Skocz do zawartości

Fedora 12 - Internet Przez Router


Lae

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :rolleyes:

Wczoraj ponownie miałem okazję zainstalować Fedorę, co uczyniłem i mam problem. Otóż, mam Internet z UPC, dali mi modem, ja dokupiłem router, i na Windowsie wszystko mi ładnie chodziło na wszystkich komputerach. Gdy zainstalowałem tą Fedorę na laptopie, mam oczywiście problem ze skonfigurowaniem neta..Byłbym wielce wdzięczny za instrukcje, co powinienem zrobić, pisaną językiem dla zielonych :rolleyes:

Zapomniałem dodać, chodzi mi oczywiście o połączenie bezprzewodowe, przez bluetooth.

Mój router to Netgear WGR614 v7

Jeśli potrzeba Wam czegoś jeszcze, to mówcie. Z góry dziękuję :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Nie mam pojęcia, wiem tylko, że ma antenkę i przy włączaniu w laptopie bluetootha mogłem się połączyć z netem, no i się zasugerowałem... :rolleyes: Ogólnie to w sieciach raczkuję :unsure:

Network managera nie używałem, zresztą, teraz nawet nie mogę go znaleźć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli skonfigurujesz router to na fedorze tylko tyle:

Programy >Narzedzia systemowe > terminal

dhclient > enter

Cieszysz sie internetem. To wszystko jesli chodzi o fedorę router sam kupowałeś więc wiesz chyba jak go rozgryść

 

Jeżeli po naciśnięciu ikonki sieci u gory nie widzisz swojej sieci zdefiniowanej w routerze to bardzo możliwe że jesteś szczęśliwcem, podlej karty wifi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem, nie pamiętam czy był jakiś komunikat, ale nie wyszło. Stwierdziłem, że muszę najpierw uruchomić Network Managera, więc wpisałem w konsoli 'NetworkManager' (tak strzelałem, że tak trzeba), no a potem dhclient. Widać było, że nad czymś myśli, no i się namyślił, komunikatu nie dał, a net nie działa..

Zresztą doszedł mi jeszcze jeden problem, ale nie wiem czy dawać to do tego wątku.. No ale napiszę: po aktualizacjach (dałem 16 losowych, postanowiłem to robić partiami) przy uruchamianiu systemu pokazuje się jak zawsze ładujące się logo Fedory, potem coś jak DOS z drobniejszym kursorem, który sobie przez jakiś czas skacze z jednej pozycji na drugą, aż w końcu staje w miejscu.. I tyle. Znowu jak wcześniej robiłem aktualizacje (zmusiły mnie do formata), to podczas pracy systemu, dolny pasek każdego z czterech pulpitów był zaśmiecony czymś, co coś niby uruchamiało, no i na końcu wyświetlił się jeszcze jakiś błąd, ale nie pamiętam już jaki.. O co chodzi z tymi aktualizacjami? Instalować je czy nie? No i da się naprawić ten mój problem inaczej niż formatem? Bo to już byłby piąty w ciągu.. hmm.. półtora tygodnia? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten program, który się uruchamia, to Nautilus. Był w nim błąd który jest naprawiony po którejś tam aktualizacji. Póki nie zaktualizujesz systemu, to się z tym pomęczysz. A aktualizacje partiami to bardzo zły pomysł - albo wszystko, albo nic.

 

W laptopie jednym guzikiem włącza się zarówno bluetootha jak i wifi, stąd zapewne nieporozumienie. Łączysz się na pewno przez wifi. Problem w tym, że nie wiemy jakiego masz laptopa i jaka karta wifi w nim siedzi, ale możesz nam to powiedzieć. Napisz w terminalu:

/sbin/lspci

i wklej na forum co z tego wyjdzie. Zwykle pod koniec jest karta sieciowa, więc jeśli znajdziesz tam swoje wifi, to podaj tylko jedną linijkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aktualizacji systemu, to mam Fedorę 12, no ale zrobię formata i zostawię te aktualizacje na noc, żeby zrobiły się wszystkie.

 

Jeśli zaś chodzi o kartę wifi, to wklejam na wszelki wypadek całość. Mam nadzieję, że się teraz nie okaże, że jej tu nie ma (nie miałem jak poznać specyfikacji tego laptopa, ale wszyscy mi wmawiają, że jest i faktycznie jest to wielce prawdopodobne, ale sprawdzić bym mógł tylko na Windowsie, bo w Fedorce się tak nie orientuję jescze, choć chciałbym, żeby wyparła Wndowsa z mojego życia, przynajmniej w większości - to chyba najdłuższe zdanie jakie stworzyłem...), a nie byłbym tym wcale wielce zdziwiony. Kończę tą paplaninę, wklejam:

 

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 4)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h HyperTransport Configuration (rev 40)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Link Control
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV620 Audio device [Radeon HD 34xx Series]
02:00.0 Network controller: RaLink RT2860
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
0a:00.0 FireWire (IEEE 1394): JMicron Technologies, Inc. IEEE 1394 Host Controller
0a:00.1 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. SD/MMC Host Controller
0a:00.2 SD Host controller: JMicron Technologies, Inc. Standard SD Host Controller
0a:00.3 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. MS Host Controller

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02:00.0 Network controller: RaLink RT2860

Z wifi jest mały problem, bo sterownik trzeba doinstalować z repozytorium rpmfusion, ale zajmij się tym dopiero po pełnej aktualizacji. W czasie aktualizacji poczytaj poradnik http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik (i inne artykuły o podstawach), wtedy trochę się rozjaśni jak to wszystko działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli te drobne aktualizacje, czy aktualizację całego systemu? Bo system to 12. Jeśli chodzi o poradnik, to z niego korzystałem, ale nie zainstalowałem rpmfusion, bo chciałem si najpierw połączyć z internetem i myślałem, że do wifi będzie w fedorze. Tak czy inaczej, dodałem to repozytorium. Co muszę wpisać, żeby dodać ten sterownik? I jeszcze - 'yum update' robie te małe aktualizację, a nie systemu? Czy zależnie od tego czy mam starą czy nową Fedorę? Zresztą, mogę to sprawdzić eksperymentalnie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yum update to po prostu ściąganie i instalowanie nowszych wersji programów, od Firefoksa i grajek filmów do jądra systemu.

 

Kartę wifi masz spoko, tylko po prostu na płytce z Fedorą nie ma do niej sterowników. Po to jest rpmfusion, żeby dało się je łatwo zainstalować, tyle że na serwerze są sterowniki tylko dla zaktualizowanej Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze - 'yum update' robie te małe aktualizację, a nie systemu?
Całego systemu, a reszta jak napisał SeeM. Po prostu zrób pełną aktualizację yum update i później zacznij działać. I już nie formatuj po raz kolejny dysku, bo (prawie) każdy problem można rozwiązać bez ponownej instalacji, wystarczy poszukać, a jeśli nic konkretnego nie znajdziesz to napisz na forum.

Co do wifi to jak już zaktualizujesz system i ponownie uruchomisz komputer, aby załadować nowe jądro to wystarczy dodać rpmfusion (jak w poradniku) i wpisać do konsoli yum install kmod-rt2860 (potem możesz załadować moduł, ale pewnie na razie nie wiesz jak to się robi, dlatego polecam zwykły restart kompa). Na końcu obok zegarka masz ikonkę networkmanagera, który uruchamia się automatycznie i nie trzeba nic kombinować. Wystarczy kliknąć na nią i wybrać sieć (wcześniej upewnij się, że przełącznik od wifi w laptopie jest włączony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :rolleyes:

Tak na próbę zaktualizowałem najpierw normalny komputer... i co? Wyświetla mi, że dysk ma badsectory, grafika w paskach (górnym i dolnym) się popsuła (przezroczystość nie działa jak należy). Trochę mnie to zdenerwowało, bo nie mam chęci pozbywać się dysku, ale na szczęście swego czasu kupiłem całkiem fajny z WD :rolleyes: Odnośnie tego co tu jest, to nie jest to chyba żadna renomowana firma :D Tak czy inaczej, dla pewności wykonam jeszcze testy na Windowsie, sprawdzę czy wg niego też ma badsectory.

Mógłbym się jeszcze dowiedzieć, co wpisać w konsoli, żeby zainstalować sterowniki? Albo (może nawet lepiej, bo z nauką na przyszłość) co zrobić, żeby je znaleźć? <--- EDIT: nieaktualne :)

 

Zamęczam Was.. :rolleyes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetla mi, że dysk ma badsectory, grafika w paskach (górnym i dolnym) się popsuła (przezroczystość nie działa jak należy).
Na 99% jest to informacja nieprawdziwa i dysk jest sprawny, po prostu ten graficzny programik palimpsest wyświetla błędne informacje i jak wejdziesz w jego opcje to możesz odznaczyć informowanie o badsektorach. Co do przezroczystości paneli to błąd jest znany i zgłoszony. Pewnie za jakiś czas poprawią, a na razie nie używaj tej opcji. Przy okazji, jeśli doinstalujesz pakiet mesa-dri-experimental to możesz poprawić wydajność swojej karty graficznej, ale jak sama nazwa wskazuje jest to sterownik eksperymentalny, tak, że niekoniecznie jego instalacja musi przynieść korzyści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, uspokoiłeś mnie :rolleyes: Co do karty graficznej, to chyba, jako człowiek z natury ostrożny, poczekam na wersję stabilną :rolleyes: Szkoda tylko, że muszę robić kolejnego formata na kompie, bo ciapa ze mnie i zjadłem jedno zero przy ustalaniu rozmiaru partycji /home :lol: No ale nic, zaktualizuję laptopa, przez ten czas przeinstaluję na kompie, potem go też zaktualizuję i do jutra rana powinienem mieć wszystko ok :) Napiszę jak poszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc (nie zaczyna się zdania od "no więc") zainstalowałem wszystko, jestem w siódmym niebie, bo aktualizacje mi nic nie zepsuły, ale neta jak nie było, tak nie ma. Wpisywałem w konsolę dhclient, ale nic z tego.. Patrzyłem na inne tematy, ale są pod konkretne karty i wolę nie kombinować.. Tak czy inaczej, zawsze jeden krok zrobiony :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...