie tekstowym ;)

http://fedoraproject.org/wiki/Tools/NetworkManager

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

a jak zrobić aby dhlient działał dla WiFi na runlevel 3?

sieć ma WPA

 

wpisanie:

dhclient wlan0

nie powoduje uzyskania IP

 

 

może ktoś podesłąć plik konfiguracyjny?

 

 

na runlevel 5 WiFi dostaje bez problemu ip z DHCP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...