Skocz do zawartości

Arch Linux - Yaourt


pitcarn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ wielu z nas korzysta nie tylko z Fedory chciałem spytać o programy kompilowane przez yaourt. Zainstalowałem przez yaourt (jako użytkownik) arno-iptables-firewall i wally do obu tych programów nie mam skrótów w menu gnoma ,a uruchomienie możliwe jest jedynie z poziomu terminalu.Co robię źle ,jak dodać wpisy do menu gnoma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzeam, że robisz wszystko dobrze, tylko ta paczka nie posiada wpisów do menu. Żeby dodać (tak jak się powinno), powinieneś utworzyć plik .index i wrzucić "gdzieś" (niestety nie wiem gdzie, i nie kojarzę formatu pliku - ale możesz podejrzeć inne).

 

A tak "na szybko" to PPM na menu gnome → edytuj menu (lub coś podobnego) i sobie dodaj [-;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki ,juz myslalem ze cos zle robie :) dodalem sobie wally'ego do autostartu i nie musze sie juz martwic o brak ikony. Faktycznie konfiguracja systemu przez edycje plików jest wygodna i szybka ,tak jak sam system jedyny "zgrzyt" to /boot nie moze byc na ext4 przez co musialem wydzielic osobna partycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba masz na myśli to, że bootloader nie potrafi czytać z partycji ext4. Jeśli tak to możliwe, bo z tego co pamiętam to w instalatorze nadal jest używany stary grub. Jeśli Ci to przeszkadza to po prostu zainstaluj grub2. Nowej wersji używam już od dawna i polecam się przesiąść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba masz na myśli to, że bootloader nie potrafi czytać z partycji ext4. Jeśli tak to możliwe, bo z tego co pamiętam to w instalatorze nadal jest używany stary grub. Jeśli Ci to przeszkadza to po prostu zainstaluj grub2. Nowej wersji używam już od dawna i polecam się przesiąść.

 

Dokładnie to miałem na myśli ,grub nie może być na ext4 . W tej chwili używam BURG'a ,ale to chyba raczej nakładka graficzna niż oddziela aplikacja.

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem :unsure: ,czyli w czasie instalacji należy pominąć instalację gruba i z sieci pobrać grub2 aby mieć pełne wsparcie dla ext4 na partycji /boot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,

$ mount | grep /boot
/dev/sda1 on /boot type ext4 (rw,commit=0)
$ pacman -Qs grub
local/grub2-bios 1.99~rc1-3 [2.09 MB]
   The GNU GRand Unified Bootloader version 2 - Built for PC BIOS
local/grub2-common 1.99~rc1-3 [4.26 MB]
   The GNU GRand Unified Bootloader version 2 - Files common for all platforms

 

Mam osobnego /boot'a, ze względu na rootfs na lvmie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem na myśli ,grub nie może być na ext4 . W tej chwili używam BURG'a ,ale to chyba raczej nakładka graficzna niż oddziela aplikacja.

No właśnie chyba nadal nie rozumiesz. Standardowo grub jest instalowany w MBR i problem jest z dostępem do partycji ext4 przez program rozruchowy. Z tego co pamiętam to w fedorze grub (pierwszy) dostał jakąś łatkę, która wprowadza obsługę partycji ext4. Pewnie grub w Archu nie jest tak połatany (chociaż to tylko przypuszczenie, bo gruba2 używam od wersji testowych i już nie pamiętam jak to jest).

 

czyli w czasie instalacji należy pominąć instalację gruba i z sieci pobrać grub2 aby mieć pełne wsparcie dla ext4 na partycji /boot ?

Jeśli nie masz żadnego bootloadera na dysku to ciężko pominąć instalację, ale z tego co piszesz to coś tam jest i w takim razie masz możliwość odpalenie zainstalowanego Arch. Jeśli tak to wystarczy go odpalić i doinstalować. Zresztą nie ma sensu, żebym się rozpisywał jak wszystko czego potrzebujesz znajdziesz na https://wiki.archlinux.org/index.php/Grub2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...