Skocz do zawartości

Użyteczne Programy Dla Desktop.


neometal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Używam Linuksa już jakiś czas, i z jego biegiem odkrywam coraz więcej aplikacji bez których już nie wyobrażam sobie pracy na desktopie.

W poradniku na wiki trafiłem na Dropbox, na jakimś blogu guake (yakuake w KDE), cairo dock i conky, itd, itp. Ameryki nie odkrywam pisząc o tych aplikacjach, ale dla mnie to nowość.

 

I teraz sedno sprawy: znacie jeszcze jakieś aplikacje, które dodają "ficzery" do desktopu które wcale nie są oczywiste? Np. dla mnie konsola pod F12 "spadająca" z góry pulpitu jest niesamowicie użyteczna, a na taki pomysł w życiu bym nie wpadł.

Aplikacje które zaprzęgają estetykę w służbę informatyki też proszę dopisywać (conky i cairo/awn/docky są "eyecandy" przy dużej funkcjonalności) :)

 

Nie wiem czy odpowiedni dział, dlatego proszę moderatora o przeniesienie do właściwego (Programy, wydają mi się za "poważne" na taki temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listę popularnych aplikacji można znaleźć tu https://wiki.archlinux.org/index.php/Common_Applications (niby 'common', ale na pewno znajdą się jakieś nowe).

 

Poza tym wymienię kilka, z którymi się spotkałem i uważam, że są użyteczne:

screen - "jest pełnoekranowym menedżerem okien, który dzieli fizyczny terminal między kilkoma procesami (zwykle interaktywnymi powłokami)"

devilspie - nawet ciężko powiedzieć co to jest, ale tu http://live.gnome.org/DevilsPie jest dobre how-to.

shell inny niż bash - polecam wypróbować np. fish lub zsh.

translatoid - plasma dla KDE4, robiąca za translator. Bardzo wygodna w użyciu (ogólnie jest dużo ciekawych plasm).

anki - w sumie służy do zapamiętywania różnych rzeczy, np. wspomaga naukę języka obcego.

ncdu - analizowanie zużycia dysku (nie lubię baobaba)

htop lub atop i nmon - pierwsze dwa to rozszerzenia top (zużycie zasobów systemowych), nmon dostarcza bardziej sprzętowych informacji.

deadbeef - niby zwykły odtwarzacz audio, ale od dłuższego czasu go używam, a nie jest specjalnie popularny.

 

To na razie tyle. Będę uzupełniał, bo sam lubię szukać takich aplikacji, które mogą w jakiś sposób usprawnić pracę z systemem.

Jeszcze lista "lekkich" aplikacji https://wiki.archlinux.org/index.php/Lightweight_Applications

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka. Mój Desktop z przymrużeniem oka:

 

akcje/rozszerzenia/skrypty dla nautilus, alltray, applety dla panelu (file-browser-applet, gnome-schedule, gnome-hamster), devilspie, fsniper (czy cokolwiek z technologii inotify), wirtualny system plików *fuse* (sshfs, curlftpfs, cmdfs, mhddfs itp), tortoisehg, anki/mnemosyne (ładuje w to wszystko), schroot (aplikacje z ubuntu, wine), serwery na VirtualBox/KVM (np. dla MediaWiki), meld,

 

 

oraz dużo, dużo bash i python (moi faworyci)

 

Tak naprawdę aplikacje rewolucyjne (jak dropbox) są rzadkością. Najprościej będzie http://www.google.pl/search?q=must+have+linux dla tych najpopularniejszych. Może jeszcze gesty myszy (Easystroke), otwieranie stron jako aplikacji ( google-chrome --app="https://mail.google.com/tasks/ig?pli=1" ). No nie wiem, jest tego sporo. Jak mi coś odpowiada to absorbuje, dorabiam skrypty do brakujących, podpinam pod klawisze i bujam dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zdaję sobie sprawę że temat jest przeogromny, dlatego rzuciłem temat na forum. Google niestety zwraca to co większość mu podpowiada, a tu chodzi o małe aplikacje o których mało kto wie.

Generalnie z tego co wymieniliście 70% używam od jakiegoś czasu, pozostałe potestuję.

 

@thof plasmoidy do KDE to małe morze w tym temacie rzece :) A co takiego ma fish czego nie ma zsh (używam "od zawsze")? Z punktu widzenia użytkownika?

 

@borzole bash i python to już ocean wlany do tego tematu :) A mógłbyś trochę rozwinąć "otwieranie stron jako aplikacji"? Bo nie za bardzo złapałem o co chodzi.

 

 

 

Ja ze swojej strony dodam jeszcze demona odtwarzającego muzykę: mpd+jakiś klient. Ja używam gmpc, ale wybór jest przeogromny.

 

http://mpd.wikia.com/wiki/Music_Player_Daemon_Wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co takiego ma fish czego nie ma zsh (uzywam "od zawsze")? Z punktu widzenia uzytkownika?

Zsh w standardowej konfiguracji w sumie ma niewiele, ale mozna zrobic wszystko. Jednak porównujac do tej domyslnej konfiguracji to fish koloruje wpisywane polecenia (istniejace na zielono, nieistniejace na czerwono) czy tez wyswietla krótkie opisy programów przy dokanczaniu. Takich bajerów ma sporo, ale przez to jest wolny... Ten shell jest idealny dla poczatkujacych, bo jest wygodny i ma duzo funkcji na starcie. Dla zaawansowanych lepszy jest zsh :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konsoli (terminalu) normalnie. Choćby dla samego podpowiadania poleceń. Pod tym względem nie ma lepszego shella. Do skryptów też jest lepszy niż bash, bo ma choćby nawet obsługę liczb zmiennoprzecinkowych (w warunkach). Jest zgodny z bashem, szybszy itp. Ja korzystam z terminala praktycznie bez przerwy. Bez wysuwanej konsoli (jak yakuake) to jak bez ręki :)

http://zsh.sourceforge.net/FAQ/zshfaq01.html#l4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...