Skocz do zawartości

Fedora Na Nowy Laptop Hp


Wywern

Rekomendowane odpowiedzi

Na lapku jest win7 64b, a chcę zainstalować fedorę 14. Zwykle nie było problemu - zmniejszyć partycję systemową windows, dodać 2 - linux i swap i jest ok.

Ale tu pojawia się problem z partycjami, otóż hp utworzyło na dysku 4 partycje:

- 200MB (pewnie setup i zbliżone)

- 600GB ntfs - podstawowa partycja użytkownika

- 15GB ntfs - recovery

- 100MB - nie wiem co

jak pamiętam na dysku może być tylko 4 partycje, więc "brakuje miejsca"

 

A może tych partycji podstawowych może być więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj recovery bo przywracanie sytemu (M$) przestanie działać. Do zmiany partycji polecam SystemRecueCd albo inne liveCD z normalnym GParted, tam możesz ustawić dwie partycje podstawowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wywalic wszystkie partycja dodane przez nich, zwlaszcza recovery. Zrobilem tak u szwagra i komputer dziala do tej pory :)

 

Kazdy laptop dziala bez tych partycji. One sa generalnie po to, zeby serwis sie nie przemeczal jesli oddasz lapka na gwarancji. Ja po zakupie laptopa równiez sie ich pozbywam. A gdyby mnie zalatwili 4 partycjami podstawowymi (nie moze byc wiecej, bo tak sa dyski zrobione: kiedys ynteligentny projektant nie pomyslal, ze za 20 lat ktos moze chciec wiecej i tak sie to ciagnie), to bym je wykasowal prewencyjnie, nawet jesli na razie by mi to nie przeszkadzalo.

 

A, OK, nie doczytalem, ze chcesz Windows zostawic.

 

||

|| "Niektórzy"... Plytki z Windows to juz rzadkosc.

V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj recovery bo przywracanie sytemu (M$) przestanie działać.

 

Co proszę? Przywracanie systemu windows to zupełnie inna bajka. Partycja Recovery służy przywracaniu obrazu instalacji do instalacji na nowo. Dokładnie to samo jest na płytkach dołączonych do laptopa, a przynajmniej tak było u mnie... słyszałem, że niektórzy już nie dołączają płytek. W każdym razie, przywracanie systemu działa bez problemów bez tej partycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Lenovo nie dołączyli żadnych płyt recovery, można sobie samemu zrobić. Zamiast tego jest "magic button" do przywracania systemu, a jak ruszy się o mm te partycje to to cudo przestaje działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One są generalnie po to, żeby serwis się nie przemęczał jeśli oddasz lapka na gwarancji.

Na mnie nie zaoszczędziliby czasu, bo jak ostatnio wysyłałem lapka na gwarancję to wyzerowałem cały dysk :)

 

nie może być więcej, bo tak są dyski zrobione: kiedyś ynteligentny projektant nie pomyślał, że za 20 lat ktoś może chcieć więcej i tak się to ciągnie

MBR to przestarzała metoda. Obecnie jest wypierana przez GPT ( http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table ). Ostatnio przesiadłem się i działa ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wywalam wszelkie recovery. Jesli juz najdzie mnie zeby ponownie postawic cos od MS to zawsze mozna to zrobic z palca i przynajmniej nie ma crapware dolaczanego przez producentow lapkow. Na Twoim miejscu wywalilbym wszystko i skoro ma byc takze winda to postawil ja z palaca i potem Fedorke (ale juz 15 skoro jutro premiera). W7 zajmie 2 partycje, owe 100MB i "zwykly" dysk C, reszta na Fedorke i po klopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś odniosłem sukces i pozbawiłem laptop wszelkich partycji.

VISTĘ zainstalowałem z zassanego p2p "pirata" ponieważ jak się okazuje ważny jest klucz na nalepki na maszynie, to on właśnie pozwala na uaktualnienie instalacji do tej wersji na jaką wskazuje klucz.

Czyli VISTA Business, Profesional, Home i nie wiem jak tam jeszcze, więc recovery jako tako jest tylko "dla wygody" serwisu, bo przywracasz system z obrazu z predefiniowanymi sterownikami itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem narzędziem HP partycję recovery, zostały te dwie tajemnicze, małe partycje 100MB i 200MB.

No ale miejsce jest.

 

Ponieważ mam tylko 1 miejsce w tablicy partycji chcę utworzyć partycję rozszerzoną, a w niej swap, root i partycję na dane (oddzielny boot sobie daruję)

Tylko kłopot jest - System Rescue CD i F14 (live i dvd install) nie inicjalizują prawidłowo grafiki a anakonda F13 nie ma opcji zakładania partycji rozszerzonej. Ciągnę F15, ale podejrzewam że nawet jak zainicjalizuje grafę, to też nie będzie można partycji rozszerzonej...

 

Czy może być tak dlatego że wolne miejsce jest w środku dysku? Chyba nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wersji live

su -c 'yum -y install gparted'; sleep 4; gparted

No i tym narzędziem możesz sobie poustawiać dysk jak chcesz. Niestety, jak kiedyś potrzebowałem to konwersja jakiejś partycji na rozszerzoną jest trudna i radzi sobie z tym bootowalny oparty na Linuksie Arconis Disk Director Home, niestety płatny jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...