Skocz do zawartości

Aero2 - Działające Modemy


thof

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie większość z was słyszała o darmowym internecie na terenie "całego" kraju. Jeśli ktoś nie słyszał to tu http://aero2.pl/bdi.html znajdzie wszystkie informacje. Karta sim jest dosyć specyficzna i nie każdy modem ją obsłuży. Listę modemów zgodnych można znaleźć na stronie http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawienie-zgodnych-modemow-w-budowie.html

Aby ułatwić nieco wybór odpowiedniego modemu użytkownikom naszego forum można stworzyć listę modemów zgodnych z kartą Aero2 i obsługiwanych na linuksie OOTB.

Przykładowo ja zdecydowałem się na wariant oszczędny i kupiłem za 130 zł (już z wysyłką) modem Huawei K3765-HV, z którym nie trzeba nic kombinować. Działa po włożeniu i mogę go polecić. Jednak zasięg jest jeszcze dosyć ograniczony. We Wrocławiu łapie mi tylko z jedną kreską, ale działa. Wynik pomiaru http://www.speedtest.net/result/1518144921.png

Myślałem nad lepszym, ale droższym, zgodnym z kategorią 10, Sierra Wireless AirCard 307, ale wyczytałem, że kiepsko jest działaniem na linuksie. Oficjalnego wsparcia nie ma, ale można jakoś odpalić. Szkoda czasu i nerwów.

Większość Huawei powinna być obsługiwana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Dlugie zycie nauczylo mnie, ze nie ma nic za darmo, wiec gdzie jest haczyk, wedka i wedkarz? Na czym to polega?

Nie mam czasu zeby sie temu uwaznie przyjrzec i przeanalizowac. Na razie widze, ze sie trzeba wyspowiadac z danych osobowych dosc szczególowo, ale co jeszcze?

 

[EDIT]

W sumie to sorki za offtop, bo temat nie o tym czy dziala i za ile, ale o modemach dzialajacych w tym "systemie" pod Fedora/Linuksem.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie masz rację, że nie za darmo, bo za pieniądze ogółu pochodzące z podatków. Przetarg został ogłoszony przez UKE i wygrała polska firma Aero 2 ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mobyland ). Tu http://jdtech.pl/2011/09/aero2-najczesciej-zadawane-pytania.html#more-1086 można znaleźć FAQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predkosc wystarczajaca do zwyklego przegladania internetu czy mejla jakiegos i komunikatora. /.../

 

Nie jestem przekonany. "Operator Aero2 otrzymal koncesje na prowadzenie sieci komórkowej LTE 2,6GHz i w ramach niej UKE zazadalo udostepnienia przez 3 lata bezplatnego dostepu do Internetu o ograniczonych parametrach" /.../

 

Na wrzesien 2011 wymieniana jest szybkosc 256kbit/s - szkoda pieniedzy na modem.

 

/.../ Taki darmowy internet to powinien byc normalnie dostepny.

 

Powinien, jak najbardziej, ale nie taki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien, jak najbardziej, ale nie taki. :)
Osobiście nie widzę powodu dla którego internet miałby być za darmo i w oszałamiającej przepustowości i chyba nie takie jest założenie tej sieci. Cytat z FAQ z linku podanego powyżej:
Usługa nie ma stanowić bezpośredniej konkurencji dla komercyjnych rozwiązań dostępu do Internetu

 

Poza tym mnie osobiście zależy na odebraniu poczty, przeczytaniu jakichś wiadomości a to już jest prędkość wystarczająca (po wyłączeniu obrazków, flashy itp). Nie muszę kupować pakietów w swojej sieci, nie muszę płacić abonamentu, Nie muszę nawet mieć tegoż abonamentu, umowę mogę zerwać po prostu zaprzestając korzystania i nadal nic mnie to nie kosztuje.

No i obiecują 512kbps w najbliższym czasie, czyli mam nadzieję przed upływem 3 lat ;)

 

Większy problem widzę w niepełnym pokryciu całego obszaru Polski. Tak na oko w tej chwili jest to ok.50% (zależnie od tego z jakiej mapki się korzysta).

 

Jeśli tam naprawdę nie ma jakiegoś haka, to chyba się skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/.../

Poza tym mnie osobiscie zalezy na odebraniu poczty, przeczytaniu jakichs wiadomosci a to juz jest predkosc wystarczajaca (po wylaczeniu obrazków, flashy itp)./.../

 

Mmm, rozumiem..., ale poczte sprawdzisz szybciej i omalze wszedzie w, lub za pomoca telefonu. Bardziej widzialem to jako idee pomocy dla uczacych sie, podobnie jak to jest w innych krajach. Nawet jak podniosa szybkosc do 512kbit/s, to nadal daleko za kazdym w miare nowoczesnym telefonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

256 kbit jest w zupełności wystarczające. U mnie w telefonie w Erze nawet tyle nie ma, a mierzyłem dokładnie. Dobre strony internetowe zawierające faktycznie cenne informacje nigdy nie urosną na tyle, żeby przeglądanie ich było jakoś uciążliwe (np. h-online.com) przy takiej przepustowości łącza. Natomiast jeśli ktoś używa internetu głównie do stron typu kwejk, demotywatory i innych "śmiesznych" i "ambitnych" lub do oglądania filmików na yt czy seriali no to faktycznie taki internet to za mało. Zresztą taki internet nie służy do torrentów czy innych wymagających usług. Trzeba pamiętać, że każda karta SIM jest powiązana z numerem PESEL :)

Dobrze, że umowa została podpisana tylko na 3 lata, bo jak na pierwszy rzut to taka przepustowość wystarczy, ale za jakiś czas fajnie byłoby też w pełni korzystać multimedialnych usług.

 

Co do zasięgu to na razie wygląda na to, że objęte są głównie większe miasta. Ten modem, który kupiłem można dostać w wersji z gniazdem na antenę (tzn. bez zaślepki) i można próbować podłączać różne anteny.

Wiadomo, że taki internet nie zastąpi zwykłego po kablach, ale chyba żaden mobilny tego nie zrobi. Głównym problemem są opóźnienia. Szwagier ma w Play to na początku fajnie, ale na dłuższą metę używanie jest po prostu męczące. Sam często oglądam sport z wykorzystaniem różnych programów i nie sądzę, aby obecnie jakikolwiek mobilny internet w Polsce to pociągnął.

 

Można powiedzieć, że w końcu UKE (czy jakikolwiek urząd) zrobił coś dobrego dla zwykłego obywatela ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest, dla każdego obywatela. Tu http://aero2.pl/imag..._31_12_2011.jpg można znaleźć mapę planowanego zasięgu do końca tego roku.

 

Chodziło mi bardziej o to, że od zawsze na zawsze. Aero2 będzie dostępne jeszce tylko przez 2 i pół roku (bo na 3 lata ta umowa była)/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata od momentu osiągnięcia 75% ludnościowego pokrycia Polski w systemie UMTS 900MHz (ten moment powinien przypaść na koniec 2011 roku)
Czyli przynajmniej do końca 2014 r. Nie ma sensu myśleć co będzie w przyszłości, bo technologia rozwija się bardzo szybko i już w 2014, przepustowość mobilna na poziomie 512 kbitów będzie trochę jak z innej epoki, bo prawdopodobnie inni operatorzy będą oferować internet o dużo lepszych parametrach wliczony już w abonament tak jak to jest w bogatszej części Europy.

Umowa będzie obowiązywała do 2014 i to jest ok. Infrastruktura już wtedy będzie (chociaż z tego co się orientuję to tak sieć już i tak została częściowo przejęta przez Polsat lub będzie tak w przyszłości), więc można ogłosić nowy przetarg podnosząc przy okazji jakość usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmm, rozumiem..., ale poczte sprawdzisz szybciej i omalze wszedzie w, lub za pomoca telefonu.
Pod warunkiem, ze posiadasz w nim lacznosc z siecia.

Poza tym dostep przez komórke do internetu wiaze sie z podpisaniem umowy i placeniem abonamentu a tego chce uniknac.

 

A potem predkosc spada do 16kb/s czyli ok. polowy tego co masz za free od Aero2.
1/16 tego co daje Aero 16kb/s to 256/16 kb/s. Chyba, ze masz na mysli kB/s Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...