Skocz do zawartości

Serwery, Debian I Projekt Unii Europejskiej


Suntzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

(pierwszy post).

 

Jestem częścią zespołu pracującego przy projekcie unijnym, który będzie realizowany w województwie mazowieckim.

 

Celem projektu jest:

 

promowanie e-usług na Mazowszu przede wszystkim.

 

Używane oprogramowanie:

 

Maksymalizacja Otwartego Oprogramowania (ale windows nie jest wykluczony dla jasności)

 

Półśrodkiem będzie dostarczenie do każdej z 314 gmin województwa (jest w planach oczywiście - liczymy się z tym, że nie wszystkie gminy przystąpią do projektu - ot polska rzeczywistość) - centrum dostępowego dla społeczności lokalnej złożonego z laptopa, 5 komputerów stacjonarnych (pracujących w domenie) i... właśnie serwera.

 

Pierwszy projekt tego typu w Polsce.

 

Pytania/ prośby do Was:

 

1. Dlaczego Red Hat /Fedora/CENTOS byłby idealnym systemem operacyjnym na serwer do takiego centrum? Co za nim przemawia?

2. Jakie aplikacje moglibyście zaproponować do prekonfigurowanej dystrybucji, która byłaby zainstalowana na serwerze (zakładam, że nie wszyscy "administratorzy" lokalni będą wiedzieli co to Linux, więc musi istnieć możliwość bezpiecznego konfigurowania zdalnego, aktualizacji, zlecania zadań obliczeniowych, jeśli ten grid wypali itp., szybkie odzyskiwane w wypadku awarii)?

3. Jak przedstawia się wirtualizacja na tych OS?

 

Na stacjach roboczych Windows.

 

Troszkę z innej beczki.

 

Jako, że poszukuję jeszcze jakiejś platformy wykorzystującej techniki komputerowe do nauczania na odległość (,,e-learning'') i prostych wideokonferencji:

 

- co moglibyście mi polecić, (na chwilę obecną Moodle)

- czego używacie i działa dobrze?

 

Postaram się zamieścić podobny wątek na innych forach: już jest na Debianie - macie jeszcze jakieś inne propozycje OS które były by wdzięczne do tej roli?

Musze wybrać coś, co działa stabilnie i jest maksymalnie skalowalne.

 

Dziękuję wszystkim z góry za odpowiedzi. Postaram się w miarę możliwości, chociaż raz w tygodniu odwiedzać ten wątek. Decyzja musi zostać podjęta do 15 grudnia. Mam nadzieje, że wtedy zakończymy pisanie studium wykonalności.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy komuś się będzie chciało Ci na to odpowiedzieć :)

jako laik i zwykły user przytoczę tylko kwieciste fakty:

 

@1.

Fedora odpada, bo to poligon na desktop i ma tylko rok wsparcia. Red Hat/CentOS (Red Hat w wersji za darmo i bez wsparcia technicznego) - system przedstawia się, że jest klasy "Enterprise" (ale ja też bym mu na słowo nie wierzył), aktualizacje bezpieczeństwa do 7 lat, nowa wersja co 2 lata. Możliwość używania graficznych konfiguratorów do wielu zadań administracyjnych. Gotowe paczki dla oprogramowania z poza repo występują zazwyczaj tylko w wersji dla RedHat/Debian (Fedora/Ubuntu), więc w innych distrach pozostają tylko źródła. Teoretycznie jest jeszcze taki duży OS od Novela.

 

@2.

"więc musi istnieć możliwość bezpiecznego konfigurowania zdalnego, aktualizacji"

* http://www.howtoforge.com/perfect-server-c..._64-ispconfig-3

* http://www.howtoforge.com/perfect-server-c..._64-ispconfig-2

* http://www.webmin.com/

 

@3.

Czy to nie RedHat głównie rozwija KVM? Jeśli RH nie wspiera dobrze wirtualizacji to chyba żaden Linux jej lepiej wspierać nie będzie.

 

@e-learning

Skoro projekt jest taki duży to może lepiej zapytać w podobnych ośrodkach. Zazwyczaj osoby odpowiedzialne nie gryzą i można z nimi pogadać o doświadczeniach. "Mazowiecki projekt" to i "linki mazowieckie"

SGH: http://www.e-mentor.edu.pl/

PW: http://www.okno.pw.edu.pl/

mam nadzieję, że właściwe linki podałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak całkiem po laicku, żeby wesprzeć wypowiedź @borzole dodam, że RedHat jest wykorzystywany na dużą skalę w niektórych wielkich korporacjach np. Citibank. Chociaż w obliczu ostatnich kryzysowych wieści... no nie wiem :) Niemniej wiem, że mają dużą, profesjonalną farmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi.

 

Bardzo cenne linki - o tych projektach nie wiedziałem.

 

Poczekam jeszcze trochę, może ktoś podpowie coś więcej.

 

Ja mniej więcej orientuje się w temacie. Aczkolwiek nie wiem wszystkiego więc się pytam (podobno nie boli :) może ktoś coś napisze czego nie wiem.

 

Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to brzmi jak zachęta do odrobienia pracy domowej :P

pytania moim zdaniem zbyt ogólne

bo dobrze by było gdybyś się zdecydował na coś konkretnie

na pewno ekspertom ułatwiło by doradzanie

lub przekierowanie cię we właściwym kierunku

 

pomysł i projekt bardzo mi się podoba

i sam chętnie bym się czymś takim zajął

wyrazy szacunku i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w sprawie Yndołsa też zadajesz pytania na forach Yndołsowych? A może masz doradców z owej firmy?

Aby porównanie było miarodajne proponuję zwrócić się do RH, Novella czy innych firm zarabiających na wsparciu i posiadających infrastrukturę obsługi klienta.

 

A tak nawiasem to zajrzyj tu:

http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/5161,M...a_Windowsa.aspx

 

[EDIT]

A tak w ogóle jeżeli jest to poważny projekt to chyba powinieneś określić cele i założenia, a do oceny i kosztorysów wynająć fachowców np. ICM, NASK czy Politechnika (taka czy inna)

Pytania na forach są dobre dla administratorów i użytkowników, a nie do planowania projektów z pieniędzy publicznych. Załączysz wydruki z forów jako dokumentację do Projektu unijnego?

 

Poważnie - trzeba przeprowadzić takie etapy:

1. Analiza funkcjonalna

2. Dobór systemu operacyjnego

3. Dobór aplikacji

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to brzmi jak zachęta do odrobienia pracy domowej :P

pytania moim zdaniem zbyt ogólne

bo dobrze by było gdybyś się zdecydował na coś konkretnie

na pewno ekspertom ułatwiło by doradzanie

lub przekierowanie cię we właściwym kierunku

 

pomysł i projekt bardzo mi się podoba

i sam chętnie bym się czymś takim zajął

wyrazy szacunku i powodzenia

 

 

:) Mam konkretne wyobrażenie jak będzie to wszystko działać i na jakich systemach. Ale nie mam niestety czasu na to aby poznać każdy system od podszewki. Pytania ogólne postawione celowo :)

 

Dziękuję, przyda się to powodzenia - bo noce są coraz krótsze :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w sprawie Yndołsa też zadajesz pytania na forach Yndołsowych? A może masz doradców z owej firmy?

 

Tak, zadaję pytania - bo nie znam całej mechaniki systemu, mimo tego że administrowałem windowsami 3 lata, pracowałem z Redhatem i Debianem na serwerach, ale również i z sbs2003. Co więcej - kontaktuję się z doradcami z Microsoftu - gdyż mają coś ciekawego do powiedzenia... Wiedza nie boli...

 

Aby porównanie było miarodajne proponuję zwrócić się do RH, Novella czy innych firm zarabiających na wsparciu i posiadających infrastrukturę obsługi klienta.

 

Heh... a skąd wiesz czy się nie zwróciłem... haha...

 

 

 

Zajrzałem i co z tego? - nawet najlepszy system jest niczym - jeśli nie ma na niego odpowiednich narzędzi, a użytkownicy nie chcą go używać bo są przyzwyczajeni do czegoś zupełnie innego.

Zresztą dyskusja na inny czas i miejsce...

 

Mi osobiście jest zupełnie obojętne czy pracuje na win95,98,me,2000,xp,vista,7, czy na ubuntu,fedorze,debianie,pld,freesco,nnd - czy używam apt get,yuma, aptitude - ale nie wszyscy do tego tak podchodzą i staram się to wziąć pod uwagę. A system nie jest projektowany dla Administratorów tylko dla Użytkowników...

 

Ehh...

 

 

A tak w ogóle jeżeli jest to poważny projekt to chyba powinieneś określić cele i założenia, a do oceny i kosztorysów wynająć fachowców np. ICM, NASK czy Politechnika (taka czy inna)

Pytania na forach są dobre dla administratorów i użytkowników, a nie do planowania projektów z pieniędzy publicznych. Załączysz wydruki z forów jako dokumentację do Projektu unijnego?

 

Skąd wiesz że nie są :)

 

Pytania nie bolą - boli co innego... domyśl się co?

 

Poważnie - trzeba przeprowadzić takie etapy:

1. Analiza funkcjonalna

2. Dobór systemu operacyjnego

3. Dobór aplikacji

 

Poważnie - piszę studium wykonalności, nie pierwsze... w projekcie informatycznym... i nie pierwszy realizuję...

 

Zapytać nie zaszkodzi... zresztą - tematu rozwijać nie będę, bo szkoda czasu :P

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...