Skocz do zawartości

Linuks Na Komórkę


leppakaklifoth

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem,czy zachęcę kogokolwiek do wymiany poglądów na temat systemu linuksa w telefonie komórkowym,ale próbuję.Ostatnio szulałem trochę informacji na temat systemów linuksowych,na telefony komórkowe.No i doszukałem się.Jednym z takich systemów to Android,który działa na telefonach nowej generacji 3G.Czytałem także,że motorola przymierza się przejścia z symbiana na inny system mobilny,do swoich telefonów.Zresztą został stworzony model z linuksem na pokładzie - Motorola ROKR E6 ............Moje pytanie brzmi gdzie mógłbym ściągnąć linuksa na telefon komórkowy,przykładowo na SE k310i ? i czy jest możliwe zmienić softa na system linuksa?.Innym pytaniem jest jak instaluje się takiego linuksa w komórce :?: Pytam się w tym miejscu,gdyż jednak jest to forum o linuksach(fedorze),choć zapewne nie wiele ma wspólnego z telefonami.Ale jednak myślę,iż może ktoś posiadać taką wiedzę,z którą może podzielić się innymi użytkownikami tego forum.Pewne doświadczenia w tej dziedzinie mogą być pomocne nie tylko mi,ale innym użytkownikom.Za pewne niejedna osoba zadawała sobie takie ,lub podobne pytanie.Może się mylę.Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz telefon Siemens SX1 (fajna bestia, mimo lat - mam i nie narzekam), to możesz zainstalować w nim Linuksa Qtopia. Na innych komórkach z "sztywnym" softem, jest to raczej niewykonalne, szczególnie na tzw. "Soniaczach", które utrudniają jakiekolwiek modyfikacje. Siemens Mobile był najlepszą marką do dłubania pod maską ze zwykłych telefonów. Teraz każda firma skutecznie walczy z jakimikolwiek modyfikacjami, czego dowodem była nawet zablokowana opcja roota w Androidzie (jakimś starszym podobno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz każda firma skutecznie walczy z jakimikolwiek modyfikacjami, czego dowodem była nawet zablokowana opcja roota w Androidzie (jakimś starszym podobno).

Na G1 na pewno jest zablokowany i na Hero również na innych nie wiem, ale są b. łatwe do znalezienia i zastosowania sposoby na "dobranie" się do superużytkownika na tych telefonach. Z tego co pamiętam sprowadzało się to do wymiany ROM'u na telefonie. Poza tym swoją drogą Android to b. fajny system na tego typu urządzenia dużo nowego darmowego softu na niego wychodzi no i nie powala ceną (stosunkowo) jak konkurencja ze strony iPhone'a (ale to podchodzi pod OT więc nie ciągnę wątku). Jeżeli ktoś byłby zainteresowany mogę wygrzebać link do w/w przeze mnie zagadnienia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... .Zresztą został stworzony model z linuksem na pokładzie - Motorola ROKR E6 ............Moje pytanie brzmi gdzie mógłbym ściągnąć linuksa na telefon komórkowy,przykładowo na SE k310i ?...

Motorola stworzyla takze kilka innych modeli:

http://www.linuxfordevices.com/c/a/Linux-F...-Mobile-Phones/

 

Co do k310i to po prostu zapomnij ... w jaki sposob zamierzasz upchnac i uruchomic system operacyjny na 15MB pamieci (bez mozliwosci jakiegokolwiek jej rozszerzenia) w zabytkowym urzadzeniu o mocy obliczeniowej porownywalnej z kowadlem? ... to tak jakbys pytal ktory 12-to cylindrowy silnik spalinowy o pojemnosci 4 litrow wybrac do roweru typu Wigry :P

 

A powazniej: Google, Google i jeszcze raz Google... tak coby chociaz wiedziec o czym rozmawiamy ;) (bez obrazy - to ma byc motywujace a nie zlosliwe!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić .Większość z was ma rację,a ja jestem w tym temacie nowy.Interesuje mnie w jaki sposób instaluje się linuksa na komórkach,oraz inne ważne uwagi,które mogą się przydać każdemu.Wiem,o tym że na rynku pojawiło się mnóstwo komórek z systemami linuksa na pokładzie i oczywiście jak zawsze korzystam z Google.Nie uznałem,żadnej wypowiedzi za złośliwość,choć jedna jest sposobem ignorancji,na mój pierwszy post.Ale to już szczegół.Jak mam czegoś dowiedzieć się od innych użytkowników,tego portalu,czy innych portali,skoro podchodzi się w ten sposób?Możliwe,że ten temat był,już kiedyś poruszany,ale czas posuwa się do przodu.Linuks będzie coraz częściej gościł na komórkach.Wystarczy poczytać właśnie w google.Tak przy okazji to interesuje się linuksem i informacjami o tym systemach.Jak do tej pory wszystkie informacje zostały przeze mnie wyszukane w necie,nie zadaję też głupich pytań,z byle powodu,lecz szukam.Post jest formą sprawdzianu,czy przyda się na tym portalu owy temat.Ale dziękuję za dobre chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt trochę pobawiłem się czcionką,oraz formatowaniem,ale jest już tak jak powinno być. :rolleyes:

Przy tej okazji mogę podać link do strony,na której istnieje oprogramowanie do komórek - Stronka z softem i oprogramowaniem.

Nie pomijając tej stronki wstawiam link także do niej - Odwiedź tą stronę

Stron tego typu jest w Google masa....... :D ,a wstawianie linków jest trochę śmieszne,ale jeśli komuś się te linki przydadzą to jak najbardziej polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jeśli Nintendo DS z dwoma procesorami ARM jest w stanie ledwo odpalić DSLinux do trybu tekstowego a z rozszerzoną pamięcią wykonywać jeszcze więcej (głównie o połączenie wi-fi się rozchodzi), zaś o trybie graficznym raczej nie ma co marzyć to policz jakie są szanse na Linux jako taki w komórce :)

Jest bodajże Embedix ale też chyba nie dałoby rady go dać w taki SE K310 czy inny tego typu... tam są firmware, istne miniaturki, emulator GBC chodzi na tym przy szczycie 15 FPSów zaś na DSie no momentami od 30 wzwyż tak na oko, ale da się grać

Android zaś nie wiem czy podpina się pod rodzinę Linuksów jako taką no ale na pewno nie Windows haha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Linux, cudownie :)

E tam, wszyscy wiemy, że Red Hat i Fedora to naj naj naj :D

Nieno tak serio jeśli Android popularniejszy...hmmm...trzeba zgłębić tajemnicę tą, jak to sie stało

Na deser ponownie

HAIL TUX

 

P.S. - Niektóre telefony HTC mają Androidy na pokładzie (niektóre stare wersje ale mają mieć update lada dzień). kolega pozytywnie się o nich wyraża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest w tajemnica w ilości sprzedanych telefonów z Androidem? :)

 

A twoje "hail tux" robi się nudne. :P

Tajemnica jest prosta. Dopracowany, dobry produkt + szum medialny = sukces.

 

BTW W przedwojennym Gdańsku polscy pocztowcy na przesyłkach, na których było napisane heilt Hitler, dopisywali t i wychodziło heilt Hitler (leczcie Hitlera) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi coś - mówię teraz do użytkowników słuchawek z Androidem. Planuję w przeciągu najbliższych 3 może miesięcy zmienić telefon. Myślę, że na coś z Androidem, bo nawet wychodzi na niego sporo programików (ciekawe, czy darmowe) - komunikatory, wyszukiwacze hot-spotów, playery muzyczne i tak dalej. Android jak każdy Linux jest aktualizowany. Jak to z tym jest? Nie chcę naciąć się na to, że kupuję słuchawę z nim, a za pół roku wychodzi coś z nowszym Androidem a ja zostaję na lodzie, bo telefon który kupiłem, nie zostanie zaktualizowany i siedzę na starszym sofcie, który zacznie umierać bo każdy zacznie pisać na nowszego Androida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam powiem tak.

Mam starego HTC kaiser z O2 z windoł przenosna, jak na razie jeszcze w pamieci NAND ale ale juz powoli......

Android JUZ startuje z karty SD i radzi sobie calkiem calkiem, chociaz troche muli ale dla samego siebie , winda zlo powszednie nalezy wyrwac chwasta znisczyc i podeptac a na koniec jeszcze randapem popryskac, zeby Androidy mogly bez problemy śmigać :P

 

OFFTOP

jak podlacze androida do fedory przez USB to :narzedzie do obslygi dyskow" mi to wykrywa ale juz dysku nie montuje wrr a szkoda, a sam jako lama tego na bank nie zrobie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...