Skocz do zawartości

Problem Z Uruchomieniem Skype Na Fc11 X86_64


krzychn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z uruchomieniem Skype na fedora11 x86 64. Z oryginalnej strony ściągnąłem wersje Skype pod fedora, ale po zainstalowaniu nie uruchamia się przez ikonę. Jak chce uruchomić Skype przez terminal to pokazuje taki komunikat jak poniżej

 


[root@localhost ~]# skype
skype: error while loading shared libraries: libasound.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory
[root@localhost ~]#

 

czy jest wersja Skype, która działa na architekturze x86 64, w internecie znalazłem tylko Skype na i586. Czy ktoś wie jak poprawnie zainstalować Skype na fc11 x86 64 aby działał bez problemu.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wersję zainstalowałeś? Przy instalacji z pakietu RPM instalator powinien sam wyszukać i doinstalować potrzebne mu biblioteki 32 bitowe.

 

Niekoniecznie, ja do "swojej" musiałem parę potrzebnych bibliotek instalować ręcznie czyli 32-bit dla 64-bit architektury. Przykładowy link.

Założę się, że po zainstalowaniu tego pakietu i po ponownym wpisaniu skype w terminalu "poprosi" o następny potrzebny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no "prosi" o następne pliki ale jak ktoś chce się szybko połączyć ze znajomymi, rodziną to może niekoniecznie mieć ochotę na taki różaniec ;)

 

Także podaję wymagane pakiety dla fedory 12 x86_64 (dla f11 zmienić na i586):

glibc.i686 alsa-lib.i686 libXv.i686 libXScrnSaver.i686 qt.i686 qt-x11.i686 pulseaudio-libs.i686

 

Czasami (nie wiem jak jest teraz) jeżeli mamy (a używając skype raczej na pewno) włączone repozytorium rpmfusion, yum wyrzuci jakieś dziwne zależności przy pakiecie qt-x11 od sterowników grafiki, wtedy wystarczy tylko wykluczyć te których nie używamy, wbrew pozorom nie jest tego dużo i powinno się wszystko zainstalować.

 

Dla podsumowania całość wygląda tak, dla używanych sterów nvidia 190.xx:

 

yum install glibc.i686 alsa-lib.i686 libXv.i686 libXScrnSaver.i686 qt.i686 qt-x11.i686 pulseaudio-libs.i686 -x xorg-x11-drv-catalyst* -x xorg-x11-drv-nvidia-96xx* -x xorg-x11-drv-nvidia-173xx*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to w F11 potrzebne pakiety można było znaleźć w Dodaj/Usuń Programy. W F12 już tak fajnie nie jest, ale "różaniec" (w tym przypadku) odmówiony został tylko raz i na parę miesięcy (może więcej) jest spokój. :) Podobnie jest z wine dla 64-bit.

Dzięki za ściągawkę - przyda się na przyszłość. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

W Fedorze 13 64bit. Musiałem zainstalować

yum install libasound.so.2 libXv.so.1 libXss.so.1 libQtDBus.so.4 libQtGui.so.4

Wszystkie te biblioteki były w wersji i686

Pamiętam że w Fedrze 10 64bit wystarczyło wpisać

yum localinstall ~/Pobrane/skype-2.1.0.81-fc10.i586.rpm

żeby yum sam pobrał brakujące biblioteki, nie wiem co jest z tym yum`em teraz. Działa jak zwykły rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) skąd ja to znam..

najlepiej próbować odpalać skypa z terminala - będzie podpowiadał, czego mu brakuje (a sporo tego jest).

potyczkę miałem czas temu jakiś i o ile pamiętam, miałem dużo zabawy ze znalezieniem w jakich paczkach są potrzebne biblioteki (google-> cośtam dalej i trafiłem na fajną stronę/serwis, który to załatwiał)

w efekcie miałem otwarte dwa terminale: na jednym popychałem skypa, na drugim yumowałem (zastrzegam, że było tego sporo, w tym te z postów powyżej). byś może wskazanie repozytoriów 32bit podczas instalacji fedory (albo i później) znacznie by pomogło.

o ile wątek będzie się kontynuował, postaram się wygrzebać troszkę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]nie wiem co jest z tym yum`em teraz. Działa jak zwykły rpm
To nie wina yuma tylko paczki - brak poprawnie ustawionych zależności. Do tego - jeśli dobrze słyszałem/czytałem - dochodzą zmiany w bibliotekach KDE.

Krótko mówiąc paczka Skype jest nieprzetestowana lub niedostatecznie przetestowana pod F13. Paczki Skype nie ma w oficjalnych repo Fedory, brak też w repo "rozszerzonych" RPMfusion, tak więc pretensje nie do yuma, Fedory czy KDE a do osób, które przygotowują skype*.rpm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...