Skocz do zawartości

Instalacja Windows 7


dalvitto

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w chwili obecnej zaisntalowany Oracle Enterprise Linux i Debiana. Chce jeszcze zainstalowac Windowsa 7. Problem w tym, ze mam stworzone trzy partycje Primary i nie moge wiec utworzyc kolejnej. Na partycji rozszerzonej Win7 nie chce sie zainstalowac.

 

Wyglada to tak:

Urzadzenie Rozruch   Poczatek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1           	1          26      208813+  83  Linux
/dev/sda2              27        2002    15872220   83  Linux
/dev/sda3            2003        3300    10426185   83  Linux
/dev/sda4            3301   	19457   129781102+   5  Rozszerzona
/dev/sda5            3301        3748 	3595246+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6            3748        3940 	1537024   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7            3940        5733    14408704   83  Linux
/dev/sda8            5734        5757      192748+  83  Linux
/dev/sda9            5758   	13463    61893314   83  Linux
/dev/sda10          19276   	19457 	1461883+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sda11          13463   	19275    46688256    7  HPFS/NTFS

sda1, sda2 i sda3 to partycje Primary czyli /boot, glowna / i /home.

 

Z tego co mi sie wydaje to wystarczylaby chyba na poczatku dysku partycja ok 1,5 GB pod Win7, wrzucil by tam swoje pliki rozruchowe etc., a reszte mozna juz zainstalowac na logicznej wydzielonej w ramach partycji rozszerzonej. Rozwazam przeniesc na przyklad partycje /home na inna i na niej zasintalowac Win7, tylko zdaje sie, ze nie bede mógl jej sformatowac (bo mozna usunac pliki jakie zawiera katalog /home po przeniesieniu, ale wciaz jest to punkt montowania). Jakies sugestie, propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz na partycji rozszerzonej partycje przeznaczoną pod /home (najprościej jakby była tej samej wielkości co obecna) i wtedy "dd" z obecnej na nową. Przeniesie się wszystko ładnie, tylko trzeba uważać żeby przy opcjach "if=" i "of=" nie pomylić się w numerkach urządzeń.

Potem pewnie trzeba sprawdzić /etc/fstab i albo zmienić UUID na właściwy dla nowej partycji albo zaetykietować jakoś nowy /home (e2label) i zmienić wpis w /etc/fstab z "UUID=" na LABEL=".

 

P.S. Po co Ci dwa swapy?

 

P.S.2 O ile pamiętam, to instalacja W7 zajęła mi więcej niż 1,5GB. Chociaż z pamięcią to u mnie różnie dry.gif Zakładam, że nie "odchudzałeś" windy vLitem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi sie wydaje to wystarczylaby chyba na poczatku dysku partycja ok 1,5 GB pod Win7, wrzucil by tam swoje pliki rozruchowe etc., a reszte mozna juz zainstalowac na logicznej wydzielonej w ramach partycji rozszerzonej.

Uwazasz, ze Windows jest na tyle madry, ze potrafi sie podzielic?

 

P.S.2 O ile pamietam, to instalacja W7 zajela mi wiecej niz 1,5GB. Chociaz z pamiecia to u mnie róznie dry.gif Zakladam, ze nie "odchudzales" windy vLitem.

U mnie 13,3 GB na sam katalog "Windows".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwórz na partycji rozszerzonej partycje przeznaczona pod /home (najprosciej jakby byla tej samej wielkosci co obecna) i wtedy "dd" z obecnej na nowa. Przeniesie sie wszystko ladnie, tylko trzeba uwazac zeby przy opcjach "if=" i "of=" nie pomylic sie w numerkach urzadzen.

Potem pewnie trzeba sprawdzic /etc/fstab i albo zmienic UUID na wlasciwy dla nowej partycji albo zaetykietowac jakos nowy /home (e2label) i zmienic wpis w /etc/fstab z "UUID=" na LABEL=".

Pytanie czy pózniej bede mógl zrobic z ta partycja co tylko chce? Sformatowac ja, zainstalowac na niej Windowsa, etc?

 

Tutaj mówia inaczej: http://peb.pl/linux/190072-przeniesienie-home-na-inna-partycje.html i tutaj tez: http://linux360.pl/forum/thread-57.html

 

Cytat z pierwszego linku:

Ale on musi zostac. Z racji tego ze ten katalog jest punktem montowania. Nie usuwa sie go.

 

P.S. Po co Ci dwa swapy?

Mialem jeden. Wymagania co do uruchomienia pewnego srodowiska zmusily mnie do powiekszenia go i tak zostalo...

 

Uwazasz, ze Windows jest na tyle madry, ze potrafi sie podzielic?

Moze sie troche zapedzilem, mialem na mysli 100MB. I wydaje mi sie, ze jesli taki obszar wydzielony jest na partycji Primary, to Win7 poleci. Tam rozruch, reszta moze byc na logicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się troche zapędziłem, miałem na myśli 100MB. I wydaje mi się, że jeśli taki obszar wydzielony jest na partycji Primary, to Win7 poleci. Tam rozruch, reszta może być na logicznych.

Windows nie jest Uniksem, musi być w całości na jednej partycji. Jak sobie radzą w dużych sieciach bez odpowiedników /home czy /usr na NFS-ie na serwerze, to nie wiem. ;) Musisz wygospodarować przynajmniej 20GB.

 

A tak w ogóle, to 100MB nie wystarcza obecnie nawet na /boot Fedory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z pierwszego linku:
Punkt montowanie to jedno a partycja to drugie. Katalog /home na partycji glównej jest punktem montowania. Czy bedzie tu montowana partycja sda1, sda2, ...., sdaN to zalezy tylko od Ciebie. Nawet nie ma obowiazku, zeby katalogi domowe umieszczac w /home - to jedynie "zalecenie" zgodne z → FHS

Sposób, miejsce i parametry montowania okreslasz w /etc/fstab danego linuksa (przynajmniej na razie, bo tu cos sie zmieni niedlugo chyba).

 

W kazdym razie ja wielokrotnie przesuwalem zarówno partycje glówna jak i home po dysku a nawet pomiedzy dyskami i nigdy nie bylo problemu pod warunkiem zachowania nalezytej uwagi.

Linku z peb.pl nie moge zobaczyc bo smartfilter firmowy sie burzy. Z drugiego linka wynika tylko (i slusznie), ze nalezy zmienic powiazania punktu montowania z okreslonym UUID partycji stad moja uwaga o zmianie UUID w /etc/fstab lub powrót do przestarzalego obecnie montowania wg etykiety (LABEL=...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linku z peb.pl nie moge zobaczyc bo smartfilter firmowy sie burzy. Z drugiego linka wynika tylko (i slusznie), ze nalezy zmienic powiazania punktu montowania z okreslonym UUID partycji stad moja uwaga o zmianie UUID w /etc/fstab lub powrót do przestarzalego obecnie montowania wg etykiety (LABEL=...)

Ok, jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows nie jest Uniksem, musi byc w calosci na jednej partycji. Jak sobie radza w duzych sieciach bez odpowiedników /home czy /usr na NFS-ie na serwerze, to nie wiem. ;) Musisz wygospodarowac przynajmniej 20GB.

 

A tak w ogóle, to 100MB nie wystarcza obecnie nawet na /boot Fedory.

 

Instalowalem W7, i chce napisac tylko, ze nie masz racji. Instalator W7 po wybraniu partycji na której chcesz zainstalowac, tworzy tam 2 partycje. Jedna to 100MB (taki odpowiednik naszego /boot - zawiera tylko pliki rozruchowe), druga zapelnia reszte miejsca na której jest system. Oczywiscie system do samej instalacji wymaga jaikes 10G. Jesli chcesz go uzywac, 20G to minimum.

 

Stwarzalo mi to troche problemów, bo instalator na sile chcial tworzyc 2 partycje, ale ja mialem tylko jedna mozliwa do zrobienia podsatwowa. Ostatecznie "jakos" sie udalo (nie pamietam juz jak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem W7, i chcę napisać tylko, że nie masz racji. Instalator W7 po wybraniu partycji na której chcesz zainstalować, tworzy tam 2 partycje. Jedna to 100MB (taki odpowiednik naszego /boot - zawiera tylko pliki rozruchowe), druga zapełnia resztę miejsca na której jest system.

No to faktycznie zmądrzał od czasu, jak ostatnio bawiłem się w serwisowanie komputerów znajomych. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenioslem raczej pomyslnie partycje. Pytanie jak teraz wszystko poukladac na swoje miejsce? Ikony na pulpicie etc... Utworzylem folder /home/dalvitto ustalilem wlasciciela i utworzylem tez takie same pliki .bash_profile, .bashrc i .bash_logout, jednak nie pamieta wszystkich ustawien. Wpis oczywiscie w /etc/fstab tez zmienilem. Póki co przenioslem tylko partycje /home i czy bede kolejne przenosil to nie wiem - póki co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobiles /home w nowym miejscu a nie przeniosles, skoro nie masz zachowanych ustawien ;) Mówilem "dd" albo cokolwiek innego np. jakis program do robienia obrazów partycji albo zamiast tego "tar" z opcja - miedzy innymi - "-p".

Korzystalem z "dd". Postepowalem wedlug tego http://debian.linux.pl/content/298-Kopia-zapasowa-i-przenoszenie-systemu-na-inna-partycje

 

A u dolu strony:

Przenoszac system na inna partycje musimy jeszcze pamietac, zeby po sklonowaniu zmodyfikowac/dostosowac odpowiednio fstab i ustawienia gruba (odwolania do partycji docelowej) oraz, jesli nie bedziemy korzystac z dotychczasowej, polozenie partycji /home wraz ze znajdujacymi sie na niej katalogami uzytkowników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z "dd". Postępowałem według tego http://debian.linux....ną-partycję
Jak dla mnie przekombinowane albo jak kto woli "nadpoprawne" jak zwykle u Debiana :) Wystarczy samo
dd if=/dev/partycja_żródłowa of=/dev/partycja_docelowa

Ale ogólnie jeśli tak zrobiłeś, to powinno przenieść się wszystko wraz z ustawieniami użytkowników - w końcu o to chodziło. Jeśli musisz od nowa ustawiać preferencje użytkowników (pulpity, dane pocztowe, zakładki itp) tzn. że po drodze coś źle zrobiłeś albo pominąłeś.

Ja robię zawsze mniej więcej wg takiego schematu:

dd if=/dev/partycja_żródłowa of=/dev/partycja_docelowa
reboot
	#uruchomienie w single-user
	# sprawdzenie nowej partycji przez fsck i ewentualny resize tak jak opisane u Debiana.
e2label /dev/partycja_docelowa /home_nowy
	#edycja /etc/fstab, 
	#usunąc stare montowanie dla /home i wpisać
#LABEL=/home_nowy  /home  ext4  defaults  1 2
		#albo
blkid /dev/partycja_docelowa
#UUID=Ten_dlugi_ciąg_znaków_zwrócony_przez_blkid  /home  ext4  defaults  1 2
reboot

Piszę tak całkiem z głowy, więc to może wymagać weryfikacji, ale z grubsza jest OK. Można oczywiście uniknąć rebootów przez odmontowanie starej i zamontowanie nowej partycji.

Jeśli używasz UUID, to polecenie e2label można pominąć - etykieta woluminu nie jest obowiązkowa. Dla porządku dodam, że ext4 to może być inny fs,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...