Skocz do zawartości

Instalacja F14


HAL9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W dniu wczorajszym zainstalowałem sobie fedore 14 na virtualbox pomny złych doświadczeń ze starych czasow kiedy to jakiś red hat czy już fedora wyczyściła mi cały dysk. Niestety na jedno nie zwrociłem uwagi, wiem że była opcja dotycząca zaznaczenia aby instalować gruba (wykorzystam tego z debiana) ale czy mogę wykorzystać istniejące partycje /home i swap bez formatowania ich podczas instalacji. Mianowicie co chcę uzyskać? Chcę sformatować /dev/sdb12 na ext4 jako że jest to jeden z niewielu systemów plików dostępnych pod fedora, planuję użyć istniejącej partycji /dev/sdb5 (system plików xfs) jako home bez formatowania (czyli utraty danych), ktora będzie dzielona z debianem jak również współdzielony swap na /dev/sdb6. Jest to wszystko wykonalne czy niestety wszystko co podczas instalacji jest użyte musi zostać sformatowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takiego pomysła

~/jakiś_folder jest linkiem na /mnt/x/jakiś_folder

uruchamiając debiana lub fedorę montujesz inny dysk pod /mnt/x i tym samym masz jeden home a różne konfiguracje dla wybranych folderów.

To tylko pomysł, więc wykonanie można zrobić trochę inaczej. Zamiast montowania, można generować link na link przy starcie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie kombinacje są koniecznie tylko w przypadku używania tego samego katalogu domowego (i tutaj wystarczy ustawić taki sam uid) w obu linuksach. Jednak nie w tym problem nie chcę korzystać z tych samych ustawień ale tylko z jednej partycji. W debianie login to np. user1 a w fedorze user2 i pytanie brzmi czy podczas instalacji fedory mogę ustawić partycję home na już istniejącą bez obaw, że instalator to automatycznie sformatuje? Czy też najlepiej zamontować tylko / i swap następnie edytować fstab pod jakimś livecd np. fedory przenieść folder domowy użytkownika na nową partycję home?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] pytanie brzmi czy podczas instalacji fedory mogę ustawić partycję home na już istniejącą bez obaw, że instalator to automatycznie sformatuje?
Możesz, ale jak sam napisałeś uważaj, żeby nie sformatować, czyli nie zaznaczaj checkboksa "format", "sformatuj" czy jakoś tak przy partycji /home. Oczywiście w czasie instalacji musisz wybrać opcję "Własny układ partycji" (czy jakoś podobnie - w każdym razie opcja na samym dole na ekranie wyboru sposobu podziału dysku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam to XFS przy nagłym braku prądu tracił swoją spójność danych i było kaput. Nie lepiej przekonwertować partycję na ext4/ext4?

 

Co do partycji /home. Możesz oczywiście, ale licz się z tym, że możesz mieć nieźle zrypane ustawienia programów, które mogą się różnić w zależności od wersji programu i systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...