Skocz do zawartości

Virtualizacja - Jaki System Plików Dla Windowsa Jako Goscia


deepblu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym na Linuxie zainstalować Virtualboxa i postawić na nim Windowsa XP.

Mam taki pomysł aby dla Windowsa - ogólnie dla systemów które będą uruchamiane przez VirtualBoxa zrobić osobną partycję.

Jaki najlepiej system plików powinienem na niej zrobić fat32 - czy nie ma to znaczenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz na maszynę wirtualną jak na zwykły blaszak z dyskiem w środku.

Jakbyś dostał komputer od ulubionej koleżanki z prośbą "zainstaluj mi Windowsa", to XP zrobiłbyś jej na FAT32? Chyba nie pokochałaby Cię za to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyny vboxowe sa zazwyczaj w jednym pliku, wiec fat32 to generalnie zly pomysl. Mozesz spokojnie ext4 zrobic, chyba ze bedziesz tez mial gdzies winde i na niej vboxa. Wtedy lepiej ntfs. Z ext4 i emulacja kontrolera sata musisz wlaczyc buforowanie io gospodarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to jest tak że:

1) Maszynę wirtualną będziesz instalował na wirtualnym twardym dysku, który musisz sobie stworzyć.

2) Te wirtualne twarde dyski w VBox są zapisywane jako jeden plik vdi.

3) W zależności od tego jaki rodzaj wirtualnego dysku wybierzesz: dynamiczny czy statyczny będziesz miał różne wielkości początkowe tych dysków.

4) Dysk wirtualny nie musi mieć takiego samego systemu plików jak dysk na którym fizycznie jest on zapisany.

Ja na przykład mam maszyny wirtualne Windows Server 2008 R2 zapisane na wirtualnych dyskach ntfs, te dyski normalnie trzymam na partycji linuxowej czyli ext4.

 

To w sumie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Gość HoliFild

Fat32 jest systemem plików szybszym od NTFS, ale ma ograniczenia w rozmiarze pliku do 4gb, jest mniej stabilny i nie naprawia błędów "w locie", wiec wymaga częstego uruchamiania scandiska. Zalecam pod linuxem ext4 a windowsa już na maszynie instalować w NTFS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od planowanej wielkosci partycji windowsowej, jesli ma byc niewielka mozna zdecydowac sie na Fat32 (jest lzejszy i mniej pozera powierzchni dysku dla wlasnych celów). Mam XP-eka na takiej partycji o wirtualnej wielkosci 4,27 GB i system startuje w okolo 10 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...