Skocz do zawartości

[fedora 12] Problem Z Instalacją - Problem Podczas Ustalania Partycji.


dziora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

Mam problem. Od wczoraj nie mogę zainstalować Fedory 12 z Live CD lub z DVD - problem pojawia się przy tworzeniu miejsca na dysku.

Zostawiłem 57 GB wolnego miejsca na podział - zawsze robiłem żeby Fedora sama mi przydzieliła i określiła rodzaj automatycznie - zawsze taki układ mi wystarczył.

Jednak po wyborze "Użycie wolnego miejsca" wyrzuca mi komunikat " Nie można przydzielić wybranych partycji: not enough free space on disk" czyli ze nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca na dysku.

Później przechodzi do ręcznej konfiguracji i tutaj mogę ustawić tylko Swopa - daje mu 2 GB wolnej przestrzeni i zostaje utworzony.

Kiedy chce tworzyć resztę wywala mi komunikat że nie ma miejsca na dysku a modyfikuje wolne miejsce.

A kiedy probuje przejść dalej to mam komunikat że trzeba najpierw utworzyć punkt montowania "/" i partycje " /boot/efi - co jest zrozumiałe :)

 

Rzecz ma miejsce na laptopie Lenowo S10-2 - Jest na nim system Win Xp - są dla niego 2 partycje, na trzeciej miała być fedora ale jest właśnie ten problem.

Prędzej na nim miałem Debiana Lenny i chodzi w tej konfiguracji z Windowsem (z instalacją nie było problemu). Ten sam problem jest z instalacją Fedory 10 i 11.

 

Może ktoś już się spotkał z tym problemem - jeśli tak to proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem na różne sposoby a jako logiczną daje SWAP reszta może być przecież jako podstawowa nie ma problemu - i nigdy nie miałem problemu. Debian instaluje się bez problemu tyle ze nie mogę na nim zainstalować dźwięku i bezprzewodówki, zresztą zawsze wolałem Fedore i chce ja poznać jeszcze lepiej :)

 

Błąd jest gdzie indziej - fakt że partycja spod windowsa była dzielona na zainstalowanym systemie ale to nie powinno mieć raczej znaczenia, bo jak już wcześniej pisałem to Debian i Ubuntu w zasadzie też działa.

 

Nie wiem czemu tak sie dzieje - a windowsa nie moge stracić :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - jest zdjęta całkowicie, na różne sposoby nawet na NTFS-ie (nie powinno ruszyć ale próbowałem) :) była jako podstawowa i jako logiczna partycja - instalator ją widzi i nie może jej zmodyfikować. Widać cały obszar do podziału ale nie mogę nic z nim zrobić oprócz utworzenia Swopa - Swopa mi przyjmuje w różnych rozmiarach i nie ma problemu z jego utworzeniem i tylko jego !. Gdy próbuję jakąkolwiek inną partycję zrobić to wszystko siada i do tego zmieniałem na Ext2, Ext3 i Ext4 nic nie idzie :/

Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Nigdy nie miałem z Fedorą problemów aż tu czas na jeden a konkretny :]

Podział jest wygląda tak - jest na C:/ - (ileś tam Giga :D - nie pamiętam bo pisze ze stacjonarnego :] na D:/ mam 40 GB - dysk do danych - i wydzieliłem 57 GB wolnego na Linuxa dodatkowo jest jeszcze partycja Recorwery 15 GB. tak wygląda mój dysk Sata na Lenovo S10-2. :)

Nie mam pojęcia - i inne systemy typu Linux instalują się bez problemu - tylko ja chce Fedorę i koniec ;D

Jeśli ktoś się pyta - czy może płyty są uszkodzone - odpowiedź: nie sprawdzałem na innym komputerze stacjonarnym i tam dzieli dysk bez problemu (automatycznie) wykorzystując wolne miejsce :)

 

Nie wiem ... po prostu nie wiem co robić :) sprawa może być prosta - mi nie przychodzi nic na myśl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* wybacz, ale jeszcze trochę będę upierdliwy. Czy nie jest tak, że masz taki układ :

[ Recorwery ]
[ C: ]
[logiczny
    [ D: ]
]
[ SWAP ]
= 4

zamiast czegoś takiego

[ Recorwery ]
[ C: ]
[logiczny
    [ D: ]
    [ SWAP ]
    [ / ]
    [ /home ]
    ...
]
= 3

* lub usuń wypociny i kliknij "wykorzystaj wolne miejsce" ;)

* ostatecznie użyj innego distro do podziału i formatowania partycji

* czy zamiast SWAP możesz utworzyć inną partycję?

* czy podajesz pkt. montowania?

* czy ...no nie wiem, o co można jeszcze spytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ jest taki:

C:/ - 40 GB - part podstawowa (NTFS)

D:/ - 40 GB - part logiczna (NTFS)

57 GB - przestrzeń nie przydzielona

15 GB - Recorvery (NTFS)

(tak jest spod widnowsa)

 

i jak już pisałem z wolnej przestrzeni mogę utworzyć tylko SWOPa - innej nie mogę utworzyć. Próbowałem utworzyć punkt montowania "/" z różnymi rozmiarami tak samo "home" czy nawet "boot"

Niestety pojawia się komunikat "Nie można przydzielić wybranych partycji: not enough free space on disk"

 

Może jeszcze utworze miejsce na dysku - przeniosę na niego dane i zrobię żeby partycja D - nie była dyskiem logicznym ! i wtedy ja zdejmę i zrobię jako partycja podstawowa - przeniosę znowu dane na nią zdejmę poprzednio utworzona partycje i spróbuje postawić na niej Fedorę - napiszę czy to coś w ogóle dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się !

Wiec aby poprawnie zainstalować Fedorę 12 - na dysku nie mogą znajdować się partycje logiczne - tylko podstawowe :)

I w taki sposób po wyborze opcji by sam wykorzystał wolne miejsce - instalator ruszył dalej :)

 

Jednak bez tego forum nie wpadłbym na to, że typ danej partycji może mieć wpływ na instalację systemu.

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedź :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec aby poprawnie zainstalować Fedorę 12 - na dysku nie mogą znajdować się partycje logiczne - tylko podstawowe :)
To nie jest prawda, po prostu prawdopodobnie nie miałeś odpowiednio rozciągniętej partycji rozszerzonej i instalator głupiał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawda, po prostu prawdopodobnie nie miałeś odpowiednio rozciągniętej partycji rozszerzonej i instalator głupiał.

A nie czytałeś co pisałem wyżej ?? Próbowałem na różne sposoby - i inne dystrybucje w ten sposób chodziły tylko Fedora nie chciała się zainstalować począwszy od wersji 10 - 11 i na 12 skończywszy :]

Rozmiar partycji pozostał bez zmian - tylko z partycji D z dysku logicznego zrobiłem podstawowy i wszystko ruszyło bez najmniejszego problemu - Fedora stoi i bardzo ładnie się aktualizuje.

Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć ale instalatory nie głupieją od tak sobie ! :]

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec aby poprawnie zainstalować Fedorę 12 - na dysku nie mogą znajdować się partycje logiczne - tylko podstawowe :)
Bzdura. Bez problemu zainstalowałem F12 na partycji rozszerzonej - dokładniej na 2 partycjach, osobno /boot i osobno /, obie ext4 bez wykorzystania LVM.

Coś musiałeś naplątać w podziale dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK !

Wiec aby poprawnie zainstalować Fedorę 12 - na dysku nie mogą znajdować się partycje logiczne - tylko podstawowe
faktycznie - źle sformułowałem zdanie bo pomimo partycji logicznej Debian Lenny oraz Ubuntu instalowało się bez problemów. Dopiero kiedy zdjąłem partycje D:/ która była jako dysk logiczny - i zrobiłem z niej podstawową to jakoś dziwnie wszystko ruszyło !

Wytłumaczcie mi to a nie piszecie o swoich cudownych dokonaniach! Możesz podzielić sobie dysk na 10 partycji - nic mi do tego - ale instalator nie ruszał dalej nie rozumiesz że nie mogłem utworzyć żadnej partycji na podanym przeze mnie wolnym miejscu i to w konfiguracji sugerowanej przez instalator ! - oczywiście mogłem tylko SWOPa ale tu max jest 2 GB(mi tyle wystarczy) !! i reszty nie mogłem ręcznie a po zmianie struktury dysku D:/ poszło bez problemu ! To odpowiedzcie na to pytanie - "Dlaczego i co miało na to wpływ jeżeli po zmianie partycji D:/ z dysku logicznego na podstawowy instalator ruszył ?"

 

Dodatkowo napisze jaką kolejność widział instalator Fedory:

C:/ - 40 GB - part podstawowa (NTFS) | D:/ - 40 GB - part logiczna (NTFS) | 57 GB - przestrzeń nie przydzielona | 15 GB - Recorvery (NTFS) |

(nazwy wykorzystałem z postu wyżej żeby ktoś nie napisał ze tak pod Windowsem było).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o to wynik fdisk -l

z tego laptopa na którym mam teraz zainstalowaną fedora 12 a której predzej nie mogłem zainstalować:

 

Dysk /dev/sda: 160.0 GB, bajtów: 160041885696
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 19457
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Identyfikator dysku: 0xec1c08bb

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1               1        5099    40956693+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            5100       10198    40957717+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda3           17532       19458    15471448   12  Compaq diagnostics
/dev/sda4           10199       17531    58902322+   5  Extended
/dev/sda5   *       10199       10224      204800   83  Linux
/dev/sda6           10224       17531    58696703+  8e  Linux LVM

Wpisy w tablicy partycji nie są w tej kolejności, co na dysku

Dysk /dev/dm-0: 58.0 GB, bajtów: 57990447104
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 7050
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Identyfikator dysku: 0x00000000

Dysk /dev/dm-0 nie zawiera poprawnej tablicy partycji

Dysk /dev/dm-1: 2113 MB, bajtów: 2113929216
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 257
Jednostka = cylindrów, czyli 16065 * 512 = 8225280 bajtów
Identyfikator dysku: 0x00000000

Dysk /dev/dm-1 nie zawiera poprawnej tablicy partycji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...