Skocz do zawartości

Moblin


hello_world

Rekomendowane odpowiedzi

Moblin to zarówno dystrybucja jak i środowisko graficzne. Początkowo zresztą Moblin był dostępny ze środowiskiem XFCE.W zasadzie projekt Moblin to:

 

* Kreator obrazów Moblina - pozwala na tworzenie gotowych obrazów przystosowanych do konkretnych netbooków

* Jądro - specyficzne patche dla netbooków itp.

* Interfejs - oparty na bibliotece Clutter i GTK

* Zarządzanie energią - nastawione na wydłużone korzystanie z baterii

* Przeglądarka - Mozilla z przystosowanym interfejsem do małych rozdzielczości

* Manager połączeń - coś jak Network Manager, ale alternatywne ;-)

 

http://moblin.org/

 

Ogólnie ludzie chwalą szybkość i czas pracy. Najlepiej spisuje się na procesorach Atom. Podstawową wadą jest niewielka ilość oprogramowania.

Teoretycznie Moblin ma jakieś korzenie w Fedorze, ale obawiam się, że z połączenia repo nic dobrego nie wyjdzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moblin nie jest dystrybucją, tylko środowiskiem graficznym. Jest w repozytorium Fedory 12, więc nie trzeba rezygnować dla niego z mega wypaśnej i najlepszej dystrybucji świata. :)

 

tak, ale wersja w reposach nie nadaje sie do uzytku. nic praktycznie nie dziala (poza netem i bateria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowilam sobie dzisiaj przetestowac moblina 2.1

Rzeczywiscie odpalilam z pena i tak jak go przedstawiaja jest bardzo szybki

Widzę tu rozdwojenie jaźni: raz piszesz o sobie jako o kobiecie ("-am") a innym razem jak o mężczyźnie ("-em"). To jak to w końcu jest? :blink:

 

Pytam z ciekawości, nieco nie w temacie ale wszak to dział OFFTOPIC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do paczek od fedora to jest chyba problem.

Jak chce pobrac np evince to yum przemieli ale wyrzuci error ze w systemie sa inne paczki (zaleznosci)tworzone na moblina i wszystko konczy sie wyjsciem z yuma.

No ale moblin to swiezy projekt wiec wszystko przed nim.

Zdecydowanie uzywalabym na notebooku moblina niz inne distro. No ale nie mam notebooka

A moblina testuje na penie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Mam Moblina od godziny (na netbook-u acer aspire one ze standardowym hdd) :P i wszystko byłoby fajnie, gdyby nie problem z Wi-Fi mianowicie komp wykrył moją sieć, wpisałem hasło , ładnie się połączył, tylko nie mam wyjścia poza router tzn. na 192.168.1.1 pinguje jak szalony ale już na np. wp.pl nie znajduje hosta ;/ .... nie wiem co jest grane, na innych systemach(które miałem na tym maluchu) internet działał bez problemu (router nie był zmieniany, jedyne zabezpieczenie to hasło na sieć, które mam od początku. Router to linksys wrt54gl)

 

dodam, że nie jestem zbyt ogarnięty w systemach linuxowych, swego czasu miałem ubuntu ale okrutnie "krzaczyła" się konfiguracja wi-fi (coś tam pisałem ręcznie i niby działało ale ciągle zrywało połączenie)

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi jak sobie z tym fantem poradzić....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ping onet.pl -> nie znajduje hosta

ping 213.180.146.27 -> śmiga aż miło

 

Mój dostawca internetu to Espol (nie wiem czy coś Ci to mówi :P)

Dns-y na moim routerze(mogą być trochę archaiczne)

86.168.96.50

86.169.104.66

 

 

Po edycji:

Ok już wszystko jasne miałeś rację, ustawiłem DNS-y od nowa i net śmiga :D czasem rozwiązanie leży przed nosem, potrzebny jest tylko ktoś kto pokaże gdzie :D

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dns. Tych adresów, które podałeś nawet nie znajduje, ale możesz skorzystać np. z opendns http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenDNS lub nawet z tych od google 8.8.8.8 lub skontaktuj się ze swoim providerem i ich się zapytaj. Dns najlepiej wprowadzić bezpośrednio do routera, ale jeśli nie znajdziesz takiej opcji to możesz w tym moblinowym menedżerze połączeń. Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jak wygląda, dlatego musisz sam poszukać.

EDIT: Nie widziałem tej edycji. Jak działa to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...