Skocz do zawartości

Archlinux


alkuzad

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś ma doświadczenia ? Przerzuciłem się z Fedory na Archa i widzę większą wydajność (szczególnie we flashu bo jest możliwość odblokowania wsparcia dekodowania przez kartę graficzną czego nie wiedziałem będąc na Fedorze). System nawet z Chrome+FF i kilkunastoma zakładkami nadal jest responsywny a pacman wydajnieszy od (_yum'a_ → yuma) ORT w instalacji (a AUR to świetny sposób na instalację programów bez "do końca ręcznego" kompilowania)

 

F15 była mimo wszystko zbyt wolna dlatego zmieniłem system i chyba narazie zostaję :P Choć oczywiście dopiero początek bo nie wszystko czego używam na co dzień jest wgrane.

 

Więcej opisu na blogu - http://bloglinux.pl/2011/09/dlaczego-przesiadlem-sie-z-fedory-na-archlinuxa-zalety-i-wady-mojego-nowego-systemu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam od dłuższego czasu. Mi oprócz szybkosci (choć F15 też dobrze daje sobie radę), najbardziej podoba sie sensowna polityka zależności pomiędzy pakietami. Na Fedorce to czasem niezła masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam od jakiegos czasu (okolo rok). Dosc stabilne, jednak updaty perla nie przemyslane. Update perla leci, ale moduly nie sa aktualizowane przez co nie dzialaja. Trzeba recznie rekompilowac z CPAN. Poza tym bardzo sensowne rozwiazanie pomiedzy dystrybucjami end-user a source-based (np. Gentoo). Dla kazdego po troche, latwa konfiguracja, mozliwosc prostej rekompilacji pakietów.

 

Ah, cytat z tego postu:

Instalator mimo, ze pseudo-graficzny to po wstepnym szoku okazuje sie bardzo prosty

To nie jest "pseudo-graficzny" tylko terminalowy (ncurses). TUI (Terminal User Interface)

 

I jeszcze ten minus za Gnome2. Nie jest w AUR, ale jest w repo https://wiki.archlin.../index.php/MATE (fork GNOME2. Narazie wlasciwie to tylko nazwa zmieniona)

Jeszcze minus za "brak polskich znaków" tez jest bledny. W instalatorze masz ustawianie pliku rc.conf i tak sie to zmienia. Nie zrobiles tego, to nie masz polskich znaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie to (z forum ubuntu):

Q: How do you know someone is running Arch?

A: They will tell you.

Każdy się na to łapie :)

Ja siedzę już ponad 2,5 roku i jeśli ktoś szuka dystrybucji, w której gdzie by się nie ruszyć to słyszy się tylko: simplicity (KISS), do-it-yourself, bleeding edge to będzie to wymarzona dystrybucja. A te minusy to wynikają wyłącznie z nieznajomości systemu.

Co do wydajności to na współczesnych komputerach (np. mój ponad dwuletni laptop) różnica między Fedorą, a Archem jest minimalna. Teraz już się zatarła, ale jeszcze dwa lata temu na słabszym sprzęcie Arch był wyraźnie żwawszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaby

Opera ma jakies dziwne problemy z bloglinux.pl. Z innymi stronami zreszta tez.

 

@morsik

moge cie zapewnic ze kombinowalem z rc.conf i xorg.conf na różne sposoby. Ten działa bez problemu dlatego go zostawiam. Zreszta nie tylko ja mam ten problem o czym swiadczy Google.

 

Co do G2 - przeczytalem gdzies na forum - blad ze nie sprawdzilem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@morsik

No i ja mam w autostarcie ta komende jednak minus jest za to ze mialo dzialac po prostu z locale w/g wiki a nie dziala. We wpisie zreszta tez jest mowa o tej komendzie - o nie czytalo sie :P

 

@hello_world

slaby jest agentem Microshitu by morale linuksiarzom zmniejszac. W/g mnie nadaje sie na nauki u Kaloryferowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slabypingwin: Doucz sie czegos do cholery zamiast ciagle gadac te same glupoty. Nie ma ZynAddSubFX bo jest Yoshimi, poprawiona i nowsza wersja. To sobie doinstaluj. Glupie gadanie. Uzywam i mam "domowe studio" (na razie softwarowe niestety... - brak funduszy) i da sie uzywac, wszystko dziala, NIE MAM PROBLEMÓW.

Jak jeszcze raz zobacze slowo ZynAddSubFX w Twoim poscie niezwiazanym z tematem muzyki, to osobiscie zaspamuje skrzynke adminowi zeby zbanowal Ci konto. Juz mi sie nawet minusów dawac Tobie nie chce.

@alkuzad: czytalem pobieznie i trafilem na te glówne rzeczy [-; Generalnie Arch fajna sprawa, ale teraz dochodze do wniosku, ze jak sie ma maszyne i wiedze, to jednak lepiej Gentoo postawic. Troche wiecej swobody jest co do pakietów. Ostatnio napotkalem taki problem:

Uzywam awesome i gimpa (Gimp wymaga cairo, awesome cairo-xcb które dostarcza cairo). Majac cairo-xcb gimp dziala bez problemów ale... chcialem zainstalowac gimp-devel (2.7), po instalacji gimpa odpalajac powiedzial mi ze mam stare cairo. Wiec chcialem zainstalowac nowszy pakiet 'cairo' ('cairo-xcb' mial wlasnie starsza wersje). I problem... nie zainstaluje sie bo awesome musi miec -xcb. Wyjscia dwa - albo rezygnuje z gimpa-2.7 albo z awesome. Ostatecznie wyszlo na gimpa, bo nie przypadl mi jednak do gustu ten nowy, przywrócilem cairo-xcb i awesome dziala dalej.

W Gentoo ustawilbym tylko flage USE="+xcb" i skompilowal nowsze cairo - wszystko by dzialalo. Ot takie cool story (-;

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slabypingwin

To jest watek zatytulowany "Archlinux". Nie jest to watek zatytulowany "Zynaddsubfx", "Ubuntu", "mam problem z Opera", "cos mi usuwa Dreamstudio" itp.

Usuwam wszystkie wpisy nie dotyczace bezposrednio tematu.

 

Uwaga do wszystkich: trzymajcie sie watku, nie karmcie trolla i nie dajcie sie wkrecac. Czasem warto dodac jakis nick do ignorowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...