Skocz do zawartości

W Czym Zrobić Program Łączący Się Z Postgresql


samba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam w domenie serwer Postgresql na Centos. Klienci to windows XP. Chicałbym napisać aplikację (taką konsolę -plik.exe) która będzie łączyła się z bazą. Zrobiłem bazę wypożyczeń coś podobnego do biblioteki tj. Ktoś wypożycza dany dokument a użytkownik przez ten program nanosi kto wypożyczył kiedy i kiedy oddał.Stworzenie bazy jest w miarę proste ale cóż mi po samej bazie , potrzebuję programu. Userzy nie będą robić selectów i insertów przez pgadmina.

 

Program ma być dla wielu userów tak więc każdy z nich musi mieć swój logi i hasło. Najlepiej aby był to program gdzie wizualnie projektuje się aplikację tak jak np. programy do HTML WYSWYG.

 

Prócz tego interesuje mnie jak taka aplikacja łączy się z bazą ? Potrzebne są jakieś sterowniki JDBOC lub coś w tym stylu?

 

W czym coś takiego napisać? Od czego zacząć? Nie mam doświadczenia w programowaniu tak więc proszę o pomoc.

Oczywiście program będzie działał na Windows tak więc

 

Może są jakieś gotowce ?

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Java albo C#.

Jesli java to w NetBeans latwo zrobisz interfejs, a jak sie laczyc: http://www.google.pl...postgresql+java

Jesli C# (czy co tam w NET) to Visual Studio w wersji Express, ale trzeba sprawdzic, czy ma wszystko co potrzeba, bo wersja express moze miec wyciete to czego najbardziej potrzebujesz :/ oraz lacze: http://www.google.pl...postgresql+C%23

 

[EDIT]

Mozesz tez przez przegladarke naskrobac cos, w któryms z gotowych framework'ów PHP / Python.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Java albo C#.

Jeśli java to w NetBeans łatwo zrobisz interfejs, a jak się łączyć: http://www.google.pl...postgresql+java

Jeśli C# (czy co tam w NET) to Visual Studio w wersji Express, ale trzeba sprawdzić, czy ma wszystko co potrzeba, bo wersja express może mieć wycięte to czego najbardziej potrzebujesz :/ oraz łącze: http://www.google.pl...postgresql+C%23

 

[EDIT]

Możesz też przez przeglądarkę naskrobać coś, w którymś z gotowych framework'ów PHP / Python.

Jeśli chodzi o Visual studio to czym się różni

Visual C++ 2010 Express od Visual C# 2010 Express ?

I jak to się ma do http://www.embarcadero.com/downloads Wchodząc na tą stronę zgłupiałem co mam wybrać ??

 

C++BuilderY XE, RAD Studio, XE DelphiY XE ? Czym te programy się różnią i który będzie najłatwiejszy w obsłudze i najlepszy do mojego zastosowania??

 

Piszesz że

Visual Studio w wersji Express, ale trzeba sprawdzić, czy ma wszystko co potrzeba, bo wersja express może mieć wycięte to czego najbardziej potrzebujesz
Czego mam szukać co może być wycięte? Możesz jaśniej napisać czego potrzebuję i czym mam się kierować przy wyborze aplikacji?

 

Czy łatwiej jest zrobić program.exe czy program przez przeglądarkę WWW ?

Jeśli przez WWW to w czym to robić,jaki program ?

Dziękuję bardzo za odpowiedź i czekam na kolejną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli Java to tylko Hibernate:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hibernate

 

lub pBeans:

 

http://pbeans.sourceforge.net/

 

Mozna prosciej, ale ORM nie da sie nie pokochac ;-)

 

Jesli QT to QPSQL.

 

I jak to sie ma do http://www.embarcadero.com/downloads Wchodzac na ta strone zglupialem co mam wybrac ??

 

C++BuilderŸ XE, RAD Studio, XE DelphiŸ XE ? Czym te programy sie róznia i który bedzie najlatwiejszy w obsludze i najlepszy do mojego zastosowania??

 

Nie polecam - jest to nastepca Borlanda, typowe narzedzie RAD. Edytor kodu jest tragiczny, na poziomie notatnika. Programowanie w tym srodowisku uczy niesamowicie zlych nawyków - wstawiasz kontrolke, wybierasz dla niej akcje i piszesz funkcje - niby wszystko pieknie gdyby nie to, ze wszystkie obiekty/metody takim sposobem sa publiczne. Ogólnie dobre do napisania kalkulatora, nie aplikacji produkcyjnej.

 

A róznice miedzy tymi programami? RAD Studio jest najogólniejszym RAD, obsluguje najwieksza ilosc jezyków, ma najwiecej domyslnych kontrolek. c++ i Delphi.

 

Czego mam szukac co moze byc wyciete? Mozesz jasniej napisac czego potrzebuje i czym mam sie kierowac przy wyborze aplikacji?

 

Czy latwiej jest zrobic program.exe czy program przez przegladarke WWW ?

Jesli przez WWW to w czym to robic,jaki program ?

Dziekuje bardzo za odpowiedz i czekam na kolejna.

Ogólnie ADO.NET by chyba cie interesowal. Nie jestem pewien, ale chyba jest dostepny w Expressie. Pracujac jednak na tych komercyjnych srodowiskach pamietaj o ich licencjach.

 

Osobiscie polecalbym Ci Jave a unikal w szczególnosci produktów Embarcadero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Visual studio to czym się różni

Visual C++ 2010 Express od Visual C# 2010 Express ?

http://www.microsoft.com/express/Charts/VisualStudio-Express-2010-Feature-Chart.aspx

 

Może trochę głupio odpowiem, ale mówiąc krótko - nijak :)
Piszesz że Czego mam szukać co może być wycięte? Możesz jaśniej napisać czego potrzebuję i czym mam się kierować przy wyborze aplikacji?
Brak jest szablonów niektórych rodzajów (?) aplikacji np. WCF, który mógłby Ci się w tym przypadku przydać. Trzeba po prostu więcej rzeźbić samemu.

Jeśli zdecydujesz się na C#, to wziąłbym na początek trial pełnego VS a potem ewentualnie się zastanawiał nad zakupem. Jeśli coś robisz dla firmy, to chyba i tak trzeba zakupić, bo Express jest za darmo, ale tylko "Home & Student" jeśli się nie mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Visual C++ 2010 Express od Visual C# 2010 Express różni się językiem :) Przy czym w C# będzie prościej, ale wielu woli Visual Basic. To mało istotne, bo wszystko jest taką nakładką na .NET. Żeby cokolwiek zrobić siedzisz cały czas w dokumentacji msdn.microsoft.com Wersje express pozwalają na pisanie komercyjnych aplikacji za darmo, ale nie mają np. "wizardów" do łączenia z bazą i musisz napisać ta sam ręcznie. Będziesz coś robił z książki i nagle w połowie okaże się, że jakaś istotna dla Ciebie funkcja jest wycięta. Rosyjska ruletka :/

* nie wiem nic o RAD od Borlanda

* jeśli strona to sprawdź Django, .... Ruby On Rails, Pylons, TurboGears, Zope, ??

Ja bym to spróbował zrobić w java (netbeans) albo w django (django+IDE) - nie wiem czy to dobry wybór, ale od tego bym zaczął. Bazy dotykam raz na rok, a do postgres'a to z 5 lat temu coś w php od zera robiłem i nie podobało mi się. Po prostu wybierz jedno i spróbuj coś wykonać na bazie. Dobra zamykam się, bo nie mam za dużo do powiedzenia w tej kwestii :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* jeśli strona to sprawdź Django, .... Ruby On Rails, Pylons, TurboGears, Zope, ??

Ja bym to spróbował zrobić w java (netbeans) albo w django (django+IDE) - nie wiem czy to dobry wybór, ale od tego bym zaczął. Bazy dotykam raz na rok, a do postgres'a to z 5 lat temu coś w php od zera robiłem i nie podobało mi się. Po prostu wybierz jedno i spróbuj coś wykonać na bazie. Dobra zamykam się, bo nie mam za dużo do powiedzenia w tej kwestii :ph34r:

 

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Z tego co na szybko wyczytałem django zapowiada się ciekawie.I faktycznie znajdę w nim zastosowanie tego co chcę osiągnąć. Na razie protestuję MS Visual Studio C# i dijango. Tak jak mówiłem nie jestem programistą tylko adminem więc nie znam się na programowaniu. Aczkolwiek chciałbym spróbować.

 

Jeśli chodzi o Django to jaki program do tworzenia aplikacji polecasz? Jest w ogóle jakiś?

 

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to ma to byc bardzo proste. W sumie wystarczy php. tak jak kolega wczescniej pisal. I zero problemów z instalacja,konserwacja, sterownikami.

 

móglbys np wykorzystac excela i vba nawet, ale potrzebowalbys sterowników odbc na kazdej stacji

W .NET npqsql sluzy do laczenia sie z postgresem. Reszte zrobi sie latwo w miare.

jesli chodzi o Qt to w qtsdk na windowsie musisz dokompilowac plugin do postgresa.

 

o javie nie wiem prawie nic.

 

ale jesli nie jestes programista to wydaje mi sie ,ze aplikacja webowa bedzie najsluszniejszym wyjsciem.

czyste PHP i dasz rade. To jest naprawde jeden manday roboty.

Apache-a postawic, jeden dwa formularze i juz powinno dzialac.

 

P.S.:

Z checia zrobie cos takiego za niewielka oplata :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licencja VS Express dopuszcza użycie dla celów komercyjnych. Można zatem takie programy sprzedawać, musisz się jednak liczyć z ograniczoną funkcjonalnością.

 

Pozdrawiam,

Es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skłonisz się na stronę www:

1. PHP - lepiej wybrać code igniter - ułatwia dużo rzeczy i jest do ogarnięcia w 1 godzinę

2. Python - django - djangobooks w Google i masz niezły tutorial do tworzenia stron wg mnie 2 godziny i prostą stronę masz - inne frameworki wymagają więcej doświadczenia

3. ror - teraz ciężko o dobry tutorial do wersji 3.0 - ile czasu ciężko powiedzieć

4. j2ee - bez doświadczenia szybko niczego nie napiszesz

 

Aplikacja:

1. Java - na szybko coś zrobisz jednakże trzeba dużo, żeby nadawało się do szerszego używania (sama konfiguracja Hibernate może zająć dużo czasu, ale można bez tego do prostych baz)

2. C# - jak nie masz full VS to bez doświadczenia programistycznego lepiej daruj sobie (można spróbować mono)

3. c++ + qt/gtk - tylko z doświadczeniem programistycznym

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem ciekawy ten code igniter.

 

w sumie po oglądnięciu dwóch tutków już myślę,że mógłbyś na tej podstawie zrobic prostą aplikacyjkę.

 

Polecacie tego frameworka do większych projektów, czy warto zainteresowac się czyś innym? ( czy najlepiej robić w czystym php?)

nie robiłem ston z użyciem modeli do tej pory.

Kod był raczej wymieszany z htmlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...