Skocz do zawartości

Problem Z Zainstalowanie Fedory 11


Karolinah

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post. Po przeszukaniu google i innych stron nie udało mi się znaleźć identycznego tematu, zatem postanowiłam że założę wątek tutaj. Zainteresowała mnie ta dystrybucja i postanowiłam ją przetestować na virtualboxie. Pierwsze wrażenie - co kliknięcie to error. Nie wiem, dlaczego nie mogę Fedory zainstalować. Na pierwszym obrazku uruchamiania pojawił się problem - czarna strona z napisem "IO APIC resources could be not be aliocated."

 

fedoraj.jpg

 

W następnym kroku był problem z logowaniem. W ogóle nie chciał się logować. Z ciężkim trudem się zalogowałam. Kolejny problem - podczas instalacji na samym początku przy wyborze klawiatury - pozostaje mi jedynie zignorowanie:

 

fedora2.jpg

 

Ale jakoś przeszło dalej, gdy nacisnęłam "zignoruj dysk". No i teraz instalacja przy partycjonowaniu totalnie stanęła i w ogóle nie idzie ruszyć dalej, obojętnie jaką bym opcje nie wybrała to nic się nie robi.

 

fedora3.jpg

 

Mam zamontowany dysk na vb, więc nie wiem skąd te błędy. Też dokładnie nie wiem, co mogą znaczyć, bo jestem zielona z linuksa. Po prostu chciałabym może kiedyś się na Fedorę przesiąść, ale nie wiem, czy sobie poradzę, jak przy instalacji już tyle błędów jest. Proszę o poradę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "zignoruj dysk" tylko "ponownie zainicjuj dysk" - pewnie będzie lepiej.

Jak nie to pokaż jakie masz opcje systemu pod VBox pozaznaczane. U mnie działa bez problemu z zaznaczonymi opcjami ACPI, IO APIC (zakładka System→Motherboard) i oraz dyskiem pod kontrolą PIIX4 (Dyski twarde→IDE Controller type).

 

Zazwyczaj instalacja na prawdziwym systemie idzie lepiej niż na wirtualnym. Zależy to od karty grafiki, dysku i procesora, ale większość problemów jest rozwiązana (nawet z kartami ATi) - musiałabyś mieć coś bardzo egzotycznego, żeby ktoś na tym forum nie znalazł sposobu na naprawę.

 

Jeśli chcesz spróbować tylko jak działa system, to może zamiast instalowania pod VB ściągnij sobie LiveCD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany dysk na vb, więc nie wiem skąd te błędy.
IMO to nie jest problem z fedorą tylko z posługiwaniem się VirtualBoxem :) Napisz może co po kolei robisz tzn. New i co dalej. No i co to za fedora, pełna instalka dvd, livecd? Jak masz livecd to nie ma potrzeby instalowania, żeby sobie pooglądać system, wystarczy w VB bootować z pliku iso jak z płyty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałam bo 2 dni nie miała netu. A więc, chce zainstalować wirtualnie system, a nie tylko sobie pooglądać. Jeśli chodzi o tworzenie nowej maszyny, to przeważnie klikam Dalej, dalej... ale daję 1500 pamięci. Potem w ustawieniach dodaję obraz i zaznaczam, że ma startować z płyty, a potem z dysku jak się zainstaluje. Oto mój vb (nawiasem mówiąc to pierwsza dystrybucja oprócz debiana która robi problemy):

 

59482368.jpg

 

Mam Fedorę 11 cd live.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim screenie zrób jak napisał WalDo "ponownie zainicjuj dysk" i przy trzecim screenie musisz wybrać jakąś sensowną opcję, "zastąp istniejący system linuksowy" na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem, bo nie ma na dysku żadnej partycji. Najlepiej wybrać własny układ i utworzyć /boot ext3 na 200MB i resztę miejsca na / (ext4). Można też wybrać wykorzystaj wolne miejsce na dysku, ale nie ma sensu tworzyć na wirtualnym systemie swapa. Btw. linux na VB chodzi dosyć wolno, lepszym pomysłem jest zainstalowanie systemu bezpośrednio na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już dawno tak zrobiłam i dalej nie działa.
Testowałem, skoro maszyny wirtualne i obraz livecd mamy takie same i u mnie działa to znaczy, że coś źle robisz. Tak jak zawsze można zwalić na to, że linux nie obsługuje sprzętu to w tym wypadku nie ma takiej możliwości. To jak wybierzesz tworzenie indywidualnego układu partycji to jak tworzysz te partycje i jakie? Jak już ustawisz ten układ, dasz dalej i co potem? Sprawdzałaś sumy obrazu po ściągnięciu (na wiki.fedora.pl jest opis jak to zrobić).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ hello world - Ale namieszałeś. Daje mu 1500, to ze tam pisze 1039 to nie wiem czemu - ja mu dałam 1500. Czytaj całe zdania - pisałam że to pierwsza oprócz Debiana dystrybucja, która robi problemy, a nie że całkiem pierwsza. Nie doczytasz do końca, przekręcisz i potem tak piszesz. Linuksy śmigają u mnie pod względem prędkości. Rada na przyszłość - nie osądzaj, jak nie znasz drugiego no i czytaj ze zrozumieniem :-)

 

@ thof - mój komputer jest dziwny i nie radzą sobie z nim nawet na serwisie. To, że u Ciebie coś działa nie znaczy że u mnie ma działać i nie znaczy też to że czegoś nie umiem. Zawsze sprawdzam sumy kontrolne i się zgadzają. Już pisałam, po kliknięciu na opcje indyw. układu partycji dalej wyskakuje ten komunikat o braku urządzenia, na którym można utworzyć nowy system itd.. Pisałam przecież, że obojętnie co wybiorę, dalej jest to samo. Zatem nie mogę przejsć do utworzenia tych partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komunikat o braku urządzenia, na którym można utworzyć nowy system itd..
I to jest właśnie dziwne, bo maszyna wirtualna albo da się uruchomić albo nie.

Jeśli dała się uruchomić, to jest niezależna od platformy sprzętowej i operacyjnej na jakiej została posadzona.

Dysk jak widać masz, więc jeśli zainicjowałaś, to powinno dalej być bez problemu. Teoretycznie możesz zainstalować system na VBox pod Windows a potem konfigurację (plik XML) wraz z dyskiem (w Twoim przypadku plik Fedora.vdi) przenieść na VBox po Linuksem.

 

Krótko mówiąc VirtualBox ma własne sterowniki dla swoich dysków wirtualnych i są te sterowniki takie same (funkcjonalnie) na wszystkich platformach systemowych i sprzętowych. Podobnie z kartą grafiki, sterami myszki i klawiatury itp. Chyba tylko procesor, pamięć, dźwięk (może coś jeszcze :unsure:) są współdzielone i mogą wpływać na pracę VM.

 

[EDIT]

Sugerowałbym szukanie pomocy na forum VirtualBox, bo to raczej dotyczy problemów z maszyna wirtualną a nie z instalką Fedory jako takiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie dziwne, bo maszyna wirtualna albo da się uruchomić albo nie. Dysk jak widać masz, więc jeśli zainicjowałaś, to powinno dalej być bez problemu.

 

No, ale nie jest :-(

 

Teoretycznie możesz zainstalować system na VBox pod Windows a potem konfigurację (plik XML) wraz z dyskiem (w Twoim przypadku plik Fedora.vdi) przenieść na VBox po Linuksem.

 

Na takich rzeczach, to ja się w ogóle nie znam, nie mam też zainstalowanego żadnego linuksa - mam tylko xp, jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że u Ciebie coś działa nie znaczy że u mnie ma działać...
Dwa posty wyżej WalDo wytłumaczył Ci dlaczego jeśli u mnie działa to u Ciebie też powinno i sprzęt nie ma tu nic do tego (a już na pewno nie dysk). Napisz jeszcze jaką wersję VB oraz czy próbowałaś instalować system zarówno na partycjach o stałym rozmiarze jak i dynamicznym (ja instalowałem na dynamicznym).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz - tak na wszelki wypadek - sciagnac i zainstalowac najnowsza wersje VB? Sun wypuscil 3.0.8 zaledwie kilka dni temu i juz jest sporo poprawek od wersji 3.0.0... Tak z ciekawosci - na ktorej wersji teraz dzialasz? Na Vista Ultimate (64bit) [host] z wersja 3.0.4 mialem koszmarne klopoty...

 

... mój komputer jest dziwny i nie radzą sobie z nim nawet na serwisie.
Prosta rada - zmien serwis. Jak to mawial pewien prawdziwy profesjonalista nie ma takiej rury ktorej sie nie da przepchac ;)

 

...To, że u Ciebie coś działa nie znaczy że u mnie ma działać i nie znaczy też to że czegoś nie umiem.
Nikt nie twierdzi ze nie umiesz wiec niepotrzebnie sie unosisz... ale - dolacze sie, a co! ;) - jak Ci tu juz kilka radzy koledzy podpowiadali: ma dzialac skoro u innych dziala :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...