Skocz do zawartości

Katalog Domowy - Błąd Logowania Po Instalacji Fedory 16


jaro123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Mam problem z logowaniem użytkownika po zainstalowaniu nowej fedory.

Problem przedstawia się tak:

postanowiłem przejść z ubuntu na fedore więc zainstalowałem fedore 15,

fedora mi się spodobała więc zainstalowałem nową wersje F16.

w ubuntu po prostu formatowałem / robiłem nową instalke dodawałem użytkownika i wszystko ładnie śmigało, czasem pojawiały się problemy z ICEauthority z czym nożna było sobie szybko poradzić.

Podobny schemat zastosowałem do fedory 16 ale ku mojemu zdziwieniu po próbie logowania na istniejące już wcześniej konto home zobaczyłem komunikat z gnome 3 "Oh no! Something has gone wrong"

pomyślałem że to problem z ICEauthority jednak jak się okazało problem pozostaje.

czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oh no! Something has gone wrong"
W Windows mielismy do czynienia z Blue Screen Of Death (czyli slynny BSOD). W Gnome 3 jest podobnie z tym, ze tutaj "B" oznacza "Black" :)

 

Problem jest prawdopodobnie nie z uzytkownikiem tylko z Gnome. Sprawdz czy mozesz poprawnie zalogowac sie w trybie tekstowym.

Czy pod napisem "Oh no!" nie masz jakiejs listy wtyczek? Jesli tak, to wylacz je przestawiajac odpowiednie przyciski.

 

Podaj jaka masz karte grafiki. Niestety G3 nie na wszystkich dziala bezblednie.

 

Sprawdz wpisy w /var/log/messages i /var/log/org.X.log gdzie "X" oznacza cyfre, zazwyczaj 0 lub 1, ale moga byc tez wieksze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas nowej instalacji zawsze dodaje nowe konto "takie tymczasowe", żeby wybrnąć z takiej sytuacji jak ta i mieć dostęp do przeglądarki. Tak więc mogę się zalogować na nowe konto utworzone podczas instalacji, problem się pojawia gdy dodam użytkownika o nazwie haśle które już istnieje w /home. Naprawa ICEauthority nie pomaga. żeby było jeszcze ciekawiej postanowiłem usunąć wszystkie pliki konfiguracyjne i ukryte z katalogu użytkownika usunąć konto w systemie i utworzyć je na nowo podając nazwę użytkownika i hasło taką jak wcześniej, efekt jest taki sam :( czyli "Oh ....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny moga byc dwie. Po pierwsze Selinux i tu nie pomoge, po drugie mozliwe, ze UID uzytkownika na Ubuntu i na Fedorze jest rózny. Wpisz

id twójlogin

i sprawdz czy UID to 1000. Pewnie tak, bo jest domyslny. W Ubuntu równiez jest domyslne, ale zalezy to oczywiscie od kolejnosci, w której tworzyles uzytkowników.

 

Teraz troche postrzelam: jako root mozesz zrobic chowna na swoje stare pliki z /home:

su -
cd /home/twójlogin
chown twójlogin.twójlogin -R *

ki zalatwic tym samym sprawe ewentualnego braku praw zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazuje się, że rzeczywiście UID był błędny, w pliku /etc/passwd zmieniłem numer UID i teraz już nie ma komunikatu "oh...." za to pojawił się ten o Could not update ICEauthority, pomyślałem że już mam z górki, wklepałem tak jak zwykle to robiłem w ubuntu:

 

sudo chown Twój_login:Twój_login /home/Twój_login/.ICEauthority

sudo chmod 664 /home/Twój_login/.ICEauthority

exit

 

jednak w przypadku fedory to nie zadziałało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób zmieniałeś UID? jeśli przez edycję pliku /etc/passwd, to pamiętaj, że należy korzystać z polecenia vipw, które aktualizuje przy zapisie bazę shadow.

Jeśli nie umiesz korzystać z edytora vi/vim, to przed wydaniem polecenia "vipw" wyeksportuj ścieżkę do jakiegoś edytora tekstowego np.

export EDITOR=/usr/bin/nano
vipw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 12 years later...

Pojawił mi się podobny problem. Zawsze po instalacji systemu pozostawiam katalog domowy bez formatowania i tworzę usera o tej samej nazwie.

I wszystko jest OK. Ostatnio jednak przenosiłem się na nowy dysk. W tym przypadku postąpiłem podobnie, skopiowałem cały katalog domowy ze starego dysku na nowy

i ...... niestety po zalogowaniu przez kssm na moment jakby chciało logować ale po chwili na powrót wyświetla się ekran logowania.

Kiedy loguję się do powłoki ctrl+alt+F2 logowanie się udaje ale jest komunikat o braku dostępu do katalogu domowego i info o tym że katalog domowy to /

ale bez problemu przechodzę do domowego wydając polecenie cd /home/nazwausera potem mogę też oczywiście tworzyć nowe pliki i je kasować.

Ale najlepsze że wydając polecenie startx  uruchamia się środowisko graficzne i wszystko już działa jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa użytkownika nie ma znaczenia. Znaczenie mają identyfikatory uid oraz guid oraz ewentualnie kontekst selinuksa na plikach w katalogu home.

Sprawź za pomocą ls -alZ , czy użytkownik o uid odczytanym z pliku /etc/passwd ma na pewno uprawnienia do plików swojego katalogu domowego oraz czy mają one kontekst home_dir cośtam. Zapomniałem dokładnie nazwy.

Wątek sprzed 12 lat odgrzebałeś. (-: Nie pamiętałem, że to forum jest aż tak stare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem niestety dzisiaj czasu a temat dotyczy innej maszyny, jednak dla dobra nauki sprawdziłem jak to jest w przypadku mojego domowego PC

-alZ
razem 28
drwxr-xr-x.  4 user root   system_u:object_r:home_root_t:s0          4096 02-21 19:46 .
dr-xr-xr-x. 19 root   root   system_u:object_r:root_t:s0               4096 04-01 11:42 ..
drwx------.  2 root   root   system_u:object_r:lost_found_t:s0        16384 02-22 01:13 lost+found
drwxr-xr-x. 80 user user unconfined_u:object_r:user_home_dir_t:s0  4096 04-03 04:43 user

Jednak nie widzę tutaj jaki UID ma katalog domowy, UID usera  -wiadomo w /etc/shadow

Jutro sprawdzę na maszynie z którą jest problem. Póki co dziękuję za pomoc. Forum trochę już ma  (-;  ale to dobrze  bo dzisiaj już nie robią niczego tak dobrze jak kiedyś.

Cóż ostatecznie przeinstalowałem system bo w sumie nie zajmuje to teraz wiele czasu. Dzięki wszystkim za aktywność i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...